Kemal Kılıçdaroğlu sarı kart gördü

CHP’nin 18. Olağanüstü Kurultayı’nda ortaya çıkan sonuç şunu göstermiştir ki CHP delegeleri yıllardır iktidar yüzü göremeyen ve son umut olarak başa getirdikleri Kemal Kılıçdaroğlu’na ilk sarı kart gösterdi.

Hepimizin bildiği gibi sarı kart, futbolda hem uyarı hem de cezadır. Dolayısıyla CHP delegesi Kemal Kılıçdaroğlu’nu uyararak cezalandırmış oldu. Çünkü CHP tabanı ve delegeler Muharrem İnce’nin “Umut” olarak ortaya çıkışı ve azımsanmayacak kadar destek alacağını önceden sezdi.

Örgüte uygulanan baskıya rağmen, Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu karşısında aday gösterildiği imza sayısının çok üstünde bir oy alarak, CHP’nin genel başkansız kalmayacağını ve 2015 seçimlerinde sonra partinin müstakbel genel başkanı olacağının sinyalini verdi. Tabii Muharrem İnce’nin bu çıkışı Deniz Baykal’ın yeniden genel başkanlık umudunu da bitirdi.

Şimdi gelelim kurultaylar partisi CHP’nin 5 Eylül Cuma günkü olağanüstü kurultayında yaşananlara.  Evvela eşit şartlarda seçim yarışı olması gerektiğini sonuna kadar haykıran Kemal Kılıçdaroğlu, nedense parti genel başkanlığı seçiminde bunu unuttu! Gönül isterdi ki demokratik bir şekilde yarışan iki adaydan Muharrem İnce’nin de kurultay salonunda afişleri, posterleri olsun.

Gönül isterdi ki Muharrem İnce’ye -Mehil Gökçek’e Uğur Dündar’ın “yönettiği” o meşhur düellodaki gibi sıcak peteğin dibine oturtma taktiği yerine- kliması çalışan bir oda tahsis etselerdi. Bunu da yapmadılar. Gönül isterdi ki Muharrem İnce konuşurken “Başbakan Kemal” sloganları atılırken Kılıçdaroğlu ayağa kalkıp parti terbiyesini hatırlatsaydı. Cuma vaktinde yarım saatlik bir ara verip halkı anlayabilselerdi…

Eşit şartlarda geçmeyen kurultayda kim ne dedi?

İç tüzük fırlatarak gündemde kalma “başarısını” gösteren CHP’li Engin Altay, kendini Meclis kürsüsünde, iktidara saydırır gibi bir üslupla kurultay salonundakilere “hitap” etti. Yüzlerde şaşkınlık ifadeleri oluştu. Ardından ilk sözü Muharrem İnce alarak şiirlerle selamladı partilileri, gezicileri, işçiyi, memuru. Umut dedi, gelecek dedi, cesaret dedi.

İktidara “haramiler” diye seslendi. Diyarbakır’dan Trabzon’a köprü kurdu. Solculuk, devrimcilik deyip, Kılıçdaroğlu’na solculuğunu hatırlattı. Seçilerde CHP’nin “anlamlı oy kaybettiğini” söyleyerek, Kılıçdaroğlu’nu sınırsız eleştirdi. “İktidarın çekişmesinden medet uman bir parti olmayacağız” diyerek CHP’lilere yüklendi. Özellikle cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendi partisinden aday çıkartamayan CHP’ye “yazıklar olsun” dedi. Kurultay sonrası CNN Türk’te yaptığı açıklama ile “Bu yapıyla 2015 seçimlerini kazanamayız” diyerek acı gerçeği bir kez daha söyledi.

Kılıçdaroğlu ne yaptı?

Kürsüye çıktı, kısa konuşacağım dedi ama uzun uzun konuştu. Rakı sofrasıyla başladı parti disiplini ile devam etti. Geziyi kendilerinin başlattığını itiraf etti. Muharrem İnce’nin “Sağa kayıyor” eleştirilerine karşılık “Ben Dersimli Kemal’im, ben solcu Kemal’im” demek zorunda kaldı. Deniz Gezmiş’in mezarını ziyaret etmenin solculuk olduğuna inandı.  Yetmedi bunu Deniz Baykal mezarına çevirdi. M. Bekaroğlu’nu parti yönetimine alarak ulusalcıları, laikleri çıldırttı!

Kılıçdaroğlu “Bana rakı sofrasında devlet yöneten değil çalışan adam lazım” diyerek CHP’nin elitistlerini eleştirdi. Muharrem İnce’nin Ekmeleddin İhsanoğlu eleştirilerine ise hiç değinmedi. Bugüne kadar karşı çıktıkları Yerel Yönetimlerde Özerklik konusunu desteklediğini söyledi. Ama şunu unuttu ki bu şartlarda Kılıçdaroğlu’nun “barış sürecine destek veriyoruz” açıklaması yapması daha isabetli olurdu. Çünkü yerel yönetimlerde özerklik konusunda AK Parti geçmişte yasa çıkartmış, A. N. Sezer’in vetosuna takılmıştı. Yani CHP yine gerilerden geliyor. Yine iktidar olma umudu veremedi. Delegeler ise Kemal Kılıçdaroğlu’na son bir şans verdi. 2015 seçimleri CHP’nin kader seçimi olacaktır. Eğer Kılıçdaroğlu yüzde 30’u geçemezse ikinci sarı kartı görüp kırmızı kartla genel başkanlıktan atılacak!

Gazete PDF:

http://www.yedigungazetesi.com.tr/gazeteler/20140916gazete.pdf

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir