İnce’nin adaylığı Kılıçdaroğlu’nu mutlu etti mi?

Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra adaylığı en çok merak edilen kesim CHP'de kimin isminin açıklanacağıydı. 4 Mayıs’ta bu merak sona erdi ve CHP’nin adayı olarak Yalova Milletvekili Muharrem İnce ismi açıklandı. Buraya kadar her şey normal gibi görünse de bunun öncesi ve sonrası kamuoyunda kafa karıştırdı.

4 Mayıs’ta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonunda “Cumhurbaşkanı adayımız eski öğretmen yeni siyasetçi” diyerek -biraz da nezaketsiz bir üslupla- “Gel bakalım Muharrem İnce” ‘takdimiyle’ kürsüye çağırdı. İnce de koşar adımlarla kürsüye yöneldi. Ardından futbol deyimiyle “Çalışılmış pozisyon” olarak ‘rozet değişimleri’ yaşandı. İnce konuştukça, Kemal Kılıçdaroğlu bıyık altından gülerek izledi. Kim bilir Sayın Kılıçdaroğlu’nun o an aklından neler geçiyordu… 

Günler öncesinden Abdullah Gül, Abdullatif Şener isimlerinin çokça tartışıldığı CHP’de, Genel Başkan Kılıçdaroğlu çıkıp “Bizim adayımızın arkasında bir başarı öyküsü olacak, ekonomiyi bilecek, dış politikayı bilecek, kavgacı değil uzlaşmacı olacak, illa CHP üyesi olması şart değil…” diyerek bir tarif getirdi.

Bu tarif üzerine akla Abdullah Gül ve İlhan Kesici geldi. Gül’ün çatı adaylığını Meral Akşener bozunca, geriye Kesici ismi kaldı. Ta ki 3 Mayıs günü İlhan Kesici’nin ağzından “Muharrem Bey’i arayıp tebrik ettim, kendisi de tebriki kabul etti” diyene kadar. Kesici bu açıklamasıyla Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu (bizim meslekle özdeşleşen haber atlatma yöntemiyle) ‘atlatıp’ bombayı patlattı ve TV ekranları, internet siteleri ‘son dakika’ başlıklarıyla kırmızıya boyandı. CHP’nin açıklayacağı adaylık programının heyecanı ise azaldı.

Öte yandan Kılıçdaroğlu’nun aday tarifinin hükmü kalmadı. CHP grup Başkanvekili Özgür Özel’in “Erdoğan’ın çıldıracağı zamanda en çok çıldıracağı ismi açıklayacağız” sözleri dalga konusu oldu. CHP kendi içinde bir konsensüs oluşturamadı. Muharrem İnce daha ilk konuşmasında “İftira atılırsa daniskasını atarım” diyerek bırakın uzlaşmacı profili, adeta ateş püskürdü. Bunu telafi etmek için diğer cumhurbaşkanı adaylarından randevu isteyim ‘uzlaşmacı’ rolüne başladı. Temel Karamollaoğlu’nu ziyaret eden Muharrem İnce “İkimiz de birinci turda seçileceğiz” diyerek aslında bir komediye daha imza attı.

ABD Başkanı Trump gibi ilk günlerden basın mensuplarına çıkışıp “Benim konuşmalarımı neden canlı yayınlamıyorsunuz” diyerek kavgacı olduğunu bir kez daha gösterdi. Kendi partisinin asansöründe kendi partilileri tarafından yer verilmeyen İnce, hakikati haykırdı ve “Bu kafayla biz iktidar olamayız” dedi. Reelde bunlar olurken sanal alemde sosyal medya kampanyası başlatıldı. Verilere bakıldığında özellikle yurt dışında yoğun katılım olduğu gözlenen “Tamam” hashtagi ile paylaşımlar yapıldı. FETÖ’cüler de buna ciddi destek verdi.

Öte taraftan Cumhur İttifakı’na gönül verenler “Devam” hashtagi başlattı. Sosyal medya hileleri devreye girdi, ‘Tamam’lar önde gösterildi ve birileri sanal zaferler ilan etti. Böyle ciddi bir seçimin gayri ciddi şekle sokulması acı bir gerçek olarak sosyal medyanın içine düştüğü durumu gösterdi.

Tüm bunlar yaşanırken kamuoyunda CHP’ye çokça soru yönetildi: “CHP’nin adayını kim belirledi?” “Kılıçdaroğlu kendi tarifinin dışında bir aday açıklayarak yine mi çark etti?” “Öğretmenlik ve milletvekilliği yapan Muharrem İnce’nin başarı öyküsü nerede?” (8 Mayıs itibariyle) “Kılıçdarolğu neden sosyal medya hesabından Muharrem İnce’nin adaylığına ve mitinglerine ilişkin hiçbir paylaşım yapmadı?” “Kılıçdaroğlu kendisine genel başkanlıkta rakibi olan Muharrem İnce’yi harcamak mı istedi?” “Muharrem İnce neden aday oldu?” “Kılıçdaroğlu, İnce’nin adaylığından memnun mu?” “Er meydana neden Kılıçdaroğlu değil de İnce çıktı?”

Muharrem İnce ismi CHP Genel Başkanlığı seçimleri için bir şans olabilirdi ama Türkiye için biraz zor gibi. Tabii bunun kararını 24 Haziran’da seçmen verecek. Eğer Muharrem İnce CHP’nin oyunun üzerinde alırsa Kılıçdaroğlu’nu zor günler bekliyor; yok altında alırsa Muharrem İnce’den Kılıçdaroğlu kurtulmuş olacak. Çünkü seçim sonrası Kılıçdaroğlu’nu parti içinde en çok eleştiren isim Muharrem İnce oluyordu.

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir