Kılıçdaroğlu+Tekin= Yeni CHP iflas mı etti?

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in MYK’dan yani Genel Başkan Yardımcılığından istifa etmesi sonrası CHP’de küçük de olsa bir iç kriz yaşandı. Bu iç kriz de şunu gösterdi ki CHP’nin İstanbul İl Örgütü, Gürsel Tekin için CHP Genel Merkezi’nden ağır basıyor. Çünkü Tekin, CHP İstanbul İl Başkanlığı seçiminde kendisinin istemediği birinin desteklenmesine tepki göstermiş ve MYK’dan istifa etmiş. İddialar bu yönde; ancak bunun perde arkasına bakmak için 15 aylık dönemde CHP’deki değişimi masaya yatırmak gerekecek.

İki yıl önce Deniz Baykal’ın kaset skandalı ile koltuğundan “edilmesi” sonrasında yanına en büyük destekçisi olarak Gürsel Tekin’i alan Kemal KIlıçdaroğlu, yeni CHP’nin formülünü KıIıçdaroğlu+Tekin= Yeni CHP olarak yansıtmıştı. Şimdi bu formül iflas mı etti? Göreve gelir gelmez beraberindeki Tekin ile birçok operasyonu gerçekleştiren Kılıçdaroğlu, eski kadroları birlikte tasfiye etti, şimdi de Tekin tasfiye edildi. Boşuna dememişler ya “Etme bulma dünyası” diye. Politika böyle bir şey olsa gerek. Sana bir şey veriyorsalar mutlaka senden daha fazlasını bekleyeceklerdir.

Şu anki durum, Gürsel Tekin’in sıkıntısı gibi görünse de aslında sıkıntı Kılıçdaroğlu’nun sıkıntısı, partinin sıkıntısıdır. Bir zamanlar parti ideolojisini Anayasaya koyarak devletin ideolojisi yapan CHP, şimdilerde neredeyse ideolojisiz, programsız, plansız bir şekilde, partinin birlik ve bütünlüğünü sağlayamamış durumda. İktidar alternatifi olan bir parti, 15 ayda 4 kez yönetim değişikliği yaptı. İşte Gürsel Tekin olayı da burada başladı aslında.

Teşkilattan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini de yapan Tekin, ilerleyen günlerdeki revizyonlarda bu görevinden alındı ve örgüt üzerindeki etkisi kırılmaya çalışıldı. Nitekim son hamle de bunun bir göstergesidir. Gürsel Tekin, İstanbul İl Teşkilatı üzerindeki nüfuzunu kaybetme tehlikesi yaşayınca MYK’ya istifa dilekçesi ile birlikte katıldı.

Tekin’in bu tutumunda Kılıçdaroğlu’nun Bosna ziyaretinde yanına Tekin yerine Erdoğan Toprak’ı alması dikkatlerden kaçmıştı. Yine Kılıçdaroğlu’nun Ankara’da MYK toplantısında ilçe Başkanları için “Kimse benim adayım değil, kimseyi desteklemiyorum” dediği yazılmıştı. Fakat Bosna gezisi sırasında mevcut başkan Oğuz Kaan Salıcı’nın desteklenmesi için talimat verdiği medyaya yansıdı. Şimdi CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Tekin’in CHP’den ayrılıp Mustafa Sarıgül ile birleşeceği tartışmaları yapılıyor. Bu tartışma yabana atılmayacak kadar önemli olsa da hemen gerçekleşmesi çok zor. Çünkü CHP’den kopa(rtıla)nlar da hemen toparlanamazlar.  Baykal örneği önümüzde duruyor. İki kongre üstü üste yapan CHP’de Baykal ve Sav tarafları ne yaptıysa etkili olamadı.

 Partinin ikinci koltuğu olan ve örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcılığına getirilen Nihat Matkap ile idarî ve malî işlerden sorumlu genel başkan yardımcılığına getirilen Erdoğan Toprak’la Kılıçdaroğlu ne yapacak? CHP’de mezhep kavgası mı başlayacak? Bunları da birlikte göreceğiz…

Unutulanlar: Gürsel Tekin’in hem parti içinde hem de İstanbul İl Teşkilatı üzerindeki etkinliği unutulmadan 13 Mayıs’taki İstanbul İl Kongresi ve temmuz ayında yapılması planlanan CHP kongresi beklenmelidir.

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir