Yarının Türkiye’si

Cumhurbaşkanı seçimlerine yaklaşırken adaylardan her birinin verdiği mesaj kitlelerde farklı bir karşılık buluyor. Selahattin Demirtaş, bölgesel mesaj verirken, Ekmeleddin İhsanoğlu, Türkiye içine hapsolmuş, Recep Tayyip Erdoğan ise Türkiye’nin sınırlarını aşarak ‘öncü bir ülke’  mesajı veriyor.

Cumhurbaşkanlığı adaylık sürecini yakından takip edenler üç adayın konuşmalarından bunu net bir şekilde çıkartabilir. Meydanlarda kitlelere seslenen adaylar, verdikleri her mesajla gelecekte nasıl bir profil çizdiklerini gösteriyor.

Türkiye’nin şu an gelmiş olduğu konum ve bu zeminde CHP’nin gösterdiği muhafazakâr aday, aslında CHP zihniyetinin mağlup olduğunu gösterir. Eğer siz kitlelerin yüreğine dokunamıyor ve onların sevincine, hüznüne ortak olamıyorsanız başarma şansınız çok azdır.

Bugün Türkiye’de insanlar “Sayın başbakanım bir oy nedir ki siz isteyin iki böbreğimden birini veririm” diyecek kadar bu davaya ve lidere sahip çıkmış vaziyette. Milletin duasını azık eyleyenler, bu milletin teveccühünü kazanırlar.

Milletin sevgisini ve desteğini kazanan Erdoğan’ın İstanbul Maltepe mitingi çok önemliydi. Çünkü İstanbul, Türkiye’nin özü ve özeti gibidir. Meydanlar bugüne kadar Başbakan Erdoğan ve AK Parti’yi hayal kırıklığına uğratmadı. Millet, Erdoğan’ı Köşk’te görmek istiyor.

Bir milyon metrekarenin üzeri bir kapasiteye sahip olan Maltepe Etkinli Alanı, 2 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yaptı. Başbakan buradaki mitingine İstiklal Marşını okuyarak başladı. Ekmeleddin İhsanoğlu’na gönderme yaptı. Şimdiye kadar alışık olmadığımız bir gelişmeyi de Maltepe Mitinginde gördük. O da İhsanoğlu’nun gaflarının video ortamında binlerce kişiye izlettirilmesiydi.

Ekmeleddin İhsanoğlu ise gittiği yerlerde konuşma yaparken “bir an evvel konuşup gideyim” telaşesine kapılıp gaf yaparken; Erdoğan, hanımını, çocuklarını, torunlarını da yanında miting alanına getirerek bu davaya olan inancını gösteriyor.

Erdoğan, İstanbul’dan Irak’a, Suriye’ye, Somali’ye, Mısır’a mesaj verip; Filistin’i, Kudüs’ü, Ramallah’ı, Gazze’yi selamlarken; İhsanoğlu tarafsız kalmayı tercih ediyor. Erdoğan, İsrail’i eleştirip, Batı’ya seslenirken; İhsanoğlu, Türkiye’de ‘turist’ gibi geziyor. Başbakan, terör suçundan dolayı hapse giren gazeteciler için “Türkiye’de basın özgürlüğü yok” diyenleri eleştirirken; İhsanoğlu ise TRT ile dalga geçiyor, uluslararası medyaya göz kırpıyor. Bu durumda bu millet kimin yanında olur?

Aslında İhsanoğlu, Erdoğan’ı tanımıyor. HDP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş, -henüz adaylığı açıklanmamışken bir tv kanalında ironi yaparak- “Sayın İhsanoğlu, Başbakan’ı tanımıyor, kırk gün içinde Erdoğan’ı çok iyi tanıyacaktır.” demişti. Bu cümle çok hoşuma gitmişti. Gerçekten de bırakın Türkiye’yi daha ülkenin 11 yıllık Başbakan’ını, onun hamlelerini bile tanıyamayan bir isim nasıl bu ülkenin en tepesine gelecek?

Şunu herkes iyi biliyor ki 2001’den beri AK Parti’nin yapmış olduğu mitinglerde meydanlar hiçbir zaman ‘yalan’ söylemedi ve Başbakan’ı yarı yolda bırakmadı. İmdi de meydanlar Köşk’ü işaret ediyor. Başbakan meydanların dilini biliyor. Millet, artık Başbakan’ı Köşk’te görmek istiyor.

Türkiye’yi yeni bir süreç bekliyor

Erdoğan’ın köşke çıkmasının ardından Türkiye’yi yeni bir dönem bekliyor. 12 yıllık değişimin ve gelişimin en önemli mimarlarının başında gelen Erdoğan, Yeni Türkiye tarifinde küresel düşünüyor. İcraatlarıyla tanınan Erdoğan, geride bırakmış olduğu 12 yıllık hizmeti teminat olarak veriyor.

Türkiye artık öncü bir ülke konumunda ilerlemek istiyor. Böyle bir coğrafyada sadece kendi ülke sınırlarınıza çekilirseniz başarılı olamazsınız. Bakın hemen yanı başınızda süren Suriye iç savaşı, beri tarafta kaşımaya başladıkları Ermenistan-Dağlık Karabağ meselesi varken, öte tarafta Gazze’de katliam yaşanırken siz kendi sınırlarınıza çekilemezsiniz. Eğer büyük düşünemezseniz, cesur adımlar atıp Yeni Türkiye’yi de oluşturamazsınız.

Gazete PDF:

http://www.yedigungazetesi.com.tr/gazeteler/20140805gazete.pdf

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir