Yeni Türkiye Vizyonu

Türkiye anayasa değişikliği ile yeni bir sisteme ve yeni bir vizyona bürünüyor. Sistemin adı Cumhurbaşkanlığı; vizyonu ise daha etkili ve daha verimli siyaset üreten bir ülke. “Bunu kim söylüyor” dediğinizi duyar gibiyim. Devletin en tepe noktasından sokaktaki vatandaşın ağır ekseriyetine kadar birçok kişi.

Tam da bu nedenle AK Parti ve MHP tarafından bir mutabakatla hazırlanan Anayasada değişiklik öngören 18 maddelik paket, TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü. İlk tur bacak ısırma, burun kırma, boğaz sıkma, kürsü işgali ve kabin kapmaca gibi toplumu rencide eden, inciten, gazi Meclis’e yakışmayan vakalar ile sonuçlandı. Teklifin tüm maddeleri genelde 340’ın üzerinde ‘evet’ oyu ile geçti. Şimdi sırada ikinci tur oylaması var.

İkinci tur oylaması hayati önem taşıyor. Çünkü 330’un altında oy alan madde, ilgili paketten düşmüş oluyor. İkinci turda maddeler üzerinde konuşma olmayacak ancak varsa önergeler üzerinde konuşulacak. Meclis’teki sandalye sayısı göz önünde bulundurulduğu zaman önergelerin çoğunu kullanma hakkı AK Parti’de. Bu nedenle teklife karşı çıkan muhalefet partileri de bu haklarını kullanarak sadece süreci yavaşlatabilecekler.

Tüm bu çabalara rağmen, AK Parti ve MHP’nin hazırlamış olduğu Anayasa değişiklik paketinin referanduma gideceğinin ‘kesin’ olduğunu gören CHP, iki hamle yaptı. Birincisi ‘Erken seçime varız’ çıkışıydı; ikincisi ise CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nun MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli ile görüşme talebiydi.

Bu yazı kaleme alınıp gazetelerin yazı işlerine gönderildiği saatlerde henüz Kılıçdaroğlu ile Bahçeli buluşması gerçekleşmemiş ve TBMM’de ikinci tur oylamaları başlamamıştı. O nedenle ikinci tur oylamaların hangi gelişmelere sahne olduğunu bir sonraki yazımızda değerlendirme imkanı bulacağımızı belirterek asıl konuya, yeni Türkiye vizyonuna dönelim.

Bu konuyla ilgili olarak ilk adım Pursaklar Kent Konseyi’nden geldi. Düzenlenen bir panel ile 15 Temmuz Sonrası Yeni Türkiye Vizyonu konusu ele alındı. Panelin konuşmacısı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Aktay idi. Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin ve Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan’ın büyük gayretleri ile önemli paneller ve sempozyumlar ilçede gerçekleşiyor. Sosyal belediyecilik adına çok önemli çalışmalar bunlar.

Yasin Aktay, Yeni Türkiye Vizyonunu Gezi olayları, 7 Şubat, 17-25 Aralık, 15 Temmuz hain işgal girişimi ve gündemde olan Cumhurbaşkanlığı Sistemi üzerinden anlattı. Böylece Yeni Türkiye Vizyonu konusunda yetkili ağızdan ilk açıklamalar bu panelde açıklanmış oldu. Peki, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Yasin Aktay ne dedi?

Cumhurbaşkanlığı sistemi ile Türkiye’nin daha verimli siyaset üreterek, çok daha etkili bir ülke olacağını söyledi. Diktatörlük ve tek adamlık eleştirilerine cevap vererek, 5 yıllığına seçilen bir kişinin diktatör olmasının imkânsızlığına dikkat çekti. 15 Temmuz’da halkın gösterdiği dik duruşun önemini vurguladı. FETÖ konusunda Türkiye’nin bir arınma ve temizlenme sürecine girdiğini söyledi. FETÖ’nün masonik bir örgütlenme içinde olduğunu açıkladı.

Yürütmede birliğin sağlanacağı Cumhurbaşkanlığı sisteminin Türkiye’ye yeni bir vizyon kazandıracağının altını çizdi. Bugünkü sistemde cumhurbaşkanı ve başbakanın farklı partilerden olma ihtimaline dikkat çekerek, Sayın Ahmet Necdet Sezer’in Cumhurbaşkanlığı ile Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığını örnek verip ‘Bu ihtimalde birbirine fren değil takoz olunuyordu’ dedi.

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir