Solmamak için Sol ittifakı

Siyasette saflar iyice sıklaştırılmaya başlandı ve Sol’da birlik çalışmaları da hız kesmeden devam ediyor.

Bundan sonra uyanacağımız her yeni günün sabahının önemli olduğunu anımsatarak değişik senaryolar ve ittifak çalışmaları ile karşı karşıya kalacağımızı belirtelim. Türk siyasetindeki önemli seçimlerden biri olarak tarihe geçecek olan haziran ayı milletvekilliği seçimi öncesinde yeni ses kayıtları, belki yeni kasetler, yolsuzluk iddiaları, faili meçhullerin arkasındaki siyasetler, küfürler, hakaretler, gerçekte olup olmadığı tartışılan ‘Bursa nutukları’ çarşaf çarşaf yayımlanacak, tartışma yükselecek!

Haziran ayına yaklaştığımız her gün yeni haberler ve yeni planların yapıldığını duyacağız, okuyacağız. Bu planların başında geçtiğimiz günlerde Yeni Akit’te manşete çıkan ses kayıtlarının dökümünü okuduk. Yeni Akit’te yer alan ve başka kaynaklarda da haber yapılan bir ses kaydı, yeni senaryoların habercisi niteliğinde. Bu ülkede ‘Göbeğini kaşıyanlar, ‘Bidon kafalılar’, ‘Dağdaki çobanın oyuyla benimki aynı değildir’ diyenlere bir yenisi daha eklendi. O ifadeler ‘dağdaki adam’ hedefli çıkıyor karşımıza.

İddia edilen kişinin sözleri haberlerde şöyle yer alıyor: “…İşsizlik, aşsızlık, hukuksuzluk kol geziyor, hukuk seni beni ilgilendiriyor, dağın başındaki adamı ilgilendirmiyor, o dağın başındaki angudu para da ilgilendirmiyor parası da yok…” Bu ses kayıtlarının kime ait oldu şu anki iddialarla sınırlı kalmayacak ve açığa çıkartılacaktır diye ümit ediyoruz. Vatandaş ayrımının hat safhaya çıktığı Türkiye’de bundan böyle ‘ayrıştırmalar’ ve ‘kamplaşmalar’ın yükselen kokusu yeniden hissedilmeye başladı.

Siyaset kanadından bunlara örnek verecek olursak yeni ittifaklar, sokaklara çağırmalar, yeni senaryolar aldı başını, gidiyor. Bu ‘ittifaklar’ sadece kulislerde dillendirilmekle kalmıyor, bizzat fiili olarak hayata geçirilmeye çalışılıyor. İttifakların en çok yükseldiği cephelerden birisi Cumhuriyet Halk Partisi diğeri ise Demokratik Sol Parti’dir. CHP’deki görünen ittifak, partilerle değil de önemli isimlerle dikkat çekiyor. Tabii bu isimlerin de bazı partilerin temsilcileri olduğunu hatırladığımızda bunun ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.

CHP’de Ergenekoncuları aday gösterme arayışları devam ederken, Sol’un ikinci önemli partisi DSP de boş durmuyor.  CHP kanadında Ergenekon sanıklarının milletvekilliğini konuştuğumuz şu günlerde benzer talepler DSP’den de geldi. CHP’den farklı olarak DSP’nin yaptığı ise şudur: Ergenekon sanıklarının dışında bir de bazı partilerle gerçekleştirilen ziyaret ve bu ziyaretler sonrası oluşturulacak ‘parti ittifakı’ çabaları ile barajı geçmek. Hatırlayacağınız üzere DSP Genel Başkanı Masum Türker’den CHP’dekine benzer çağrılar gelmiş ve Ergenekon sanıkları DSP’ye davet edilmişti.

Mehmet Haberal, Mustafa Balbay, Tuncay Özkan ve Doğu Perinçek’i partisine davet eden Türker, sadece bunlarla yetinmedi, Bağımsız Cumhuriyet Partisi (BCP) Genel Başkanı Mümtaz Soysal ve Türkiye Partisi (TP) Genel Başkanı Abdüllatif Şener’i de ziyaret ederek seçim ittifakı için düğmeye bastı.  Baraj korkusu olan partilerde belki de tek ‘çıkış yolu’ ittifak kurmaktır. İşte bu partiler de onu gerçekleştirmeye çalışıyor.

İttifak için düğmeye basan bir diğer ismin de Saadet Partisi olduğu kulislerde konuşuluyor. Numan Kurtulmuş’un partinin başına gelmesiyle oylarını yükselten Saadet Partisi, Kurtulmuş’un partiden ayrılmasından sonra bu oyları kaybetmek istemiyor. Oy oranını kaybetmek istemeyen Saadet Partisi, yeni vizyonuyla dikkat çeken Demokrat Parti ile geçtiğimiz hafta görüşmelere başladı.

Saadet Partisi adına görüşmelere katılan ve Önder Sav gibi isimlere danışmasıyla ünlü Şevket Kazan, DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek’i makamında ziyaret etmişti. Bu görüşmeyi Zeybek’e ‘Hayırlı olsun ziyareti’ olarak yorumlayanların da olabileceğini düşünerek, bundan sonraki görüşmelerin içeriğini ‘seçim ittifakı’nın oluşturacağını hatırlatmakta fayda var. Bundan böyle Sol ittifakın çabaları “Solmamak” içindir!

Unutulanlar: Barajın altında kalan partilerde gözlenen panik, seçim ittifaklarının bununla da sınırlı kalmayacağını gösteriyor. Bu süreçte en dikkat çeken ise Sol’un derin ittifak arayışıdır.

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir