Kandil’e girmek sizi neden rahatsız ediyor?

Devletin beka sorununu ne yazık ki sadece hükümete endeksleyenler var. Oysa terörle mücadele bir devlet politikasıdır. Böyle önemli bir politikayı seçim malzemesi olarak görüp küçümsemek kimseye fayda vermez.  Bu millet Zeytin Dalı Harekâtında, terörle mücadelede destan yazan ordunun komutanın apoletlerini sökmek isteyene ve Kandil’e yapılacak olan operasyona karşı durana asla iktidar yüzü göstermez.

Kandil’e operasyon gündeme geldiğinden beri özellikle iktidar üzerinden eleştiri yapıp böylesi operasyonları ‘Seçim kazanmak’ üzerine garip garip yorumlar yapmaya başladılar. Oysa Kandil’e operasyon yıllardır vardı. Şimdi ise daha yoğunlaştırılmış halde devam ediyor. Bugün Türkiye Kıbrıs harekatından 4 kat daha büyük bir alanda sınır ötesi operasyonlarını sürdürüyor. Peki, fark nedir? 

Hani çok sıkça kullandığımız ‘Konjonktür’ var ya işte fark orada. Türkiye bir seçime gidiyor. İyi ve kötü her şey seçime mal edilir, hatta seçim üzerinden iktidara… Bu iş böyledir. Bu da genellikle muhalefet adına yapılıyor. Ama söz konusu devletin bekası, terörle mücadele oldu mu olayı seçime endekslemek, en başta gece gündüz görevde olan Mehmetçiğe haksızlıktır.

Mevcut iktidarın 2023, 2053 ve 2071 hedeflerini dillendirdiği bir süreçte, muhalefet adına meydanlarda olanlar ‘Yıkacağız, durduracağız, satacağız’ diyerek vaatlerini açıklıyor. Neredeyse ‘Operasyonları durduracağız’ diyecek seviyeye geldiler. Gel ki resmi olmasa da gayri resmi ortakları bunu çokça dillendirdi/dillendiriyor.

Bizim muhalefet çıkmış “16 yıldır iktidar neredeydi” diyerek dün Zeytin Dalı Operasyonu’nu küçümsedikleri hatta itirazlarda bulundukları gibi şimdi de Kandil’e yapılan operasyondan rahatsızlık duyuyorlar. Bu rahatsızlığın temel nedeni ise kurdukları ittifakın kendilerine yönelik dayatmasının sonucudur. Aynı zamanda bir kafa karışıklığının göstergesidir.  

Oysa Türkiye yıllardır terör örgütü PKK’ya karşı kararlı mücadelesini sürdürürken, son zamanlarda DAEŞ, FETÖ, PYD, YPG gibi yeni terör örgütleri türedi. Bu terör örgütlerine karşı verilen kahramanca mücadele, kullanılan yerli ve milli silahlar, Türkiye’nin belli bir ilerleme kat ettiğini gösteriyor.

Türkiye ekonomiden demokrasiye, bilimden sanayiye kadar her alanda başarılı bir şekilde geleceğe yürüyor. Bu yolda Tanksavar Füze Sistemi, Atak Helikopter, SOM Füzesi, Bora Keskin Nişancı Tüfeği, Fırtına Obüsü, Altay Milli Tank, Milgem Milli Gemi, Anka İnsansız Hava Aracı, Atmaca Milli Gemisavar, Arma Zırhlı Muharebe Aracı, Göktürk Milli Keşif Uydusu, Hür Kuş Eğitim Uçağı gibi onlarca milli ve yerli üretim yapıldı.

Bu üretimlerle birlikte terörle mücadelede konsepti de değişip daha büyük yol alındı.  Özellikle terörle mücadelede profesyonel orduya geçildi. Terör örgütünün üst kadrolarındaki isimler birer birer etkisiz hale getiriliyor. Terör örgüt mensupları inlerinde bulunup etkisiz hale getiriliyor. Hem sınırlarımızda hem de sınır ötesinde sonuç alıcı operasyonlar yapılıyor. MİT’in de başarılı operasyonlarıyla –özellikle 15 Temmuz sonrası- çok daha önemli işler icra ediliyor. Kalekollarla uyuşturucuyla mücadele ile sınır güvenliği daha iyi noktaya geldi.

Tüm bunlara rağmen Cumhurbaşkanı adaylarından biri çıkıp “Mehmetçiğin morali mi? Benim moralim ne olacak?” diyor! Kandil’de uçaklarla onlarca hedefi imha eden, gece gündüz nöbet tutan Mehmetçiğe karşı böyle bir yaklaşım içine girip, ‘Operasyonu durdurun’ mealinde konuşuyor. Sahi ne zaman operasyon yapılmasını istersiniz? Tarihin gerçeklerini anlatan dizilere ev sahipliği yapan, 15 Temmuz hain işgal girişiminde darbecilere karşı direnen TRT’yi satacağım diyenleri millet geçit vermez.

Dünyanın dört bir yerinde mazlumlara el uzan, ecdadımızın yadigârı olan eserleri onaran, Türkiye’yi gururla temsil eden TİKA’yı kapatacağım diyenleri millet affetmez. Hava limanlarını, hızlı trenleri, nükleer santralleri durdurmak isteyenleri sevmez. Hele hele 15 Temmuz gibi hain işgal girişiminde dik duran, darbeye ve darbecilere geçit vermeyen, Zeytin Dalı Harekatında, terörle mücadelede destan yazan ordunun komutanın apoletlerini sökmek isteyene ve Kandil’e yapılacak olan operasyona karşı durana asla iktidar yüzü göstermez.

 

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir