Müslümanlar, Uygur Türklerini unuttu mu?

Dünyadaki gelişmeleri yakından takip edenler, Türkiye’den bekleneni ve Türkiye’nin üstlendiği misyonu anlayacaklardır. Bunlardan bir tanesi de Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerinin durumudur.

Hızla değişen dünya gündemi ve Türkiye’nin içinden geçtiği değişim süreci birçok önemli gelişmeyi görmemizi engelliyor. Özellikle Müslüman ülkelerden beklenenler bir hayli fazlayken, burada ön plana çıkan sadece Türkiye oluyor. Doğu Türkistan’da, Somali’de, Filistin’de, Gazze’de, Suriye’de, Irak’ta, Mısır’da, Libya’da ve daha birçok yerde Türkiye’nin var olması, bu ülkenin büyüklüğünü, güçlü oluşunu ve mazlumlara sahip çıkışını gösteriyor.

Bugün Çin zulmüne uğrayan Doğu Türkistan halkı eğer “İslam âlemi bizi yetim bıraktı” diyorsa, bunda diğer Müslüman ülkelerin sorumluluğu çok fazladır. Bakınız 4 Eylül günkü Yeni Şafak gazetesinde Hamdi Koçoğlu imzalı bir haber yer aldı. Haberin başlığı hem dikkat çekici hem de Müslüman ülkelerin içinde bulunduğu acı tabloyu özetliyordu.

Haberin flaş cümlesi Doğu Türkistan’daki Çin zulmünden kaçan bir kişinin tanıklığıyla verilmişti. Ve Doğu Türkistan’ın nasıl “yetim kaldığını” şu cümlelerle okurlarına duyuruyordu gazete: “Doğu Türkistan’da Çin zulmünden kaçarak İstanbul’a sığınan Uygur Türkleri, İslam âleminin kendilerini yetim bıraktığını söyledi. 17 yıl Çin hapishanelerinde zulüm gören Adil Abdulgafur ‘Türkiye haricinde hiçbir İslam devleti Uygur Türklerini barındırmıyor’ şeklinde konuştu.”

Yanlış okumadınız, Türkiye dışında hiçbir İslam devletinin yani Müslüman ülkenin Uygur Türklerini barındırmadığı söyleniyor. Şimdi sormak lazım “Soma dururken Somali’de ne işiniz var” diyenlere! Bakın işte, dünyanın durumu bu. Onlarca Müslüman ülke içinde sadece Türkiye kapılarını açıyor mazlum halklara. Ve unutulan mazlumlar yetim kaldıklarını haykırıyor.

Çin’in baskılarına maruz kalan Uygur Türkünün anlattıklarına kulak verelim. Annesini görebilmek için 2 kilometre boyunca emekliyor. Ha diyeceksiniz ki “Türkiye’de cezaevlerinde haksız yere tutsak edilip de ailelerinin cenazesini bile gidemeyenler de var.” Buna da hak verilir. Çünkü hakkın mekânı olmaz. Hak her de haktır. Bir ırkın başka bir ülke tarafından zulme maruz kalması çok ayrı bir olaydır. İsrail’in her yıl binlerce Filistinliyi katletmesi, Esed’in kendi ülkesinde kendi vatandaşlarının kanını akıtması, Irak’ın başka ülkeler tarafından işgal edilmek istenerek halkları birbirine kırdırtması, Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı zulümler, hep aynı zalimliğin sonuçlarıdır.

Hele bir de toplumların milli benliklerini ve dini kimliklerini yok etmek üzere zulüm uygulayan devletler olduğu zaman, Müslüman ülkelerin buna sessiz kalması hiç ama hiç bir şekilde kabul edilemez! Çin’in uyguladığı da budur. Uygurların milli benliğini ve bölgedeki İslam dininin etkilerini yok etmek istedikleri aşikârdır.

İnsanlar Türk kültürünü ve İslam dinini tebliğ ettiği için hapse atılıyor. Komünist ülkelerin nefret kokan bu uygulamaları maalesef Müslüman ülkeleri bile susturmuş! Bugün 60’ın üzerindeki Müslüman ülkenin, başta Filistin meselesi, Suriye, Mısır, Irak, Doğu Türkistan olmak üzere birçok ülke ve bölgedeki zulme sessiz kalması kabul edilemez. O zaman sorarlar adama “Nerede sizin Müslümanlığınız, nerede sizin milliyetçiliğiniz, nerede sizin adaletiniz ve en kötüsü de nerede sizin insanlığınız?”

21. yüzyılda çok sayıda İslam ve Türk devleti Çin ile işbirliği yaptı. Ama ne yazık ki –Türkiye dışında- birçoğu Uygurları yalnız bıraktı. Bu yalnızlık ancak Çin’in zulümlerini arttırdığı zaman fark edildi.

O halde yapılması gereken şudur: özellikle dini ve kültürel bağları bulunan ülkeler, zalimlerin karşısında durup, mazlumlara sahip çıkmalı. Dünya üzerinde her şey Türkiye’den beklenirse Türkiye de zor durumda kalır. O nedenle Doğu Türkistan’da alnı secdeye varan insanlar yarın “yaşamayacaksa” bunda herkesin vebali vardır!

Gazete PDF:

http://www.yedigungazetesi.com.tr/gazeteler/20140909gazete.pdf

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir