Milletin karşısına çıkacak olanlar…

1 Kasım Milletvekilli Tekrar Seçimleri için resmi olarak start verildi. Partilerin milletvekili aday listesi Yüksek Seçim Kurumu’na teslim edildi. Birçok parti 7 Haziran’daki listesinde revizyon yaparak tekrar seçim için meydanlara inecek.

Meydanlara inecek olan partilerin çiçeği bununda milletvekili adaylarının bir kısmı daha baştan pes etti. İlk önce adaylık başvurusu yapıp aday gösterilmek için çalmadık kapı bırakmayanlar, aday gösterildikten sonra sıralarını beğenmeyip “İş yoğunluğu nedeniyle, sağlık sorunlarım sebebiyle veya gördüğüm lüzum üzerine” diye açıklama yaparak adaylıktan çekildi.

Böyle durumlarda bu insanlara şunu sormak gerekmez mi? Madem iş yoğunluğu vardı da neden milletvekili adayı olmak istedin? Eğer milletvekilliği senin en önemli ve temel işin olamayacaksa, millete hizmet etmek gibi bir derdin yoksa neden bu işe kalkıştın? Madem sağlık sorunların vardı, iki hafta öncesine kadar neden bunu düşünmeyip de aday oldun?

Vatandaş şöyle düşünüyor: “İşte böyle adamların derdi millete hizmet etmek, dava bilincine sahip olmak değil; koltuk sevdasıdır. O halde böyle insanları bir daha milletin karşısına çıkartmayacaksın.” Haksız mı sayılırlar?

Vatandaş milletvekili olmak isteyenlerden şunları bekliyor:

Milletin karşısına çıkacak olanların vatan sevgisi, millet bilinci, hizmet derdi olması gerekir.

Milletin karşısına çıkacak olanların teröre sempati duyması söz konusu olamaz.

Milletin karşısına çıkacak olanların terörle arasına mesafe koyması gerekir. Vatanın bölünmez bütünlüğüne halel getirecek davranışlardan kaçınması gerekir.

Milletin karşısına çıkacak olanların millete hizmet etmek için projeleri olmalı.

Milletin karşısına çıkacak olanların zenginleşme gibi bir derdi olmamalı. Vatandaşın ekonomik, sosyal refahını düşünmesi gerekir.

Milletin karşısına çıkacak olanların “oy için” milleti kandırmaması gerekir.

Milletin karşısına çıkacak olanların verdikleri sözleri tutması gerekir.

Milletin karşısına çıkacak olanların demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, özgürlüklere, insan haklarına saygı duyması gerekir.

Milletin karşısına çıkacak olanların yolsuzluklara, yasaklara ve yoksulluğa karşı birlikte mücadele etmesi gerekir.

Milletin karşısına çıkacak olanların ülkenin itibarını, milletin onurunu yüceltecek ve yükseltecek hizmetlere imza arması gerekir.

Milletin karşısına çıkacak olanların, aile değerlerini siyaset malzemesi yapmaması gerekir.

Milletin karşısına çıkacak olanların ülkenin ortak değerlerine saygı duyması gerekir.

Milletin karşısına çıkacak olanların TBMM’de birbirine yumruk savurması değil, birbiriyle tokalaşması, selamlaşması gerekir.

Milletin karşısına çıkacak olanların, siyah Mercedeslerden, şatafatlı yaşam tarzlarından, tepeden bakan güneş gözlüklerinden fedakârlık etmesi gerekir.

Milletin karşısına çıkacak olanların her şeyden evvel millete kulak vermesi, milletin sesi olması gerekir.

Milletin karşısına çıkacak olanların milletten aldıkları gücü yine milletin lehine kullanması gerekir.

Milletin karşısına çıkacak olanların, millete sırtını dönmemesi gerekir.

Unutmayalım, vatandaşın bu beklentilerine cevap verecek, bu hassasiyetleri taşıyacak olan siyasetçiler, milletin gönlünde de taht kurar.

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir