Restleşme mi netleşme mi?

Çözüm süreci kapsamında hem hükümet kanadı hem de Kürt tarafı adına “İrade beyanı”nda bulunuldu. Karşılıklı açıklamalar, aynı yönde söylemler ve çözüm sürecindeki kararlılık bir kez daha vurgulandı. Ama…

Ama diyorum çünkü… Kobani ile üçüncü kez yol kazasına uğrayan çözüm sürecinde yeni bir yola daha giriliyor. Çözüm ve açılımlar sadece bununla da kalmadı. Hükümet eş zamanlı olarak alevi açılımına da başlıyor. Alevi açılımını başka bir yazıda değerlendirmek üzere virgül koyup, çözüm sürecinde gelinen durumu anlamaya çalışalım şimdi.

6-7 Ekim tarihlerinde yapılan hatanın farkına varan hem hükümet hem de Kürt tarafı şimdi karşılıklı beyanlarıyla çözüm sürecinin devam edeceği yönünde kararlı olduğunu açıkladı. Bu açıklamalar eyleme veya somut adımlara dönüşmediği sürece, Türkiye’de kaos ortamının nasıl tetiklendiğini 6-7 Ekim tarihlerinde gördük. IŞİD adı altında küresel bir oyuna alet edilen Kürt halkı, bu tehlikenin içine bodoslama atladı. Kürt siyaseti de bunu teşvik etti.

Ancak şunu kimse göremedi veya görmek istemedi. Türkiye’de Kürt açılımı, çözüm süreci, PKK sorunu noktasında -adına her ne derseniz deyin- önemli adımlar atıldı. Bunlardan sadece birkaçı olan ve Türkiye’de hayal bile etmenin ‘vatana ihanet’ olarak değerlendirildiği bir ortamda 24 saat Kürtçe yayın yapan kanal kuruldu, anadilde seçmeli dersler koyuldu, Kürtçe propagandanın önünü açan yasal düzenlemeler yapıldı, Kürtçe isimler iade edildi vs. Bu listeyi uzatabiliriz. Bunları yapmak kolay mıydı? Tabii ki değildi.

Türkiye’de çözüm sürecini yeniden başlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Baldıran zehri içmeye razıyız” diyerek kararlılık mesajı vermiş ve bu yolda ölümü göze almıştı. Peki, bunun karşısında PKK, Kürt siyaseti ne yaptı? Ortaya ilk etapta üç şart koyuldu: 1- PKK silah bırakacak. 2-PKK sınırları terk edecek. 3-PKK ve onun destekçileri kamu düzenini bozan eylemlerine son verecekti.

Ne oldu bunca atılan adımların karşılığı? PKK silah bırakmadı. Sınırları terk etmek bir tarafa şehirlerdeki yapılanmasını güçlendirdi. Silahlı eylem yapma potansiyelini daha da arttırarak Doğu ve Güneydoğu’da ‘gevşetilen’ kamu düzenini kendi sistemiyle doldurmaya başladı. Kimi zaman restleşmeler başladı. (B.Arınç, Y.Akdoğan ve Kandil’in açıklamalarını hatırlayın). Buna rağmen AK Parti hükümetleri pek çok konuda demokrasinin önünü açan gelişmelere imza attı. Bunu başardı. Bunun karşısında Kürt siyaseti ve dağ kadrosu, şiddeti koz olarak elinde tutup, taleplerinin reddedilmesi karşısında aba altından sopa gösterdi.

Yetmemiş gibi 6-7 Ekim olaylarında Kürt halkını sokaklarda şiddete çağıran HDP yapılanın yanlış olduğunu kabul edip bir özür bile dilemedi. Ta ki aradan bir ay gibi uzun bir süre geçtikten sonra Demirtaş’ın eylemlerle arasına mesafe koyan açıklamasına kadar. Bu çok şey ifade etmese de bir şey ifade eder: yaptıklarının yanlış olduğunu fark eden birileri de var demektir.

Şimdi eldeki yol haritası ile her şeyin çözüleceğine inanmak saflık olur. Bir zamanlar ABD’ye karşı olan ama şimdi ABD’yi ‘üçüncü göz’ olarak kabul ve teklif eden bir örgüt, İsrail bayrağına secde eden bir anlayış, bugüne kadar atmadığı adımlar konusunda teminat vermedikçe bu iş sağlıklı yürümez.

Sanırım bu noktada yapılması gereken ve sonuç alınabilecek adımı sürecin takvime bağlanması oluşturacaktır. Bunun karşısında PKK’nın, Kürt siyasetinin ve şehir yapılanmalarının Türkiye’yi tehdit edecek, kamu düzenini bozacak ve sürece zarar verecek her türlü eylem ve söylemlerden uzak duracağı sözünün teminatını vermesi gerekir. Aksi halde yine dönüp geriye dün olduğu gibi “Acaba HDP’li siyasetçiler yarınki açıklamalarında süreç devam ediyor diyecekler mi?” beklentisinde oluruz. Süreçte restleşmek yerine netleşmek gerekiyor.

 Gazete PDF:

http://www.yedigungazetesi.com.tr/gazeteler/20141122gazete.pdf

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir