Makamlara değil gönüllere taht kuranlar

Haziran 2020 Valiler Kararnamesi ile 41 ilin valisi değişti. Mevcut valilerden 17’si merkeze çekilirken, 23 vali ise yer değiştirdi. Böylece 10 Haziran günü sosyal medyada, TV’lerde, internet sitelerinde gündem olan valiler ilk sıralarda yer aldı.

Bazı valiler yaptıkları “hatalarla” gündem olurken; halkın teveccühünü kazanmış ve sosyal medyada da büyük destek gören valiler ise rahmetli Recep Yazıcıoğlu’nu bir kez daha hatırlattı.

Kişiliği, icraatları, söylemleri, halkla olan ilişkisi ve çıkışlarıyla Türk bürokrasi tarihine damga vuran eski valilerden rahmetli Recep Yazıcıoğlu, bugün bile örnek gösterilen nadir valilerdendir. Gidemediğin, ulaşamadığın yer senin değildir deriz ya, elini sıkıp derdini dinleyemediğin vatandaş da senin değildir.

Kenan Evren’e rağmen Turgut Özal’ın ısrarıyla 36 yaşında Türkiye’nin en genç valisi olarak Tokat’a atanan Recep Yazıcıoğlu hem çalışkanlığı hem de kişiliğiyle gönüllerde taht kurmuştu. Bir vali düşünün; bazen tebdili kıyafet, bazen resmi kıyafet ile bazen şantiye şefi, bazen sıradan vatandaş gibi ülkesine, milletine hizmetkâr olmuş.

Eşinin ifadesine göre namazlarını kaçırmamaya özen göstermesine rağmen, görevi dolayısıyla göz önünde olduğu zamanlarda ibadetiyle gösteriş yapıyormuş izlenimi vermemek için, namazlarının kazalarını evde kılarmış. (Bir de şimdiki bazı siyasetçileri ve bürokratları düşünün).

Her dönem bazı bürokratlar, özellikle o bölgedeki bazı siyasetçilerin kurbanı olur. Bunu yıllar önce Ağrı’da gördük. Dönemin başarılı ve halkın gönlünde taht kuran Ağrı Valisi Musa Işın ilde göreve başladığında kendi ifadesiyle “Teröristler berbere gelip tıraş oluyorlardı. İnsanları götürüp sözde mahkemelerde yargılıyorlardı. İnsanları dağlara götürüp mal ve mülklerini ellerinden alıyorlardı. Bu kardeşiniz bunların hiç birine müsaade etmedi.” Ancak siyasetçilerin kurbanı oldu, merkeze alındı. O dönem Ağrılı bin 500 kişi Vali Bey’in merkeze alınmasına tepki için yürüdü.

Böyle nice başarılı isimler ne yazık ki bazılarının egolarının kurbanı olurken; birçok kıymetli ismin icra makamlarında olması da gelecek adına umut veriyor.

Bu örneği neden verdim? Valiler Kararnamesi yayımlanınca (o makamlara gelen herkes kıymetlidir ancak) dikkatimi çeken iki isim oldu: 1-Ordu Valisi olan Tuncay Sonel. 2-Aksaray Valisi olan Hamza Aydoğdu. İki ismi de sadece medyadan takip ettiğim kadar tanıdığım şerhini düşerek bu yazımın konusu yapacağım.

Tuncay Sonel Bey, Tunceli Valisi olarak halkla olan diyalogu, gayretli çalışmaları, rafting yaparken ki renkli kişiliği, kilometrelerce kucağında taşıdığı kız çocuklarına olan şefkati, sempatikliği ve enerjisi ile halkın gönlünde taht kurmuş. Öyle ki Tunceli’ye veda ederken annelerin evladını, gençlerin abilerini, çocukların babalarını yolcu ettiği gibi bir duygusallıkla veda töreni düzenlendi. Tunceli’nin anaları, Adana’nın evladını gözyaşları içinde uğurladı. Sadece şehri değil şehrin insanlarının gönlünü de fetheden Sayın Vali’nin yolu açık olsun.

Kararname yayımlandıktan kısa bir süre sonra Twittir’da ilk sıraya yerleşen Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu ise yıllarca Milli Eğitim Bakanlı Personel Genel Müdürü görevinde bulundu. Hakkında hep iyi cümleler yazıldı. “Problem çözen bir bürokrat”, “Öğretmen dostu”, “Bilgili, birikimli ve nezaketli” diye anıldı. Eğitimci bir ismin vali olması kıymetlidir. Liyakatin icraatla buluşması değerlidir.

Milli Eğitim camiasının gönlünü kazanan Hamza Aydoğdu Bey’in Aksaray Valisi olarak da güzel işler yapacağı umuyoruz.

Hakka susamış, millete hizmetkârlığa kendini vakfetmiş, Hz. Ömer adaletini ilke edinmiş bürokratların ve siyasetçilerin, icra makamlarında olması, sayılarının çoğalması, makamlara değil de gönüllere taht kurması ülkemizin geleceği için çok kıymetlidir.

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir