Tut bizi ey oruç!

Mübarek Ramazan-ı Şerif’in tam ortasındayız. Geri sayım başladı. Bugüne kadar kimimiz oruç tuttuk, kimimizi ise oruç tuttu. Rabbim eksiğiyle, hatasıyla kabul etsin.

Allah’ın Müslümanlar üzerine farz kıldığı oruç; şekli olarak belli saatler arasında yeme içmeden kesilmek olsa da esas olarak tüm maddi ve manevi sorumlulukların yerine getirilmesi gereken önemli bir ibadet ve değerli bir aydır. Bundan olsa gerek Ramazan ayına “On bir ayın sultanı” yakıştırması yapılıyor.

Gelişiyle heyecanlanıp, gidişiyle hüzünlendiğimiz Ramazan ayında her namazımızda “Allah’ım tuttuğumuz oruçları kabul et” diye dua ediyoruz ama orucu hakkıyla tutabiliyor muyuz? Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da günahlardan azat olunan bu mübarek ayda midemiz oruç tutsa da kalbimiz ve nefsimiz ne kadar oruç tutabiliyor?

Midemizi aç bırakıp da nefsimize, kalbimize, dilimize, elimize, kulağımıza, gözümüze hakiki manada oruç tutturamadığımız için diyoruz ki;

Ey oruç, bizi öyle bir tut ki sadece ağzını yeme içmeden kesip aç kalanlardan değil; nefsine, yaşamına, davranışlarına, ahlakına da oruç tutturanlardan eyle. Sigara, su, çay, meyve suyu içmeyip; pide, yemek, tatlı yemeyip ama kul hakkı yiyenlerden eyleme.

Ey oruç, bizi öyle bir tut ki Ramazan’da midesiyle oruç tutup da kişiliğini, kimliğini, doğruluğunu, ahlakını, erdemini bozanlara benzetme; riyasına, kibrine, enaniyetine, yalanlarına, sahtekârlıklarına zincir vurulmayanlara benzetme.

Ey oruç, bizi öyle bir tut ki şeytanın bile zincire vurulduğu bu ayda her türlü şeytani davranışı sergileyip, güne yalanla başlayıp, iftarını haramla açan, sahuruna zehir katıp, bedenine zulmedenlerden uzak tut.

Ey oruç, bizi öyle tut ki makam, mevki, para, pul, şöhret namına her türlü çirkin ve çirkefliği yapanların, İslam’ı, dini “karalayıp” insanları hor görenlerin tesirine karşı hakiki orucun zırhına bürü.

Ey oruç, bizi öyle tut ki ellerindeki makam, mevki, para, rütbe gibi güçlerle şaşalı iftar sofralarında boy gösterip “oruç tutuyoruz” deyip de mazlumların, gariplerin, yetimlerin, yoksulların, ezilmişlerin, ötekileştirilmişlerin hayatını bozanlardan eyleme.

Ey oruç, bizi öyle bir tut ki günde 16-17 saat yeme içmeden kesilse bile hırsızlıktan, ahlaksızlıktan, dedikodudan, küfürbazlıktan, ikiyüzlülükten, adam kayırmacılıktan, güç kullanmaktan, kula kulluk edip, insanların emeğini çalıp ikbal uğruna her türlü fenalığı ve azgınlığı yapanlarla iftar ve imtihan ettirme.

Ey oruç, bizi öyle bir tut ki politika uğruna, rant uğruna, koltuk uğruna, gösteriş uğruna, yalanlar üzerine söylem geliştirerek, her türlü gayri ahlaki tutumları sergileyenlerin kalınlaşmış derileri altına saklanan gerçek yüzlerine karşı sıfatımızı bozdurma.

Ey oruç, bizi öyle bir tut ki midemize, gözümüze, kalbimize, elimize, dilimize, nefsimize ve bedenimize gerçek manada oruç tutturup; gönül kıranlardan, günah işleyenlerden, dünyanın karanlığından uzak olup, bizi sımsıkı sarıp, kalbimize Allah aşkını nakşeyle.

Ey oruç, bizi öyle tut ki Allah’ın bize bahşettiği bu manevi zenginliği en güzel şekilde yaşayıp, ahlakımızı Kur’an ahlakı üzerine sürdürmeyi nasip et!

 

 

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir