Suriye ve Suriyeliler kimin meselesidir?

21. yüzyılın büyük dramlarından biri olan Suriye iç savaşı yıllardır milyonlarca insanın canına mal olurken, sığınmacılara ev sahipliği yapan Türkiye’nin de birinci dış ve iç politika gündemini meşgul etmeyi sürdürüyor.

Sosyal medya başta olmak üzere birçok basın yayın organında zaman zaman Suriyeliler konusunda yanlış ve maksatlı bilgiler paylaşılıyor. Bunlardan birini geçtiğimiz hafta tekrar yaşadık.

Birkaç ay öncesinde “Suriyelilere maaş veriliyor” iddiaları ile sosyal medyada gündem oluşturanlar, bu sefer de Hollandalı ırkçı Geert Wilders’in Türkleri hedef alan “Türkler defolsun” sözleri ile Eski Milletvekili Sinan Oğan’ın “Suriyeliler defolsun” ifadelerinin yer aldığı pankart bir anda sosyal medyada gündem olup kitleleri harekete geçirdi.

O pankartta yer alan her iki söylemin de kabul edilmesi mümkün olmadığı gibi, bahse konu olan pankartın İstanbul’un göbeğinde açılması yanlıştır, maksatlıdır. O pankartın açıklama yapılan alana sokulmaması gerekirdi! Öyle ki kalabalık arasında çekilen fotoğrafta sadece “Türkler defolsun” kısmı yer almış ve fotoğraf hemen sosyal medyada paylaşıma sürülmüş. Bu da Suriyeliler tarafından yapıldığı algısı oluşturarak bir anda “Suriyeliler bizi ülkemizden kovmaya mı çalışıyor” öfkesine ve şaşkınlığına neden oldu.

Yıllardır milyonlarca Suriyeliye kapısını, iş yerlerini açan ve ev sahipliği yapan Türkiye’de Suriyeliler üzerinden bir iç karışıklık çıkarma gayretinde olanların varlığı herkesçe biliniyor. Geçmişte bu tür eylemlere hep birlikte şahit olduk. Ortaya atılan dedikodularla linç edilmek istenen Suriyeliler olduğu gibi, hamile bir Suriyeli kadının ülkemizde tecavüze uğrayarak öldürüldüğü iğrençliğini de yaşadık. Bunlar elbet de Suriyelilerin ülkemizde suça karışma oranını yok sayamaz. Suriyelilerin de suç işleme, huzuru bozma gibi davranışları olamaz.

Milyonlarca Türk vatandaşının işsiz olduğu bir ortamda “Devlet Suriyelilere maaş veriyor”, “Suriyeliler hastanelerde sıra beklemeden muayene oluyor”, “Suriyelilerin telefon faturalarını Türkiye ödüyor”, “Suriyeliler TOKİ’den bedava konut alıyor”, “Suriyeliler istediği üniversiteye sınavsız yerleşiyor” gibi asılsız haberler hem kutuplaşmalara neden oluyor hem de ciddi tepkilere neden oluyor.

Savaştan kaçanlara kapıları kapatan ikiyüzlü Avrupa’ya rağmen, ülkesinin kapılarını sığınmacılara açan Türkiye elbet de dünyaya insanlık dersi vermiş, tarih de bunu kaydetmiştir. Ancak yıllardır uygulanan ve sonucunun bu şekilde olacağı ön görülemeyen Suriye politikası en fazla tartışılan konuların başında geliyor. Tepkilerin hedefinde ise doğal olarak AK Parti ve hükümet var.

AK Parti ise Suriye politikası üzerinden oluşturulan algıyı yıkmak, toplumsal muhalefetle mücadele etmek için nihayet 6-7 yıl gibi uzun bir sürenin sonunda “Vatandaşı sığınmacılar konusunda doğru bilgilendirme” projesi başlattı.

Geçen hafta yapılan AK Parti İl Başkanları Toplantısında, il başkanlarından “Kamuoyunda Suriyeliler hakkında yayılan yanlış bilgilerin aslı paylaşılırken, gerçeklerin illerinde halka anlatılması” istendi. Geç kalınmış bu bilgilendirme sistemi her alanda olmalıdır. Eğer sizler doğruları anlatamazsanız, yanlışlar şehir efsanesine dönüşür.

Yıllar kendi halkını katleden Esed’i, kilometrelerce öteden gelip Suriyelileri bombalayan ülkeleri, YPG’li teröristlerin yolda durdukları Arap aileleri vahşice dövüp, idrarlarıyla insanlara işkence ettiklerini, cansız bedenleri sahile vuran Aylan bebekleri görünce, kim diyebilir ki Suriye meselesi sadece Türkiye’nin ya da AK Parti’nin meselesidir?

Hepimiz isteriz ki Suriye düzelsin ve bütün Suriyeliler vatanlarına dönsün. Şu ana kadar yanlış politikalar da uygulanmış olabilir ama bu mesele sadece Türkiye’nin değil tüm insanlığın meselesidir.

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir