Kukla katiller Türkiye’yi tehdit ediyor

Yıllarca İngiltere sömürgesinde kalan ve hala etkilerini hisseden Yeni Zelanda’da meydana gelen terör eylemi Türkiye’ye yönelik karanlık oyunların planlandığına işaret ediyor. 50 Müslümanın şehit edildiği camii saldırısında teröristin silahının üzerine yazılanlar ve öncesinde yayımladığı manifestoda açık açık Türkiye tehdit ediliyor.

Teröristin soğukkanlılıkla işlediği katliam, planlı bir eylemin göstergesidir. Viyana hatırlatması, Ayasofya Camii ve boğazın Avrupa yakası tehditleri, Türkiye’nin alenen hedefte olduğuna işaret. Böyle olacak ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 18 Mart’taki Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anmak Programında “Yeni Zelanda’da teröristin biri çıkmış orada verdikleri mesajlarla bizi sınıyorlar. Aldığımız nefesi bize çok gördüğünüzü anladık. Biz buradayız, biz Çanakkale’deyiz. Kıyamete kadar burada olacağız. İstanbul’u Kostantinapol yapamayacaksınız” dedi.

Silahın üzerine bakıldığında orada yazılan şifrelerin bu terörist tarafından tek başına hazırlanabilecek bir durum olmadığı anlaşılıyor. Bu kukla teröristin eline o silahı tutuşturan global güçler, Türkiye’ye mesaj veriyor ve hala Kostantinapol hayali görüyor! Bunu da din üzerinden oluşturulan bir düşmanlıkla sergiliyorlar. Öyle ki Müslümanların ibadet etmek için hem de Cuma günü toplandığı camilerde, kalabalık olacağı da düşünülerek, katliam gerçekleştiriliyor. Bu terör eylemi sosyal medya hesabından 17 dakika boyunca canlı olarak yayınlanıyor. Hiçbir önlem alınmaması kafalarda yeni soru işaretleri oluşturuyor! Olayın içinde bir istihbarat ‘oyunu’ var mı?

Katliamın ardından Avrupa basını olayın failine terörist bile diyemiyor. Bu caninin 2016 yılında iki defa Türkiye’yi ziyaret ettiği ve 43 gün burada kaldığı da açıklandı. Nerelere gitti, kimlerle görüştü, hangi eylemlerde bulundu? Tüm bu sürecin dakika dakika analizi yapılmalıdır. Aksi halde açıklanan bu haberle toplumda korku ve endişe baş gösterecektir. Birileri bu durumu kaşımak için fırsat kolluyor olabilir.

Bu katliamın üzerinden çok geçmeden Hollanda’da (poliste kaydı olmasına ve daha önce eski sevgilisi tarafından emniyet birimleri uyarılmasına rağmen) psikolojik sorunları olan bir Türk’ün, 3 kişiyi öldürdüğü cinayet engellenemiyor. Bu yapılmadığı gibi eylemin ardından o Türk hemen ‘terörist’ olarak yaftalanıyor. Böylece Türk ve Müslüman düşmanlığı körüklenmeye devam ediyor.

Teröristin dili, dini, ırkı olmaz. Ama Avrupa her zaman olduğu gibi yine çifte standart uygulamaya devam ediyor. Tarihten gelen sömürgeci anlayış, soykırım ve giderek artan İslamafobi, dünyada din üzerinden düşmanlık algısını yaygınlaştırıyor. Bugün din ve mezhepler üzerinden savaşlar yapıldığı algısı oluşturan Avrupa’nın sömürge ve soykırım tarihine şöyle bir göz atalım.

Tarihte din ve mezhep çatışmalarından kaynaklanan anlaşmazlıklar elbet de olmuştur ancak tarihte yaşanmış olan savaşların büyük çoğunluğu siyasi sebeplere dayanmaktadır. Toprak elde etmek, yeraltı kaynakları ve insan gücünü sömürmek ve zenginleşmek için menfaat çalışmalarından kaynaklanan din ile alakası olmayan savaşlardır. Hatta Haçlı Seferleri olarak bilinen ve Hristiyanlar ile Müslümanlar arasında gerçekleşen çeşitli savaşların da dinsel nedenlerden çok siyasi ve ekonomik nedenlere dayandığı bilinmektedir.

Şimdi Birleşmiş Milletlerin verilenden toplanan savaş ve soykırımlara bakalım. İlk olarak bu yazımızın son kısmında Fransa ile başlayalım.  Fransa 1830’da Cezayir’i işgal etmiş ve 1962’ye kadar 132 sene bu işgalini sürdürmüştür. Bu süreçte yaklaşık 1,5 milyon Cezayirli hunharca katledilmiştir. Yine Fransa Afrika’da Burkina Faso, Benin, Cibuti, Çad, Gabon, Gine, Kamerun, Moritanya, Komor Adaları, Nijer, Senegal, Tunus’u da sömürmüş ve 1. Dünya Savaşında 900 bin Afrikalının ölümüne neden olmuştur. (Avrupa’nın soykırım karnesine diğer yazılarımızda devam edeceğiz)

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir