Parlamenter sistem iflas mı ediyor?

7 Haziren Milletvekilliği Genel Seçimlerinde seçmenin tercihi koalisyondan yana oldu. 2002’den beri kesintisiz iktidar olan AK Parti, dördüncü genel seçimde yüzde 41’lik büyük bir oy almasına rağmen tek başına iktidar olacak milletvekili çoğunluğunu elde edemedi.

Seçimlere AK Parti ve onun karşısında büyük bir blok olarak gidildi. Seçim yarışının adil olup olmadığı tartışıldı. Bütün denklemler HDP’nin barajı geçerek AK Parti iktidarına son verilmesi üzerine kuruluydu. Ve bunu başardılar. Buradaki yanlışlar nelerdi? Kimler hangi ittifaklar içinde oldu? Nasıl bir seçim süreci yaşandı?

1-Üç dönem üst üste oylarını arttırarak iktidar olan AK Parti’de bir rehavet oluştu. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasıyla lider değişimi yaşandı. Bununla birlikte teşkilatlar neredeyse baştan sona değişti. Küskünlükler yaşandı.

2-Milletvekili aday tercihlerinde teşkilatların görüşlerine dikkat edilmediği eleştirileri yapıldı. ‘Hiç bilmediğimiz isimler aday gösterildi’ deniliyor.

3-Ahmet Davutoğlu ile birlikte Erdoğan’ın meydanlara çıkması ters etki oluşturdu. Seçime Diyanet’in dâhil edilmesi, lüks araç tartışmaları, Cumhurbaşkanlığı Sarayı tartışması, ‘Bakara-makara’ hadisesi, ‘çerez parası’ muhabbeti, MİT Başkanı’nın adaylık süreci, Merkez Bankası’na ‘müdahale’ olayları seçmeni üzdü. AK Parti’nin sosyal medyası çok başarılı olamadı. Muhalif kesimler bunları çok iyi propaganda malzemesi olarak kullandı.

4-CHP, oylarını düşürmesine rağmen mağlubiyetten zafer çıkarma işine soyundu. Meydanlarda verilen vaatler çok da işe yaramadı. Seçmen CHP’ye tek başına iktidar olma yetkisi vermedi.

5-Doğu ve Güneydoğu’da CHP, MHP ve diğer partilerin seçmeni bilinçli bir şekilde HDP’ye yönlendirildi. Komünist Partili belediyelik ilçede Komünist Parti’ye bir tane oy bile çıkmıyorsa ittifakın göstergesidir.

6-MHP oylarını arttırmasına rağmen İstanbul gibi bir şehirde HDP’nin gerisine düştü. MHP seçmeni buna çok kızgın. MHP’nin sadece Osmaniye’de birinci olması ülkücü kesimde rahatsızlık oluşturdu. Yine de MHP seçimden kazançlı çıktı.

7-‘Paralel yapı’ tüm imkânlarıyla şehirlerde nabza göre şerbet politikası güderek AK Parti karşısındaki partileri destekledi. Bunun için elinden gelen tüm imkânları seferber etti.

8-HDP büyük bir sıçrama yaparak yüzde 10 barajını rahatlıkla geçti. Doğu ve Güneydoğu’da tehditlerin gölgesinde seçim yapıldı. Birileri bunu kabul etmese de gerçek böyle. Ortaya çıkan tabloda AK Parti’ye kızıp da oy vermeyenlerde bir pişmanlık oluşturdu.

Şimdi böyle bir durumda 63’üncü hükümet nasıl kurulacak?

1-AK Parti-CHP, AK Parti-MHP, AK Parti-HDP, ya da CHP-MHP-HDP şeklinde matematiksel olarak mümkün. Ancak;

2-Koalisyon durumunda her partinin kırmızıçizgileri olacak. Mesela AK Parti çözüm süreci, paralel yapı ile mücadele ve Cumhurbaşkanı’nın meşruiyet tartışmasından asla taviz vermek istemeyecek.

3-CHP, Erdoğan’ın hükümete müdahale etmemesini isteyecek, belki ‘yolsuzluk’ iddialarını tekrar gündeme getirmek isteyecek ve başkanlık sisteminin gündemden düşmesini isteyecek.

4-MHP, "çözüm süreci yıkım sürecidir" diyerek o kapıyı kapatacak, yüce divan konusunu gündemde tutacak.

5-HDP, vereceği her türlü destekte ana dilde eğitim diyecek, belki Öcalan’a ev hapsini dayatacak, ‘öz yönetim’ sistemi ile özerklik tartışması yaşanacak.

AK Parti aklıselim davranarak ülkeyi hükümetsiz bırakmamak için partilerin kapısını çalacak. (Biraz sembolik önemi olacak). Kırmızıçizgiler koalisyonu zora sokacak. Bu durumda erken seçim gündeme gelecektir. Koalisyon olursa belki CHP seçmeni dışında diğer partilerin seçmeni rahatsız olup kendi partilerine kızacaktır. Hele AK Parti’nin kendisine her türlü hakareti yapan, her türlü şer odakları ile ittifak kurarak Meclis’te temsil edilme imkânı bulan partilerle koalisyon kurması kendisini bitirmesi anlamına gelir.

Bu durumda karşımıza şu soru çıkıyor: parlamenter sistem iflas mı ediyor? Başkanlık sistemi daha mı çok gündemde olacak?

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir