“Sosyal sapıklar” iş başında!

Hürriyet gazetesinin internet sitesinde, 18 Nisan tarihli yayınlanan haberde içimizdeki ‘sosyal sapıkları’ın çocuklarımıza nasıl musallat olduğunu tüm çıplaklığıyla gösteren bir habere imza atıldı.

Selim Öztürk imzalı haberin dayanak noktasını Ekşi Sözlük oluştursa da haberin içeriği tam anlamıyla çocuklara kurulan tuzaklar üzerine gelişiyor. “Avataria: Facebook’ta çocuğunuzu bu oyundan uzak tutun” şeklindeki yazılmış olan başlığın verdiği mesaj çok önemli. Türkçede iki noktadan sonra genellikle bir açıklama, yani o kavramın açıklamasına yer verilir. Bu haberde de öyle yapılmış ve Avataria’nın açıklaması olarak çocukları bu oyundan uzak tutulması gerektiği belirtilerek, Avataria’nın tehlikeli olduğu tanımlanmış.

Birkaç gündür sosyal medyada kıyamet kopuyor. Arkadaş grupları bu bilgileri gerek mesaj yoluyla gerek mail yoluyla gerekse sosyal medya aracılığıyla paylaşıyor. Son günlerin popüler oyunu Avataria imiş. Hiç haberim yoktu! Bilgisayar ve telefon oyunları konusunda cahilimdir. Ne kullandığım telefonda ne de bilgisayarda merak edip de bir oyun oynamışımdır. Meğer ne çok şey kaçırmışım (!)

Durun, hemen sevinmeyin! Kaçırdıklarım bu şatafatlı ‘oyun’lar değil; oyunların arkasına sığınan ‘piyonlar’mış. Sapıklığın, sapkınlığın, dolandırıcılığın, sahtekârlığın, küfrün, aldatmanın, yalanın, üçkâğıtçılığın, şerefsizliğin, adiliğin, çocuklara göz dikmenin, maskelere sığınmanın, kimlik ve kişilik değiştirmenin, karakter yoksunluğunun ana merkezi sosyal medya üzerindeki ‘oyun’larla yapılıyormuş meğerse.

Twitter ve Facebook başta olmak üzere birçok mecrada kod isim kullanarak her türlü bağnazlığı yapan çok sayıda kişi var. Avataria denen zıkkım da bunlardan biriymiş. 500 bine yakın abonesi bulunuyormuş. Üye olmak için yaş farkı gözetilmiyormuş. İsteyen herkes oyuna girebiliyormuş. Her şey buradan sonra başlıyormuş. Sıkı durun, çocukları kandırmanın en büyük yolu olan ‘oyun’ burada devreye giriyor.

İlgili haberin içeriğinde oyunun kuralları anlatılmış. Önce kendi avatarını oluşturup, ardından saç, göz rengi, cinsiyet ve isim belirtiliyormuş. Ve bundan sonra yeni bir âlem başlıyor. Ya ergenlik hareketliğine kapılıyor ya da çocuk aklınıza yenik düşüp ‘teslim’ oluyorsunuz. Artık sanal âlemde gerçek ‘oyuncular’la karşı karşıya geliyorsunuz.

Belki de “Bunda ne var kardeşim?” diyeceksiniz. Bu noktaya kadar bir sorun görmeyeceksiniz.  Ancak bundan sonraki kısım tam anlamıyla ‘sosyal sapıkların’ iç dünyasının dışa vurumu gibi. Yukarıda bahsettiğimiz adımları geçtikten sonra, ‘Oyun’da tanıştığınız kişi ile sevgili olup hatta belirtilen adımları takip ederek eve çağırılıp soyunarak aynı yatağa girebiliyormuşsunuz. “Yuh!” evet, bence de yuh!

Çocukların ruh dünyasını bozan ruhsuzlar, bu şekilde yeni bir tuzağın peşine düşmüş. Çocuk istismarı, cinsel istismar ve toplumda yaşanan sıkıntıların sanal âlem yoluyla yaygınlaşması gelecek adına kaygı verici.

İlk başta yapmamız gereken çocuklarımızı denetlemek, onların internet kullanımını takip etmek, bu tür oyunları engellemek, sosyal medya ve internet kullanımı noktasında eğitim vermek, mümkünse belli bir yaşa kadar sosyal medyadan uzak tutmak. İnternet kullanımının faydaları olduğu gibi zararlarını anlatmak. Hatta, -özellikle- ilkokullarda internet kullanımı, sosyal medya ve iletişim yöntemleri konusunda dersler okutulmalıdır.

Haberin kaynağı olan Ekşi Sözlük ve onun gibi birçok internet sitesine gelince, oralarda da her türlü küfür, hakaret, cinsellik ve seviyesizlik had safhada. 

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir