Kılıçdaroğlu, Dersim’de ne olduğunu bilmiyor(mu?)

Geçtiğimiz haftaların en hararetli tartışma konularının başında Dersim meselesi geliyordu. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Tunceli ziyareti, cemevine gidişi, el öpme görüntüleri muhalefette gerginlik oluşturdu. Daha doğrusu “Biz bunları neden yapamıyoruz?” diyerek muhalefeti gerdi!

Bunun dışa vurumu ise kısa sürede kendini gösterdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, katıldığı bir televizyon programında ‘CHP adına Dersim için özür diliyorum’ dedi. Bunun üzerine CHP’nin ulusalcı kanadı kazan kaldırdı. Tanrıkulu eleştirilerin odağına oturdu. Gözler ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na çevrildi. “Acaba Kılıçdaroğlu bu çıkışa ne diyecekti?” “Tanrıkulu, özür dilerken Kılıçdaroğlu’nun haberi var mıydı?”

Sezgin Tanrıkulu’nun açıklamalarına bakınca özür dileme hadisesi Kılıçdaroğlu’nun bilgisi dahilinde gerçekleşmişti. Ki bunu “Benim bu yayına çıkacağımdan Sayın Genel Başkan’ın haberi vardı” sözleriyle teyit etti. Ama Kılıçdaroğlu bunu yüksek sesle dillendir(e)medi. Ta ki Haber Türk’te katıldığı canlı yayın programına kadar. Ve o program bir kez daha gösterdi ki Kılıçdaroğlu bazı şeyleri söylemekten ısrarla kaçınıyor. Hele 2015 seçimleri öncesi bu tür açıklamalarla koltuk korkusu yaşamak istemiyor.

Buradan sonrasını Kılıçdaroğlu’nun kendi açıklamalarından dinleyelim.

Program sunucusu Didem Arslan Yılmaz, Kemal Kılıçdaroğlu’na “Sayın Genel Başkan, Dersim’de ne oldu?”  diye soruyor. Kılıçdaroğlu’nun cevabı, topu taca atma misali “Dersim yok olsa bayram edecekler. Çünkü Dersim’den milletvekili çıkartamıyorlar. Dersim’de büyük acılar yaşandı. Eeeeee...eee... Dersim’de insanlar öldü, çocuklar vardı, kadınlar vardı bunların arasında… Atatürk ve İnönü’nün sorumluluğu olup olmadığını belgelere bakmadan söyleyemem…”

Yani Kılıçdaroğlu yine ‘belge’ yok diyerek, iktidarın Tunceli’den milletvekili çıkarmadığı gerçeğine dayanarak kendini korumaya çalıştı. Vatanda ise şunu diyor “Yahu AK Parti 81 ilin 71’inde birinci parti olmuş. Siz hala ‘Tunceli’den milletvekili çıkaramadıkları için bunu yapıyorlar’ diyorsunuz. Siz Tuncelili olarak orada ne oldu sorusuna cevap bile veremiyorsunuz?”

Sunucu tekrar soruyor “Efendim Dersim Nedir?” Yani sunucu ‘Dersim bir isyan mı katliam mı?’ diye sormak istiyor. Ancak Kılıçdaroğlu yine kaçamak cevap vererek “Elimizde belge yok… Dersim’de çok insan öldü, çocuklar öldü, kadınlar öldü” diyerek aynı şeyleri tekrar ediyor.

Peki, yaşanmışlıklar yok mu? Tabii ki var. Fakat Kılıçdaroğlu bunları bile söyleyemiyor. Sezgin Tanrıkulu’nun özür meselesi sorulunca Kılıçdaroğlu, “Sezgin Bey, CHP adına özür dilediği için eleştirildi. Devletin özür dilemesi gerekiyor.” diyerek milletvekiline sahip çık(a)madı.

Anadilde eğitim, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri ile Osmanlıca meselesi konusunda ise Kılıçdaroğlu’nun yaklaşımı şu şekilde: “Çocuğun üstün yararı gözetilerek, eğitimciler, uzmanlar, aileler karar vermelidir. Bizler inançlara saygılıyız… Herkes inandığı gibi nerede isterse orada ibadet etsin, ama ilköğretimde bunların zorunlu olması doğru değil.” Kürt kökenli eğitimciler, aileler bunu istiyor ne olacak şimdi?

Kılıçdaroğlu’nun çeliştiği bir başka nokta ise bugüne kadar dinini yaşamak isteyen, inancının gerektiği şekilde eğitim görmek isteyenlere karşı çıkan hep CHP oldu!

“CHP’nin CHF’den farkı nedir?” sorusuna Kılıçdaroğlu’nun “dünyalar kadar fark var” deyip de sadece bir tane söyleyebilmesi bana uzun bir süre önce, Erhan Çelik’in sunduğu programda “Çözüm süreci için sizin önerileriniz, maddeleriniz nelerdir? Üç tane söyler misiniz?” sorusuna “çok” deyip de bir tanesini bile zorla söylediği günleri hatırlattı.

Ve Kılıçdaroğlu’nun verdiği en komik cevap ise ‘Seyit Rıza kimdir?’ sorusunaydı. Kılıçdaroğlu “ Seyit Rıza bir insandır. Bölgede sevilen sayılan bir insandır…” Sahi, Kılıçdaroğlu Seyit Rıza’yı ve Dersim’de ne olduğunu bilmiyor mu?

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir