Koalisyon merakı ve senaryolar

7 Haziran seçimlerine 3 gün kala gazete sütunları ve televizyon ekranlarında koalisyon meraklıları yerini aldı. Hedef; AK Parti’yi tek başına iktidar olmaktan men etmek. Bunun karşısında ise koalisyon senaryoları üreterek, henüz tercihini yapmamış olan seçmeni yönlendirmektir.

Partiler tüm kozlarını oynadı, mitinglerde sona gelindi. Anketler partilerin kendileri için koymuş oldukları hedeflerde ‘bıçak sırtında’ olduklarını gösteriyor. Kamuoyunda yeni senaryolar üretiliyor. Bir zamanların ‘Güneş Hotel’ pazarlıkları şimdiden dillendirilmeye başlandı.

Şimdi sizleri 8 Haziran sabahına uyanmak istenilen senaryolarla baş başa bırakmak istiyorum: 1- “AK Parti tek başına iktidar olacak çoğunluğu elde ederse muhalif kesimlerin sesi yükselecek, itirazlar başlayacak. Seçimlerin meşruiyeti tartışılacak.”

Özellikle ‘paralel yapı’ olarak adlandırılan kesim şimdiden başladı bu algı operasyonuna. Bu yapıya ait medya organlarını takip ettiğinizde ‘gazetecilik dili’nin yerini ‘tehdit dili’nin aldığını göreceksiniz. ‘paralel yapı operasyonlarını’ yapan bütün emniyet amirleri, savcılar ve buna yazılarıyla, yorumlarıyla destek veren gazeteciler alenen tehdit ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için, bu yayın organlarında emniyet mensuplarının eşleri TV ekranlarına çıkartılarak “Yezid gelecek hesap verecek” diyerek hakaretler savuruluyor. Basın özgürlüğünün olmadığı iddia edilen Türkiye’de (İnanın şimdiye kadar bir cumhurbaşkanına bu kadar alenen tehdit ve hakaret edildiğine tanık olmamıştım.)

2-“HDP barajı geçemezse AK Parti güçlü bir şekilde iktidar olacak, AK Parti’ye muhalif olan kesimler susturulacak.  Gazeteciler, polisler, medya patronları hapse atılacak, Kürtler dağa çıkacak. Kaos ortamı başlayacak, çözüm süreci sona erecek. Türkiye 1990’lara dönecek.”

3-“HDP barajı geçerse, AK Parti tek başına iktidar olacak çoğunluğu elde edemeyeceği için koalisyon yapmak zorunda kalacak.” Bu durumda;

4- “AK Parti ile MHP iyi bir koalisyon olabilir. Böyle bir durumda Cumhurbaşkanını siyasete müdahale etmemesi şartı getirilir. Ve yolsuzluk iddiaları gündeme gelir, MHP bu şartlarla ancak ikna edilir.”

5-“AK Parti ile HDP koalisyon kurar, çözüm sürecini birlikte yürütür. Birlikte Anayasayı değiştirirler. Bu Anayasa toplumun tamamını temsil etmez. Atatürkçü ve laik kesim meydanlara çıkar, cumhuriyet mitingleri tekrar başlar.”

6-“CHP-MHP-HDP her türlü farklılıkları göze alarak AK Parti’den kurtulmak için, birlikte koalisyon kurar. Böylece ülke AK Parti iktidarından kurtulmuş olur.”

7-“Seçim sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan herhangi bir müdahalede bulunmayarak, Davutoğlu’ndan başlayıp partilere sırasıyla hükümeti kurma yetkisi verir.”

8-“Cumhurbaşkanı Erdoğan, anayasadaki yetkisine dayanarak 45 gün içinde seçimlerin yenilenmesini isteyerek, tekrar seçim yaptırabilir. Bu durumda AK Parti tek başına iktidar olana kadar mücadele edilir.”

9-“AK Parti 276’yı bulamazsa transfer yöntemiyle milletvekillerine bakanlıklar teklif ederek (Güneş Hotel pazarlığı modeli kastediliyor) hükümeti kurar. 4 yıl bu şekilde devam edilir.”

10-“AK Parti tekrar güçlü bir şekilde iktidar olur, istikrar sürer, devlet içindeki paralel yapı ortadan kaldırılır, muhalefet partileri demokratik adımların atılması için iktidarı sıkıştırır, ülke tekrar 2011’deki haline döner, dünya ülkelerine yine örnek olur.”

Evet, bu senaryolardan herkes kendine göre birini veya birkaçını seçip üzerine düşünebilir. Türkiye’yi hangi durumda görmek istediğine karar vererek 7 Haziran’da tercihini yapabilir.

Bir sonraki yazım seçim sonrasına denk geldiği için şimdiden 7 Haziran seçimlerinin ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir