Seçime bir hafta kala AK Parti’nin durumu

7 Haziran seçimlerinin son virajında AK Parti rahat bir tavır içinde göründüğü için Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bir kez daha “uyarı” aldı. Çünkü HDP’nin barajı aşması durumunda en büyük kaybı AK Parti yaşayacaktır.

Partilerin çoğu şu ana kadar 60’a yakın miting yaptı. Meydanlarda vaatler konuşuldu. Muhalefet partileri bundan sonra “yapabilecekleri” üzerine propaganda yürütürken; 13 yıldır ülkeyi yöneten AK Parti ise yaptıkları üzerinden propagandasını yürütüyor. AK Parti iktidarda olmanın ve ülkeye hizmet etmenin verdiği “gücü” kullanarak rahat bir tavır içindeyken; muhalefet ise seçmene vaat ettiği projeleri “inandırma” gayretinin dezavantajını yaşıyor.

CHP ve MHP’nin geçmişte yaptıkları kendileri için rakipleri tarafından negatif bir propaganda malzemesi olurken, HDP sözde “Türkiyelileşme” söylemi ile seçim barajını geçip Meclis’te yer almak istiyor. Böyle bir tabloda AK Parti, HDP’yi baraj altında bırakarak güçlü iktidarını devam ettirme gayretinde.  Aksi bir durumda AK Parti’nin vekil sayısında ciddi bir azalma olacak. Bu da bölgede olamayan muhalefetin işine geldiği için Doğu ve Güneydoğu’da ‘gizli’ bir şekilde HDP destekleniyor.

AK Parti ilk defa bir seçime Recep Tayyip Erdoğan’sız girmenin “dezavantajı”nı yaşıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, her ne kadar bu ara dönemi başarılı bir şekilde idare etse de toplumda -kim ne derse desin- bir Erdoğan geçeği var. Davutoğlu meydanlarda Sayın Erdoğan’ın ismini zikredince meydanlar coşuyor. Karizmatik, güçlü ve yüzde 52 oy alarak Cumhurbaşkanı seçilmiş bir liderin fiili olarak AK Parti’de olmaması, tabii ki 13 yıldır ülkeyi yöneten parti için bir dezavantajdır.

Şimdi AK Parti Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun liderliğinde ilk seçimine girecek ve tek başına iktidar olma, hatta anayasayı referanduma götürecek çoğunlukta milletvekili çıkarmak istiyor. Bunun için meydanlarda daha çok yapılanlar üzerinden propaganda yürütülüyor.

Peki, AK Parti ne ile eleştiriliyor? Seçmen bunun karşısında ne söylüyor?

1-“Devlet gücünü kullanıyor” deniyor. 2-Cumhurbaşkanı Erdoğan meydanlarda açılış adı altında miting yaparak AK Parti’ye oy istiyor” deniyor. 3-“Türkiye’nin ekonomisi çöküyor, işsizlik artıyor, PKK ile masaya oturuyorlar, Parelel ile kol kola girmişlerdi” deniyor.

Bunun karşısında AK Parti seçmeni şunu söylüyor: “Şimdiye kadar hangi iktidar devlet gücünü kullanmadı? CHP kaç yıl devletin gücünü kullandı ve ülkeye ne kazandırdı? MHP iktidar ortağı olduğu zaman kullandığı devlet gücüyle ne yaptı? Muhalefet partileri neden birbirlerine karşı herhangi bir eleştiri yöneltmezler? Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan alenen şunu söyledi ‘Ben bildiğiniz cumhurbaşkanlarından olmayacağım. Koşan, terleyen, projeleri takip eden, açılışlara katılan, halkın arasında bulunan farklı bir cumhurbaşkanı olacağım.’

‘Yoksulluk’ üzerinden yürütülen propaganda karşısında artan milli gelir, devlet kasasının dolması, halkın refah düzeyinin yükselmesi, devlet içindeki paralel yapılanmanın ülkeye verdiği zararlar, uluslararası güçlerin devreye girmesi gibi gelişmeler, bu tezin millet nezdinde fazla bir karşılığı olmadığını gösteriyor.” AK Parti’yi iktidar yapan seçmen böyle diyor.

AK Parti 2023 hedefleri ile Kanal İstanbul, üçüncü köprü, yeni havaalanı, yüksek hızlı tren, duble yollar, şehir hastaneleri, barajlar, üniversiteler, okullar, güçlü ekonomi, demokrasi, özgürlük, çözüm süreci derken; muhalefet asgari ücretin açık arttırmasıyla propaganda yürütüyor. Bu durum AK Parti’yi rehavete sokmuş olacak ki Cumhurbaşkanı  “Meydanlarda rahat bir tavır görüyorum “ diyerek uyarma gereği hissetti.

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir