TUTAK VE AĞRI’YA DAMGASINI VURAN İKİ İSİM

Mülki idarede, yerel yönetimlerde ve terörle mücadelede Doğu ve Güneydoğu bölgesinde önemli isimler gecesini gündüzüne katarak çalışıyor. Bunlardan ikisini bugün köşemize taşıyacağız.

Halkın gönlünde taht kuran ve vatandaşı hizmetle buluşturan isimlerin ilki Ağrı Valisi ve Belediye Başkan Vekili Sayın Musa Işın. Kendisi Bingöllü. Yaklaşık 26 aydır Ağrı’da Valilik yapıyor. Aynı zamanda Kayyım olarak Ağrı Belediye Başkanlığına vekâlet ediyor. Devleti milletle buluşturan, halkın belediyesini halka hizmet eder hale getiren bir isim olarak tarihe geçiyor.

Çöp yığınlarının içinde kalan Ağrı’yı başkan vekili olur olmaz “temizlikle” tanıştırıp, devletin kapısını millete açarak gönüllerde taht kurdu. 2015’teki ‘Hendek siyasetine’ izin vermeyerek kapı kapı dolaşıp hem Türkçe hem Kürtçe ülke sevdasını, birlik ve beraberliği anlattı. Tehditlere, zorluklara rağmen yılmadı. Valilikte, mahallerde, caddelerde, sokaklarda, evlerde vatandaşın gönlüne dokundu. 15 Temmuz hain işgal girişiminde 15 bin Ağrılıyı toplayıp günlerce vatandaşla birlikte demokrasi nöbeti tutup Ağrı’nın “Musa abisi” oldu.

O günlerde, Ağrı Valiliği önünde düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitinginde şu konuşmayı yaptı “Namusumuzu, vatanımızı, milletimizi, dinimizi çiğnemek isteyen ayaklar altına almak isteyen ehli salimin uşaklarına karşı Selahaddin Eyyübi’nin torunları gibi Fatih Sultan Mehmet’in çocukları gibi dimdik durdunuz onları yerle yeksan ettiniz. Bir yiğit 14 yıldır sizin kaderinizi, bizim kaderimizi Allah’ın izin vermesiyle beraber çizmektedir. O yiğidin arkasına düşen sizler, bizler, 78 milyon insan bugün onun şahsında bize kastedenleri tekrar kahrı perişan etmiştir. Mesele Tayyip Erdoğan meselesi değildir, mesele Türkiye’nin meselesidir.”

Yerel yönetimlerde Ağrı’nın talan edilen taş üretme fabrikasını yeniden restore ettiriyor. Tüm toplu taşıma araçlarında Akıllı Bilet uygulamasını hayata sokuyor. Yol, kaldırım, asfalt, temizlik gibi bölgenin önemli ihtiyacı olan hizmeti yerinde ve zamanında yaptırıyor. Birçok ödülü hak etmiş. Kısacası yarınlar için halkın umudunu arttırıyor. Yolu açık, hizmetleri daim olsun…

İkinci isim Erkan İsa Erat. Kendisi Erzurum doğumlu. Ülkenin çeşitli bölgelerinde görev yapmış. 7 aydır Tutak’ta Kaymakamlık yapıyor. Aynı zamanda Kayyım olarak Belediye Başkanlığına vekâlet ediyor. Genç ve yetenekli. Tıpkı Ağrı Valisi gibi cesur ve halkın içinde. Mahalle mahalle, köy köy, ev ev gezip vatandaşın taleplerini dinliyor, gönüllere giriyor. İlçede yeni projelere imza atıyor.

En başta Tutak’ın alt yapısına neşter vurdu. İlçeyi şantiye haline getirdi. 50 yıllık içme suyu problemine köklü çözüm üretme gayretinde. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınan 115 adet çöp konteynırı mahallelere yerleştirilerek görüntü kirliliğine ve çöp sorununa çözüm üretiyor.

Yakutiye Belediyesi ile kardeş olup şehir merkezine 15 Temmuz Şehitler Meydanı yapıyor. İçme suyundan çöp atıklarına, yeni yeşil alan çalışmalarından sosyal donatılara birçok proje hazırlayıp kolları sıvadı.

İlçedeki trafoları Seyit Onbaşılar, Ömer Halis Demirlerin kahramanlıklarıyla donattı. Milli duyguların yoğun olduğu, her zaman devletin yanında olan Tutak’ta tekrar bu duyguları canlandırdı. Hakkında suikast haberleri çıktı, suikastçılar yakalındı. Yılmadı, bıkmadı ilçeye ve ilçe halkına hizmet için gece gündüz çalışmaya devam ediyor. Yolu açık, hizmetleri daim olsun…

Doğu ve Güneydoğu’da geçmişteki çözüm sürecinin istenmeyen hataları ve BDP’li belediyelerin hasarları dirayetli yöneticilerle tamir ediliyor.

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir