İhaneti gördünüz mü?

Türkiye, Bugün gazetesinin orya çıkardığı “ihanet”i günlerdir konuşuyor, tartışıyor, yazıyor, çiziyor. İhanet kelimesini duyunca aklıma iki isim geliyor: biri MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, öbürü ise TSK Liyakat Madalyası ile taltif (nişan) edilen Erdal Sarızeybek.

Devlet Bahçeli’nin ihanet kelimesini kullanması AK Parti hükümeti döneminde oldu. Özellikle “Demokratik açılım” sürecinde AK Parti’yi ve açılıma destek verenleri “ülkeye ihanet ediyorsunuz” diyerek suçlamıştı, suçlamaya da devam ediyor. Gerçekten bu bir ihanet miydi? Bu tartışma hâlâ devam ediyor. Anayasa değişikliği bile bu çerçevede değerlendirilir oldu.

Erdal Sarızeybek isminin akılama gelmesi ise, Sarızeybek’in yazdığı “İhaneti Gördüm” kitabındandır. O kitabı okuduğumda (1 yıl önceydi galiba) ‘ne çok ihanet eden varmış’ diye söylenmiştim kendi kendime. Sarızeybek birçok tespit yapıyordu o kitapta. “Barzani açıklama yapmadı mı; ‘PKK terör örgütü değildir, Türkiye’nin siyasi sorunudur, PKK ile savaşmayız’ deme dimi?” İhanet edenlerden biri Barzani oluyor. O kitaptan yola çıkarak öbürlerini de yazalım bakalım.

Sarızeybek, kitabın bir bölümünde de ihanetin adını PKK koyuyor. “İhanetin adı PKK” diyor. Terör ve kaçakçılığın iç içe olduğu bir ortamda, kaçakla mücadele edilmeden terörle nasıl mücadele edilecek?  Kaçakçı-terörist el ele, sırt sırta, omuz omuza dolaşıyor. İşte ihanetin bir boyutu da bu görünüyor. İhanetin bir başka ismi Abdullah Öcalan. Öcalan yakalandığında ilk ifadesi “Benim anam da Türk’tür, ben Türkleri severim.” olmuştu. Yani, dağdakilere öldürmeyi öğreten ihanetçidir Öcalan. Şu an da, dağdakileri yerde tutan isimdir İmralı.

“1993 Mart’ında Talabani’nin arcılığıyla Özal, Öcalan ile ateşkes yaptı ve biz de kabul ettik” diyen Sarızeybek, “İhanetin geçmişi Özal” diyor. Bunları nasıl söylüyor Sarızeybek bakalım: “Türkiye’deki ilgililer ne Talabani’yi ne de Barzani’yi doğru dürüst tanırdı, ellerindeki bilgiler Hemoya, Memoya sormak suretiyle elde edilmişti. İstihbarat faaliyetleri alelusul sürdürülüyordu.” Bunların hepsi, ihanetin adı oluyor. Bir de Özal’ın Körfez politikası eleştiriliyor.

“Amerikan’ın hedeflerinden biri de kuzeyde bağımsız bir Kürt Devleti kurmak, bizim ise Irak’ın toprak bütünlüğüne saygı duymak” diyerek, ihanetin bir adı da ABD oluyor. PKK’nın Almanya’daki, Danimarka’daki yayın organlarına, İsviçre’nin finans desteğine, bir zamanların Suriye’sine,  İsrail’in ağır silah eğitimi verdiğine baktığımızda ihanetin adı uzar gider. Türkiye’de, PKK’yı destekleyen kurulmuş, kapatılmış ve varlığını devam ettiren bir sürü siyasi parti ismini de bunlara ilave edebiliriz.

Şimdi gelelim Sarızeybek’in “ihaneti gördüm” dediği yere. İhaneti gördüğü nokta olarak ülkedeki yönetimi, ülkeyi yönetecek iyi bir başbakanın olmayışını hatta İsrail’den ithal başbakan getirilebileceğini söylüyor. Bunun da ötesinde “Başbakanımız Yahudi olursa, öncelikle bizde olmayan bir demokrasiyi getirecek…”tir inancına sahip görünüyor. (Sarızeybek’in kitabının basım tarihi 2007)

27 Nisan e-muhtırasındaki “Ne mutlu Türküm” demeyenlerin Türk’ün düşmanı olduğunu hatırlatan Sarızeybek, Recep Tayyip Erdoğan’ın, Abdullah Gül’ün ve Bülent Arınç’ın “Ne mutlu Türküm diyene” demediklerini ve öyle bir niyetlerinin olmadığını söyleyerek ihanet çemberini sürekli genişletiyor.

Bu kadar ihanet listesinden sonra, Bugün gazetesinin ortaya çıkardığı “ihanet” haberine, askerimizi el bombasıyla cezalandıranlara, karakol baskınları esnasında düğünlerde göbek atanlara, terörist grubunu çoban, kekik toplayan köylüleri ise terörist sanan, Balyoz, Kafes, AKP ve Gülen’i bitirme planı, Sarıkız, Ayışığı, AK Parti’ye oy verenlere, dine, Allah’a küfredenlere… bakarak ihanet çemberini yeniden gözden geçirmek gerekir.

Bu yazdıklarımızın arasından ihanet çemberine dâhil olanları değerli okurlarıma bırakıyorum. Gerçekten “ihaneti gördük” mü yoksa daha görecek miyiz?

Unutulanlar: “Aradığı komutanına PKK’lıları kastederek ‘Çok zayiat veriyoruz, Heronları düşürün’ diyen bir üsteğmenin, bu talebe ‘Bir çaresine bakarız’ diye karşılık veren bir yarbayın görev yaptığını öğrendik. Erdal Sarızeybek, bugüne kadar ortaya çıkan haberlere bakarak, kimlerin ihanet ettiğini, kimlerin kanında bozukluk olduğunu, kimlerin boş yere kurban edildiğini inceleyip, yeniden bir “ihaneti gördüm” kitabı yazar diye düşünüyorum.

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir