Müslümanı ‘teröristleştirmek’ niye?

Dünya bir kez daha ABD’deki saldırı ile sarsılırken hedefte yine Müslümanlar oldu. Hep tanıdık manzaralar hep bildik hikâyeler ile bizi zorla ‘Terörist’ bir kimlikle ilişkilendirmek istiyorlar. Tabii ki bunu bilinçli yapıyorlar. Bunun en güncel örneği ABD’deki gece kulübü baskınının failinin bir Müslüman olması.

ABD tarihindeki en kanlı saldırılardan birini gerçekleştiren Afgan uyruklu kişi bir ‘Müslüman terörist’ olarak duyuruldu. IŞİD ile bağlantılı olduğu iddia edildi. Ama bu şahsın daha önce FBI ile teması olduğuna kimse değinmedi. Yani devletin takibinde olan bir isimdi. ABD’de, Avrupa’da hep böyle olur, takip edilenler katliam yapar. Bu katliamlar da genellikle İslam algısının yükseldiği bir dönemde olur.

Geçen hafta herkes ABD deyince ringlerin şampiyonu, Müslümanların gurur kaynağı olan Muhammed Ali’nin ölümünü konuşuyordu. Aslında vefatı üzerinden kahramanlığını konuşuyordu. ABD için Ringlerde yenilmeyen bir kahramanın aynı zamanda vefatından sonra bir Müslüman olarak bu kadar gündemde kalması birilerini rahatsız etmiş olacak.

Devreye girildi. Ve ABD tarihinde belki de en kanlı saldırılardan biri gerçekleştirildi. Hikâye baştan yazıldı. Senaryo baştan beri kurgulandı. Yeni bir Müslüman dalgası nasıl engellenecekti? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batı’ya, ABD’ye sert çıkarken, İslam coğrafyasına yönelirken bunun önü nasıl engellenecekti? Filistin meselesinde olumlu gelişmeler yaşanırken, Müslümanlara zulüm nasıl reva görülecekti? Dünyanın gözünün kulağının Fransa’da oynan futbolda olduğu bir zamanda IŞİD ne zaman sahneye çıkacaktı?

Tüm dünya, Avrupa’ya odaklanmışken asıl bomba ABD’den geldi. Bir gece kulübüne yapılan saldırıda 50 kişi öldürüldü. Bu kötü hadise dünya kamuoyunda “Eşcinsellerin olduğu kulübe saldırı” başlığıyla verilerek İslam’a karşı, Müslümanlara karşı nefretin artması amaçlandı. ‘Hayat tarzına müdahale’ algısı tekrar ısıtıldı. Yarın birileri toplanacak ‘Hayat tarzımız tehdit altında, cinsel tercihlerimize saygı yok’ diye yürüyüş yapacak. Birileri hep birlikte yine demokrat kesilecek…

Maalesef Avrupa’da, ABD’de yükselen İslam algısı bir anda yerini ‘terörizme’ bıraktı(rıldı). Dedik ya hedef belli, hikâye yazıldı, senaryo kurgulandı diye, tam da öyle oldu. Müslümanlar hedefe kondu. İslam yine terörizmle birlikte anıldı.

Asıl soru şu: İki silahı olan bir kişi nasıl oldu da 50 kişiyi öldürdü, 53 kişiyi yaraladı? Film senaryolarında bile başarılamayacak bir olay koskoca ABD’de başarılıyor. Filmlerde görsek inanmayız bu manzaraya ama gerçek bu şekilde aktarılıyor. Karısı tarafından akli dengesi yerinde olmadığı açıklanan Omar Metin, aynı zamanda şiddet eğilimli biri olduğu, eşini sürekli dövdüğü biri olarak da pazarlandı. Bunların hepsi bir Müslüman kimliği üzerinden içinde ayrı ayrı mesajlar barındırıyor. Zaten istenen de bu değil mi?

Bugüne kadar Avrupa ve ABD’de meydana gelen saldırılarda neden hep bir veya birkaç Müslüman şahıs kullanıldı? Bu katliamları gerçekleştirilenler neden hep ilgili ülkelerin temas kurduğu, sorguladığı hatta serbest bıraktığı kişiler tarafından yapılıyor? Bu eylemleri yapanlar neden Müslüman olunca hemen tespit ediliyor, ölü veya sağ olarak ele geçiriliyor?

Yoksa bunları planlayan bir devlet aklı, bir istihbarat ağı, bir İslam düşmanlığı, bir Müslüman karşıtlığı olmasın? Yani İslam’ı itibarsızlaştırmak için yazan da oynayan da aynı kuklalar.

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir