İsrail’in yeni suç ortağı Trump mı olacak?

Dünyanın merakla beklediği ABD’de yeni Başkan Trump dönemi başladı. Ne zaman ne söyleyeceği, nasıl davranacağı ve neye imza atacağı kestirilemeyen Trump’ın koltuğuna oturur oturmaz ilk işlerinden biri İsrail ile telefon görüşmesi yapması oldu. Ardından da İsrail’in Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimlerde 566 yeni konut inşasına onay verildiği açıklandı. Bu gelişme yeni krizlerin fitilini de ateşlemiş oldu.

Yıllardır İsrail zulmünü yaşayan, tünellerde nefes alıp hayata tutunan Filistin, Gazze öyle görünüyor ki İsrail’in yeni suç ortağı Trump ile aynı zulmü yaşamaya devam edecek. Ve yine her zaman olduğu gibi dünya da bu zulme sessiz kalacak.

Daha seçim sürecinde “Kudüs’ü İsrail’in başkenti” olarak tanıyacağını ve Tel Aviv’deki Amerikan Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağını söyleyen Donald Trump, âdete İsrail’in işgali genişletme politikalarına destek vermiş oldu. Oysa başkenti Kudüs olan Filistin yıllardır bunun mücadelesini veriyor. Gel gör ki Trump koltuğa oturur oturmaz İsrail’e gün doğdu ve hemen harekete geçtiler.

Bugüne kadar Bush, Clinton ve Obama dönemlerinde her altı ayda bir bu yasa ‘Ulusal güvenlik’ gerekçesiyle erteleniyordu. Neydi o yasa? ABD’nin, 1995’teki Kudüs Büyükelçilik Yasasına göre İsrail’in Başkenti Tel Aviv’deki Amerikan Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ön görülüyordu. Ama şimdiye kadar hiçbir ABD hükümeti buna cesaret edip yasal adım atmadı. Ancak çiçeği burnunda ABD’nin 45. Başkanı Donald Trump ilk icraatlarına bunu ekleyip Orta Doğu’da yeni krizlerin fitilini ateşledi.

ABD’nin büyükelçiliği taşımak istemesi büyük bir tartışmaya açıktır. Çünkü böyle bir radikal karar İsrail’i daha farklı işlere teşvik edecektir. İlk teşvik İsrail’e bağlı Kudüs Belediyesi İnşaat ve Planlama Komitesinden geldi ve Doğu Kudüs’te 566 yeni konut inşasına onay verildi. Batı Şeria’da ise 2 bin 500 yeni yerleşimin inşası onaylandı. Bunun gerekçesi olarak da Kudüs Belediye Başkan Yardımcısı Meir Turgeman, “Obama’dan sonra oyunun kuralları değişti, ABD’de Trump’ın başkanlık döneminin başlamasına kadar beklemem gerektiği söylenmişti. Trump bize umut veriyor” dedi. Yani birileri “Trump’ı bekle” demişti.

Bu kararın ardından Türk Dışişleri kınama mesajı yayımladı: “İsrail’in söz konusu siyasetini sürdürmesi bu ülkenin uluslararası hukuku hiçe sayan tutumunun yeni bir göstergesidir.” Evet, Türkiye ile İsrail ilişkileri gelişme gösterirken ABD’nin böyle bir işi teşvik etmesi ve İsrail’in bu adımı atması düzeltilmek istenen ilişkileri yeniden sekteye uğratabilir.

ABD’nin büyükelçiliği eğer Kudüs’e taşınırsa ve yarın bir gün Türkiye’nin İsrail Büyükelçiliğinin de buraya taşınması istenirse Türkiye nasıl bir tepki gösterir? Türkiye’nin Trump’tan FETÖ ela başının iadesi, PYD/YPG’ye verilen desteğin sona ermesi talepleri varken; ABD bu tavrı ile İsrail üzerinden Türkiye’yi sıkıştırmak mı istiyor? Filistin meselesi yeniden körüklenmek mi isteniyor?

Trump’ın ilk konuşmasında ‘Radikal İslami terör örgütleri’ söylemi Türkiye’yi rahatsız etmişti. Üstüne bu gelişme daha da rahatsızlık verdi. 1967 sınırlarına baktığımız zaman Doğu Kudüs ve Batı Şeria’daki bu yerleşim yerlerinin işgal edilmiş topraklar olduğunu görüyoruz. Açılan her yeni yerleşim yeri BM’nin kuralları da ihlal anlamını taşır. Bakalım BM bu işe ne diyecek. İsrail’in yeni suç ortağı Trump ile atacağı bu adıkmlar tüm İslam dünyasını ayağa kaldıracaktır.

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir