İslam karşıtı Avrupa’nın soykırım karnesi -3-

Avrupa’nın soykırım karnesi yazı dizimize devam ederken bir kez daha yanılmadığımızı gördük. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 10 Nisan gecesi, 24 Nisan’ı sözde Ermeni soykırımını anma günü ilan eden kararnameyi onayladı. Bunun üzerine Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle ‘24 Nisan'ı anma’ günü ilan etmesini şiddetle kınıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Yazı serimizin ilkinde Fransa’nın soykırımlarını kaleme almıştık ve devam edip Almanya’da Belçika’ya, İngiltere’den İtalya’ya kadar birçok Avrupa ülkesinin tarihteki soykırımlarını rakamlarla bir kez daha hatırlatmıştık. Bu yazımızda ise Norveç ile devam edip ASD ve Portekiz’e uzanacağız.

Norveç 1920 ve 1930'lu yıllarda çıkardığı yasalarla Nordik ırkının ağırlığını korumak için, etnik grup Tatar kızlarını zorla kısırlaştırdı. Çünkü Norveç toplumu ne kadar Tatar’ı kısırlaştırsa o kadar kendi ırkını koruduğuna inanıyordu. Kısırlaştırma yolu ile “ehlileştirilemeyen” Tatarlar üzerinde insülin ve elektroşok yöntemleri uygulandı.

ABD’nin Vietnam, Kamboçya ve Laos’ta uyguladığı soykırımlara baktığımızda ise Kennedy, Johnson Richard Nixon’un başkanlık dönemlerinde toplam 5 milyon Vietnamlı öldürüldüğü vahşetiyle karşı karşıya kalıyoruz. Ayrıca ülkelerinin sömürülmesine karşı çıkan bir milyon Kamboçyalı ve Laoslu da soykırıma uğradı. Bu savaşın sebebi ise Amerika'nın Asya bölgesinde giderek yayılmakta olan komünist rejimden çekilmesiydi.

Yine ABD’nin Japonya’da uyguladığı katliamları da unutmamak lazım. Hiroşima denildiği zaman ABD’nin atom bombaları akla geliyor. Amerika'nın Japonya'nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine attığı atom bombaları sonucu 250 bin kişi hayatını kaybetti. Portekiz'in Angola'da uyguladığı soykırımı da belirtmeden geçemeyiz. Portekizliler sömürmek için girdikleri Angola'da tam 500 bin yerliyi katletti.

Peki, Kıbrıs Rum yönetimi bunlardan geri kalır mı? Son günlerde İngiltere ile yakınlaştıkları haberleri çıkan Kıbrıs Rum yönetimi, Kıbrıs’ta Türklere uyguladığı soykırımları kimse görmezden gelemez! İngilizler 1912 ve 1974 döneminde Kıbrıs Adası üzerindeki egemenliklerini sağlamak amacıyla Rumların ENOSIS’i (Kıbrıs Adasının Yunanistan’a bağlanmasını) gerçekleştirmelerine göz yumup Türklere karşı saldırı başlattılar.

1912'de adada yaşayan Rumlar, Kıbrıs'ın 35 ayrı noktasında Türklere ait işyerleri, cami ve evleri yakıp yıkmaya, insanları katletmeye başladı. 1952 yılında EOKA terör örgütü kuruldu. EOKA sistemik bir biçimde başlattığı saldırılarda 100 Türk’ü, 100 İngiliz vatandaşı öldürerek 30 Türk köyünü yaktı. 1963 yılında EOKA’cılar yeni bir etnik temizleme planını devreye soktular. Bu saldırılarda 500 Türk öldürüldü, 130 Türk köyü yakıldı, 25 bin Türk, evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Yunanistan bununla da sınırlı kalmadı, Batı Trakya’da Türklere uyguladığı soykırımla tarihte layık olduğu yeri aldı. 1923 yılında Lozan'da imzalanan Türk ve Yunan azınlıkların karşılıklı mübadelesine ilişkin anlaşmanın ardından Yunan hükümeti, Batı Trakya bölgesinde yaşayan Türkler üzerinde sistemli olarak etnik ve kültürel soykırım başlattı.  Bölgenin büyük bir bölümünü askeri bölge haline getirip, sıkıyönetim ilan etti. Köyler arasında geliş gidişler izne bağlandı. Türk azınlığın pasaportlarına el konuldu. Türklerin hukuki, siyasi, kültürel ve dini haklarının kısıtlanması, ibadetlerine izin verilmemesi gibi yoğun baskılar sonucu 400 bin Türk bölgeyi terk etmek zorunda kaldı. Avrupa’nın gerçek yüzünü yazmaya devam edeceğiz.

 

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir