Kalaylayın Paslanmış Sınav Sistemini

Yıllardır yapıla gelen sınavlarda bugüne kadar belki de birçok kere “Kopya skandalı” yaşandı. Ancak hiçbiri bu kadar ‘ses’ getirmemişti!

Hatırlayınız 1999’da da “sorular çalındı” denilmişti ve sınav iptal edilerek, sınavın tekrarı yapılmıştı. O sınavın adı da ‘ÖSS’ idi. O günden bugüne kimseden ses çıkmadı ve olayların üstü ‘örtülmeye’ çalışıldı. Şimdi ne oldu? 10-11 Temmuz 2010’daki Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) yine kopya skandalı yaşandı. Eğitim Bilimleri testinden sınava giren adaylardan yaklaşık 400 kişinin kopya çektiği iddia edildi. Sonrasında ‘kıyamet koptu.’ Kopmakta da haklıydı belki de. Binlerce insan en az bir yıl, bazıları daha fazla yıl çalışarak bu sınava girmişti.

120’de 120 yapan; yani 120 sorudan hiç yanlış yapmayan aday sayısındaki fazlalık dikkatlerden kaçmadı. Bunu gören diğer adaylar suç duyurusunda bulundu. ‘Haklarını’ aramanın yoluna koyuldular. ÖSYM karışmaya başlıyor… Okların hedefinde 6 yıldır ÖSYM Başkanlığında bulunan Prof. Dr. Ünal Yarımağan vardı. Olay gayet ciddiydi. 1999’daki gibi üstü örtülecek cinsten değildi. Belki de o zamandan beri oluşan ‘şebeke’ yeni yeni deşifre edilecekti. İlk adımlar atıldı. ÖSYM, deyim yerindeyse didik didik arandı. Bilgisayarlara el konuldu. Bu sürede adaylar yapılacak açıklamalara kilitlendi.

2010-2011 Eğitim öğretim yılının başlamasına az bir süre kalmışken öğretmen adayları sabırsızlıkla atanmalarını beklemeye koyuldular. Böyle bir skandal varken Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, ağustos ayında bir açıklama yaparak “Öğretmen atamaları ertelenemez. 3 Ağustos’a kadar bu atamaları yapmamız lazım. Çünkü öğretmen açığı var” dedi. Mağdurlar iyice sinirlendiler…

Bir söz var “Keçi can derdinde, kasap yağ derdinde.” Bakan atama derdinde, adayların bir kısmı da haklarını arama derdindeydi. Neyse ki sonra bu karardan vazgeçildi ve atamalar durduruldu. Bu süreçte ÖSYM’de yapılan aramalarda çeşitli bilgilere ulaşılıyordu. Soruların bulunduğu bilgisayarın internet bağlantısının olması başlı başına bir skandaldı. İnternete bağlı olan bilgisayarlardan veri almak -siz buna çalmak da diyebilirsiniz- çok kolay. Teknoloji ilerledikçe, ‘teknik hırsızlar’ da ilerliyor.

17 Eylül akşamı KPSS’nin kısmen iptal edildiği haberi ajanslardan gelmeye başlayınca adayların bir kısmı sevindi bir kısmı da üzüldü. ÖSYM’den yapılan açıklama “Eğitim’le paçayı yırtma” türünden bir iptal kararıydı. Peki, bu kopya skandalının “Genel Kültür-Genel Yetenek” kısmında da olmadığı ne malum. O bölümlerde ‘ful çeken’ sayısındaki azlık bunun garantisi olabilir mi? Sadece Eğitim Bilimleri’nin iptal edilmesi kafalardaki soru işaretlerini gidermedi, gidermeyecek de! İnsanların kafası şimdi daha da karışık! “Bundan sonra kopya skandalı olmayacağının garantisi var mı?” soruları soruluyor.

Şimdi yeni bir sistem konuşuluyor. “Öğretmen adaylarının yeterlilik sınavını artık Milli Eğitim Bakanlığı yapacak.” Sanki orası yapınca her şey düzelecek. Bu defa da işin içine ‘referans’ girerse hiç şaşırmayın! Ve başka bir şey daha dillendiriliyor. O da “Herkese mezun olduğu lisans alanıyla ilgili sorular sorulacak.” İyi de, her öğretmen “Eğitim Psikolojisi, Gelişim Psikolojisi, Öğretmenlik ve Yöntemleri vs.” derslerini alarak mezun oluyor. Dolayısıyla “Eğitim Bilimleri”nde tutup da hukuk sormuyorlar.

Ya da bir sınıf öğretmeni ile matematik öğretmeninin “Matematik” dersi almadan mezun olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yine ortak alanlar dediğimiz “G. Kültür-G. Yetenek” olacak. Bunun dışında zaten herkese alanıyla ilgili soru soruluyor. “Eğitim Bilimleri”nde tutup da Matematik sormuyorlar. Ha diyeceksiniz ki “G. Kültür - G. Yetenek bölümünde de herkese alanıyla ilgili soru sorulacak.” Ben de derim ki, öğretmen adaylarına “Eğitim Bilimleri”nde ne soruluyor?

ÖSYM’deki soruları hazırlayan kadro tamamen yenilenmeli. ÖSYM’ye eski güvenilirliği kazandırılmalı. Bu sınavlar MEB’e devredilmemeli.

Unutulanlar: Eğer lisans mezunlarını alanlarına yönelik sorularla değerlendirecekseniz, o zaman eski adıyla ÖSS, şimdiki adıyla YGS – LYS olan sınav sisteminde de hukuk, edebiyat okumak isteyen bir öğrenciye “matematik, geometri” sorusu sormayacaksınız! Şimdi “Kalaylayın Paslanmış Sınav Sitemini” (KPSS) sonra da “Yarış Gibi Sistem”lere (YGS) bir çözüm bulursunuz.

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir