“Namuslular namussuzlar kadar cesaretli olmalı”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin soruları cevapladı. Gelinen noktanın Başbakan’ı bir hayli kızdırdığını açıklamalardan anlıyoruz. Başbakan artık ağır denebilecek ifadeler kullanmaya başladı.

Kanal 24’teki programda Mustafa Karaalioğlu’nun sorulanı cevaplarken 17 ve 25 Aralık operasyonlarına atıfta bulunarak “Namuslular namussuzlar kadar cesur olmazsa bu iş çözülmez” dedi.

Belli ki Başbakan bu süreçte operasyonları destekleyenlere, bilgisi olup sessiz kalanlara sitem ediyor. Ve ekliyor “Dürüst olan, açığı olmayan iş adamları bize güvensin.” Geçmişte iyi niyetli olduklarını yaşananların bir nevi bu nedenle meydana geldiğini söyledi. Bunu da şu sözlerle açıkladı “Bunlarla karşılaşabileceğimiz aklımıza bile gelmezdi. Dün dostça bir arada olduklarımız bugün bize saldırıyor.”

Dershanelerin kapatılmasıyla hizmet hareketinin tasfiye edileceği anlayışını şiddetle reddeden Başbakan, bu konunun başbakanlığa geldiği ilk aylarda programa aldıklarını bir kez daha yineledi. Hatta o dönem dershaneleri özel okullara dönüştürerek üzere yaptıkları çalışmalarının Danıştay’dan döndüğünü de ekledi.

Yolsuzluk iddialarıyla ilgi olarak geçmişte söylediklerini tekrar etti. Bakanlarla ilgili somut bir suç olmadığını söyledi. Yaşananların paralel yapıyla paslaşma olduğunu belirtti. Türkiye’nin yolsuzlukla mücadelede geldiği noktayı hatırlattı. (60’lardan 53’e düştü).

Dinleme hususunda bizleri nasıl bir problem bekliyor?

Dinleme konularıyla ilgili Başbakan sert konuştu. Basında yer alan dinleme listesini hatırlatan Erdoğan, bunun geçmişinin 30 yıl öncesine dayandığını açıkladı. Dinleme skandalını casusluk ve sızma olarak değerlendirdi. Tespitlerinin bu yönde olduğunu söyledi. Yaşanan süreci hayırlı bulduklarını belirtti. Bundan sonra yasa dışı dinlemelerin olamayacağı noktasında kararlı adımlar atacaklarını aktardı. (Tedirginlikleri hafifletecek açıklamaydı).

“Devletin hassas kurumlarına sızmayı başardılar. Bizler bu yaşananları hayırlı buluyoruz. Devletin bu virüslerden kurtulması lazım. Burada ulusal güvenliğe bir tehdit var. Gerekli olan tedbirleri almak zorundayız. Bu dinlemeler tamamen casusluktur.”

AK Parti’nin bugün karşı kaşıya kaldığı durumu ise şu sözlerle özetledi: “İyi niyetimizin kurbanı olduk. Bizi bugüne kadar kandırdılar.” Gelecek dönem için Gülen Hareketine kapıları kapatan Başbakan, “Artık ağızlarıyla kuş tutsalar o iş bitti” ifadelerini kullandı.

Ergenekon tahliyeleri ile ilgili de konuşan Başbakan, tahliyelere olumlu bakıyor. Tabii Başbakan’ın bir de sitemi var. O da tahliye olanların AK Parti’ye teşekkür etmemsi. Çünkü bunun yolunun 12 Eylül Referandumu’nda açıldığını hatırlattı. 13. Ağır Ceza Mahkemesini eleştirerek “Sen kimsi ki Yasamayı tanımıyorsun. Haddini bileceksin. Görevini bekleyeceksin.” diye tepki gösterdi. Ve geciken adaletin adalet olmadığını söyledi.

Bu da yeni dönemde Ergenekon sanıklarının da Gülen Hareketine karşı cephe alacağını gösteriyor. Öyle ki Doğu Perinçek tahliye olur olmaz, “Cemaatlerin kökünü kazıyacağız” açıklaması yaparak hedef gösterdi.

Gülen Hareketini “Örgüt” olarak tanımlayan Başbakan, Karaalioğlu’nun “Cemaat” ifadesine sert tepki göstererek “Buna cemaat diyemezsin. Bunlar bir örgüttür.” tepkisini verdi. Başbakan 30 Mart seçimleri öncesi meydanlardaki kalabalıktan memnun görünüyor. Sokak eylemlerini de “bu bir rüzgârdır gelir geçer. Kimse bunlara itibar etmesin” direk mesaj veriyor.

Gazetede PDF:

http://olay-gazetesi.com/gazeteler/20140315gazete.pdf

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir