HDP’nin ipini kim çekti?

Siyasi partiler kimi zaman yaver giden şanlarını iyi kullanmak yerine kendi bacaklarına ‘sıkmayı’ tercih eder. HDP’nin durumu da böyle oldu. Dilerseniz bu süreci sırasıyla anlatalım.

7 Haziran 1990’da Halkın Emek Parti (HEP) kuruldu. 1991 seçimlerinde 18 HEP’li isim, SHP ile TBMM’ye girdi. Bu vekiller 1992’de SHP’den istifa ederek Demokrasi Partisi (DEP)’e geçtiler. O dönem yaşanan siyasi çalkantılar ve HEP’in tutumu kapatılma ihtimaline karşı yeni bir parti kurdurdu. Özgürlük ve Demokrasi Partisi (ÖZDEP) kurularak, HEP’in 1993’te kapatılmasıyla milletvekilleri ÖZDEP’e geçti. 1993’te DEP’li yöneticiler gözaltına alınmaya başladı. Ardından ölümler oldu. 1994’de DEP’li milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılarak vekiller hapse atıldı.

11 Mayıs 1994’te HADEP kuruldu. Ardından 16 Haziran 1994’te DEP kapatıldı. 1999’da HADEP 37 belediye kazandı. Bunlardan bir tanesi de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi idi. 24 Ekim 1997’de DEHAP kuruldu. 13 Mart 2003’te HADEP kapatıldı. 29 Ocak 2004’te DEHAP, SHP, EMEP, SDP, ÖDP ve Özgür Parti yerel seçimlere birlikte gireceklerdi. Hepsi bir araya gelerek “Demokratik Güç Birliği” oluşturdu.

“Demokratik Güç Birliği” bloku yerel seçimlerde 5 il, 33 ilçe, 31 belde belediyesi kazandı. 9 Kasım 2005’te DTP Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk başkanlığında kuruldu. 2007’de bağımsız adaylarla seçime girip 20 milletvekili çıkartarak TBMM’de DTP grubu kurdular. 29 Mart yerel seçimlerinde ise 99 belediye başkanlığı kazandılar. 2008’de BDP, 2013’te HDP kuruldu. Ahmet Türk ile yeni diyalog zeminleri kuruldu ama bir süre sonra ne olduysa A. Türk, yerel yönetimlere gönderildi.

Uzun bir siyasi süreçte değişik isimler adı altında siyaset yapan bugünkü HDP, 7 Haziran seçimlerinde 80 milletvekili çıkartarak tarihinin rekorunu kırdı. Alınan bu oy oranı HDP’yi şımarttı. 7 Haziran sonrası Türkiye Cumhuriyeti’nin yıllardır mücadele ettiği terör eylemlerini tekrar başlatan Kandil, bu kez şehirlerde eylemlere başladı. Devreye bu kez uluslararası güçler de girmişti. 6-8 Ekim olaylarında Demirtaş’ın çağrısıyla hayatını kaybeden onlarca kişinin kanı ellerine bulaştı.

Siyasi zeminde bulunan desteğin kendilerine terör eylemlerinde de olacağını zanneden zihniyet, 7 Haziran’daki siyasi tabloyu fırsat bilerek devlete karşı yeniden ayaklandı. Hendek siyaseti ile sahneye çıkan teröristlerin yöntemini benimsedi. Kandil’in yaktığı ateşe benzin döken HDP, bir anlamda kendi ayağına kurşun sıktı. Demokratik açılım, barış ve kardeşlik süreci, çözüm süreci gibi isimlerle terör sorunundan kurtulma çabalarıyla Kürt halkının taleplerini karşılayan hükümet ve devlet; birçok yasak, inkâr ve ret politikasını ortadan kaldırdı. Ta ki 7 Haziran sonrası HDP, PKK, Kandil, KCK ve bileşenlerinin askerimizi, polisimizi şehit etmesine kadar.

Bir şeylerin ters gittiği anlaşıldı. Temmuz ayı itibariyle başlatılan operasyonlarda terör örgütleri hep birlikte şehir yapılanmalarını devreye soktu. Gerek Başkent’teki terör eylemleri gerekse diğer şehirlerdeki terör eylemleri ile yüzlerce askerimiz, polisimiz şehit edildi. Bine yakın terörist etkisiz hale getirildi.

Türkiye’yi Suriye’ye dönüştürmek isteyen teröristler Doğu ve Güneydoğu’da halktan destek alarak bu hendek siyasetinin başarılı olacağını düşündü. Ama halk buna prim vermedi. HDP EŞ Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Sur’a yürüyün” çağrısı karşılık bulmadı.

Kazanılan hakları Kandil aklıyla yakıp yok eden HDP ve bileşenleri, son olarak teröristlerin cenazesinde boy gösterip ‘Sırtımızı YPG’ye, PYD’ye. YPJ’ye dayıyoruz’ söylemini somutlaştırmış oldu. Bu hareket siyasetin sinir uçlarına dokundu. Meşru siyaset zemininde gittikçe güç kaybeden ve Kandil tarafından ipi çekilen HDP, şimdi mağduriyet peşinde. Büyük bir sıkışmışlık içinde olan bu siyasi parti ve arasına hiçbir zaman mesafe koymadığı terör örgütü yeni çıkış peşinde. Buna karşı Türkiye Cumhuriyeti tüm kurumlarıyla geri adım atmadan bu haklı mücadelesinden taviz vermemelidir.

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir