UCU AÇIK SORU(N)LAR

Memleketin kanayan yaralarından biri de eğitim sistemi. Her Milli Eğitim Bakanı değişince beraberinde değişen sistem, her üniversite sistemi değişince bundan etkilenen milyonlarca öğrenci ve aile var.

YÖK ve MEB eğitimde mükemmeli arıyor ama maalesef mükemmel diye bir şey yok gibi. Çünkü hangi sınav sistemini, hangi eğitim modelini getirirseniz getirin toplumun tamamını mutlu etmeniz imkansız. Bu nedenledir ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Eğitimde istediğimiz seviyeye gelemedik” diyerek bu konudaki eksiklere sürekli dikkat çekiyor. Ve bir anlamda özeleştiri yapıyor.

Şimdi TEOG denen sistem kalktı ve yerine gelecek olan yeni sistem üzerinde çalışılıyor. TEOG’un yerine gelecek olan yeni sistem bir hafta içinde açıklanacaktı ancak henüz açıklanmadı. Burada ağırlık kazanan model “Bazı okul türlerinin kendi sınavını yapması (Fen Lisesi, Proje Okulu gibi), diğerlerinin de adrese yönelik yerleştirilmesi.”

Diğer modellerden diploma notuna göre yapılacak yerleştirmede özel okulların not şişirebileceği endişesi var. Bütün okul türlerinde sınav yapılması modelinde ise sınav takvimlerinde çakışma ve sınav karmaşası yaşanacağı riski var. Ümit ederiz ki çocuklarımız, at yarışı gibi sınav yarışından kurtulacak bir sisteme kavuşur. Bu yeni sistem kalıcı çözüm üretir.

YGS ve LYS dediğimiz üniversite sınavının yerine ise Yükseköğrenim Kurumları Sınavı (YKS) geldi. Bu sınavın tek günde iki oturumda yapılacağı YÖK Başkanı tarafından açıklandı. Sınav puanları dil puanı dışında EA, SÖZ ve SAY olmak üzere 3 grupta hesaplanacak. Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı en az 150 olması gerekiyor. TYT puanı 180 ve üzeri olan aday lisans programına yerleşmeye hak kazanacak. TYT puanı 200’ün üstünde olan aday bu puanını bir sonraki yıl için (ilk oturuma girmeden) kullanabilecek. Özel yetenekle öğrenci alan programlarda baraj puanı geçen yıl olduğu gibi aynen devam edecek.

İki üç haftaya yaymaktansa tek bir günde sınav yapmak elbette daha avantajlı gibi görünüyor. Ancak öğrenci ve velilerin kafasında soru işaretleri var. Mesela “Sabahki oturumda iyi performans gösteremeyen bir öğrenci bu durumdan etkilenerek ikinci oturumda nasıl bir başarı gösterebilir?” “Öğrenciler her iki oturumda da aynı okulda, aynı salonda mı sınava girecek?” “İki oturum arası kaç dakika sürecek ve olası şiddetli bir yağmurda adaylar nerede bekletilecek, bu koşullar nasıl sağlanacak?” “12 yıllık birikimin 2 saate sığdırıldığı sınav sistemi ile çocuklarımızın geleceğini nasıl belirleyebiliriz?” “YGS ve LYS’deki gibi soruların değeri/etki oranı farklı mı olacak?” Gibi çok sayıda soru soruluyor.

Malumunuz 2010’da başlayan YGS ve LYS’de öğrencilerin istediği bölümleri okumaları için soruların etki oranı farklıydı. Örneğin TIP okumak isteyen bir öğrenci için kimya soruları yüzde 14 etkili iken, mühendislik bölümü için bu yüzde 9’a düşüyordu.

Burada önemli bir çıkış yapan MHP Lideri Devlet Bahçeli hükümete seslenerek “Gelin üniversite sınavını tamamen kaldıralım” dedi. Başbakan Binali Yıldırım da ilerleyen yıllarda bunun üzerine çalışılabileceğini söyleyerek bu konuyu şimdilik kapattı. Vatandaşın açık uçlu soruları olduğu gibi sistemin ilk defa uygulanacak olması da aynı zamanda açık uçlu sorunların yaşanabileceğini gösteriyor.

 

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir