Tüylerim diken diken oluyor!

İki gündür gazetelerde okuyorum bu haberleri. Okurken de kanım donuyor, tüylerim diken diken oluyor! ‘İnsanlar bu kadar mı vicdansız, bu kadar mı ahlaksız oldular, (çok af edersiniz) bu kadar mı şerefsiz oldular?’ diye soruyorum kendi kendime. Bu tür haberleri okuyunca kendimi tutamıyorum. Belki ilk defa bu kadar ağır konuşuyorum; ama dayanamıyorum ne yapayım.

Sabah erkenden elinize alıp, okuduğunuz gazetelerden öyle bir haber karşınıza çıkıyor ki o anda nefret rüzgârları esmeye başlıyor. O tür insanların(!) varlığından haberdar olunca, kendi insanlığınızdan utanabiliyorsunuz. En kötüsü de bir şey yapamıyorsunuz. 8-9 Ağustos tarihlerinde, aynı tür haberlerin yayımlandığını görünce dayanamadım ve dünyanın en iğrenç olgusunu yazmaya karar verdim. Daha fazla uzatmadan o haberlere yer vereyim.

 “Öz kızına tecavüz etti” Birinci haber bu! Haberi kısaca özetliyorum. “Aydın’ın Koçarlı ilçesinde öz kızına tecavüz ettiği iddiasıyla bir kişi tutuklandı. N.A (18), iddiaya göre bir ay önce öz babası N.K’nın (61) tecavüzüne uğradı. Olay yerine gelen jandarma tarafından gözaltına alınan ve savcılıkta suçunu itiraf eden N.K. mahkemece tutuklandı.”

Hemen ikinci haberi de yazalım. Öz yeğenine tecavüzden gözaltında!” “Kırıkkale’nin Bahşılı ilçesinde, Amca M.K, yeğeni S.K’yı ırmak kenarında gezme bahanesiyle yanına alarak Kızılırmak kenarına götürdü… Yeğen S.K’nın ifadesine göre, amcası burada kendisine tecavüz etti. Doktora gönderilen S.K’nın darp edildiği ve tecavüze uğradığı tespit edildi.”

Bu haberleri okuyunca kendinizi nasıl tutabilirsiniz, sinirlerinize nasıl hâkim olabilirsiniz! Okuması kadar yazması da en zor konulardan birisidir ensest. Bunu yazmak kadar telaffuz etmek de çok zordur. Adını her ne şekilde telaffuz ederseniz edin, dünyadaki en iğrenç olgulardan biridir ensest.

Çeşitli tanımlar yapabiliriz bu iğrenç olgu için. Ensest: “En yakındakinden gelen, en görünmez istismar...” Bazı tanımlara göre ‘yasak-sevi!’ Bazen “Aile içi cinsel istismar” olarak da adlandırılıyor. Başka bir tanım ise: ‘aileyi oluşturan bireyler tarafından çocuğa ve gence yönelik yapılan her türlü cinsel eylemdir.” Bu iğrençlik sonucunda ortaya şunlar çıkıyor: ‘mağdur ve saldırgan.’ Saldırganlar kendilerini haklı çıkarmak için mağduru suçlayıp “ o istedi” diyebiliyorlar. Oysa araştırmalar bunun tam aksini gösteriyor. Çocuğun cinselliği bilinçli olarak ‘isteyebilmesi ve katılım gösterebilmesi’ mümkün değildir.

Ensest kavramı günümüzde nasıl kullanılıyor? Bugün bu terim toplumumuzda evlenmeleri hukukça, ahlakça, dince yasaklanmış; yani nikâh düşmeyen, yakın akraba olan kadın ile erkeğin cinsel ilişkide bulunmaları anlamında kullanılmaktadır. Bu iğrenç olgu nasıl kullanılageldi? Ensest, binlerce yıldır -bazı istisnalar dışında- tabu olarak kalmıştır. Yani yaşanan, var olan bir olgu olmasına rağmen bu konu hakkında çok fazla konuşulmamış ve tartışılmamıştır. Tarihsel açıdan baktığımızda Peru, Mısır ve Japonya’da kraliyet ailesinin saflığını korumak için bu yolun meşru olarak kullanıldığı görülür. Bu olgu giderek tüm dünyada yaygınlık kazanmıştır.

Türkiye’de 1980’lerin sonuna kadar ensest kavramı, sokaktaki insanlar tarafından bilinmeyen ve duyulduğunda kendisine hiçbir anlam ifade etmeyen bir kelimeydi. Türkiye’de ensest kavramı son 15-20 yıldır konuşulmaya başlandı. İnsanlar bu iğrençliğin farkına vardılar ve bu konular Meclis’te de dillendirildi. Bunlar konuşuldukça bilinçlenme de artacaktır. İnşallah toplum olarak, bu iğrençliğin önüne geçilecektir. (devam edecek…)

Unutulanlar: Nisa S. 22-23: (22)“Geçmişte olanlar bir yana, babalarınızın evlendiği kadınlarla evlenmeyin; çünkü bu bir hayâsızlıktır, iğrenç bir şeydir ve kötü bir yoldur.” (23)“Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, kardeş kızları, kız kardeş kızları, sizi emziren analarınız, süt bacılarınız, eşlerinizin anaları, kendileriyle birleştiğiniz eşlerinizden olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız size haram kılındı…”

Tüm İslam âleminin Ramazan-ı Şerif’ini tebrik ediyorum.

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir