Yenikapı'da yeniden diriliş

Türkiye, İstanbul Yenikapı’dan verdiği Kırmızı-Beyaz fotoğraf ile dünyaya seslendi: “Biz biriz, beraberiz ve hep birlikte Türkiye’yiz, ayağınızı denk alın.” 7 Ağustos’ta 5 milyonu İstanbul’da ama 50 milyonu yurdun dört bir yanında meydanlarda olan bedenlerden yükselen ses, eminim ki Türkiye düşmanlarını, darbecileri, cuntacıları kısaca ülkeye göz diken herkesi korkutmuştur.

79 milyonun tüm farklılıkları bir kenara bırakılarak Ayyıldız Bayrağımızın altında kenetlendiği 7 Ağustos’taki Demokrasi ve Şehitler Mitingi aynı zamanda yeniden dirilişin tarihidir. Yeni nesiller bunu böyle anacaktır. Çanakkale ruhunun yeniden ortaya çıktığı bir tarihtir 7 Ağustos.

İktidarıyla muhalefetiyle, askeriyle polisiyle, yargısıyla sanatçısıyla, sporcusuyla aydınıyla, Türkü ile Kürdü ile Alevisi ile Sünnisi ile kadını ile erkeği ile çocuğu ile yaşlısı ile her kesimin bir araya geldiği, her ideolojinin unutulduğu sadece “TÜRKEYE VAR” denildiği tarihi bir günü yaşadık.

15 Temmuz akşamı FETÖ’nün girişimi ile başlayan ve arkasında uluslararası güçlerin de bulunduğu darbe girişimini püskürten bu asil millet, yine unutulmaz bir kahramanlık destanına imza attı. Dünyanın gözü kulağı İstanbul’a çevrilmişken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, önceki Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, milyonlarca Türkiye sevdalısı, kısacası milletin özlemi oradaydı. Yenikapı’dan hep birlikte haykırdı: “Bu milletin güçlü imanı karşısında ne tank durabilir ne de ihanet çeteleri.”

7 Ağustos aynı zamanda siyasette yeni bir kapı açtı. Milletin özlemi buradaki tablo ile giderildi. Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan, Muhalefet Partilerinin Liderleri birlik beraberlik konuşması yaptı. Bu süreçte bir hayli yıpranan askeri temsilen Genelkurmay Başkanı Akar “Türk Silahlı Kuvvetleri milletimizin emrinde ve görevinin başındadır” diyerek büyük destek gördü. Böyle bir süreçte Genelkurmay Başkanı’nı mitingde konuşturmak çok iyi düşünülmüş bir ayrıntıydı.

15 Temmuz darbe girişimini önleyen ve öncülük eden iki kahramandan biri (diğer halktır) olan Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın “79 milyon bir ve beraberiz” demesi, TBMM Başkanı Sayın Kahraman’ın “Darbe dönemleri bundan sonra kapanmıştır” sözü, Başbakan Sayın Yıldırım’ın “7 Ağustos’taki Bu tabloyu koruyacağız” açıklaması, CHP Lideri Sayın Kılıçdaroğlu’nun “Biz siyasetçilerin ders çıkartması gerekiyor” beyanı, MHP Lideri Sayın Bahçeli’nin “15 Temmuz bir istila denemesiydi” sözleri, yaşanan olayın ciddiyetini ve buna karşı siyasetçilerin tutumunu gösteriyordu.

7 Ağustos geride kaldı ve şimdi yeni bir sürece giriyoruz. Bu zorlu süreçte 7 Ağustos’taki tabloyu korumak, içerideki ve dışarıdaki Türkiye düşmanlarına karşı dimdik ayakta durmak gerekiyor. İktidarıyla muhalefetiyle hep birlikte Türkiye için, Ayyıldız Bayrağımızı dünyanın her yerinde gururla dalgalandırmak için, demokrasiyi daha da güçlendirmek için çalışmak şart.

Cemaat, dernek, vakıf vb. adlar altında yapılanan kapalı örgütlenmelerden ders çıkartılarak, bu süreçte doğan boşlukları ve buna karşı yeni yapılanmaları iyi analiz etmek gerekiyor.  Türkiye’nin bir daha 15 Temmuz’lar yaşamaması için hepimize düşen sorumluluklar var. En büyük sorumluluk ise 7 Ağustos’taki yeniden dirilişi ruhunu muhafaza etmektir, gelecek nesillere güzel bir Türkiye bırakmaktır.

 

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir