Teröre karşı medyanın tutumu

Bölücü terör örgütü PKK başta olmak üzere, onun uzantıları, içte ve dıştaki taşeronlarına karşı Türk medyasının takındığı tavrın, kullandığı dilin sorgulanması gerekiyor. Terörü şirin, teröristi ‘kahraman’ gibi gösteren bir medyanın ülkesini ve milletini ne kadar sevdiği tartışılır.

Çok uzağa gitmeden son 2-3 yılda yaşanan gelişmelerden birkaçına bakarak medyadaki haber dilini, köşe yazılarındaki işleniş şeklini ve TV’lerde kullanılış biçimini, imgeleri, mitleri dikkate aldığımızda iletişim bilimi tahsil etmiş bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak üzüldüğümü ifade etmek isterim.

Darbelerde bile bir araya gelebilen, aynı manşeti atan, kendilerince “haklı” gördükleri her şeyde birlikte hareket eden Türk medyası, nasıl oluyor da ülkesine 40 yıldır zarar veren, binlerce vatan evladını kahpece şehit eden, anaları gözü yaşlı, eşleri dul, çocukları yetim bırakan teröristlere karşı birlikte tavır koyamıyor?

Hatırlayın 2015 yılının Mart ayında İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın DHKP-C’li teröristler tarafından rehin alınıp ardından kafasına silah dayayarak şehit edilmesi olayında medyanın kullandığı o fotoğraf karesi hafızalardan silinmedi. Şehit Savcının ailesinin hafızasından ise hiç silinmeyecektir.

O gün bazı medya grubunun kullandığı dil ve imgelerle bütün yargı mensupları ve yüreği vatan sevgisiyle dolu olan insanlar bir kez daha yaralanmıştı.

Biraz daha yakın bir tarihe geldiğimizde Temmuz ayında Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde IŞİD ve diğer terör örgütlerinin iş birliği ile gerçekleştirilen hain saldırı haberinde kullanılan görüntüler, terör örgütlerini kamufle eden tutumlar medyanın takındığı tutumu bir kez daha ortaya koydu.

Hemen bu olayların ardından yaşanan çatışmalarda, askerimize ve polisimize kurulan hain pusuların haberleştirilme şekli, atılan manşetler, köşelere taşınan terör güzellemesi, ‘PKK karşılık vermekte haklı’ gibi sözlerle akıl tutulması yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, bu olaylarda bile iktidar düşmanlığı yapanlar, tam da birilerinin istediği gibi “haberi verme” tavrı içinde olanlar aziz şehitlerimizin hatırasını bir kez daha incitmiştir.

Polisimizi, askerimizi şehit eden katillere, hainlere, TERÖRİST diyemeyen medya organları var bu ülkede! “Aman çözüme zarar gelmesin” diyerek terörist eylemleri görmezden gelen medya organları var bu ülkede.

Ve yine 3 yıl önce iyi niyetle başlamış olan “Milli Birlik ve Kardeşlik Süreci, Demokratik Açılım, Çözüm Süreci” gibi isimlerle yaşanan “çatışmasızlık” dönemlerinde Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan terör eylemlerini, halkın yaşadığı sıkıntıyı, yol kesen teröristleri, sözde mahkeme kuran militanları, onların destekçilerine gazete sütunlarında yer ver(e)meyenler, TV ekranlarında bahsedemeyenler, bugün yeni “uyanmış” olacaklar ki terör haberi yapmaya başladılar.

Neyi, nerede, nasıl kullanacağını “bilmeyen”, çıkarları doğrultunda,  nefret, küfür, hakaret ve öç alma duygusuyla hareket eden medyadan ülkeye fayda yerine ancak zarar gelir.

Hadi herkesin farklı siyasi tavrı, ideolojisi, inancı olduğunu biliyoruz. Bunun doğal olduğunu da kabul ediyoruz. Ama herkesin ortak bir bayrağı, vatanı ve aidiyet duygusu da vardır. Bunu unutmamak gerekir! İşte çıkarları uğrunu vatanı, milleti, bayrağı düşünmeyenler, yarın da bu tutumlarına devam edeceklerdir. Medyadaki bu tutum değişmedikçe onu okuyan ve izleyenlerdeki tutum da değişmeyecektir!

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir