Haber Ankara’ya Ankara yazısı ile merhaba

Ankara deyince aklımıza Türkiye’nin Başkenti, Milli Mücadele’nin karargâh şehri, iç ve dış mihraklara pabucun bırakılmadığı, küllerinden doğan yeni bir ülkenin kalbi geliyor. Daha geniş perspektifte ise Samsun’dan Mersin’e, Edirne’den Karsa, Medine’den Bağdat’a, Kudüs’ten Trablusgarp’a, Üsküp’ten Saraybosna’ya bütün gönül coğrafyamızın kulak verdiği Anadolu geliyor.

Ankara; Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri’nin takipçilerinin mübarek şehridir. Başkent’in güzel insanlarının,  yiğit seğmenlerin, yiğit kadınların şehridir. Ankara; Ayaş’la, Bala ile Pursaklar’la, Sincan’la, Çankaya’yla, Akyurt’la, Altındağ’la, Beypazarı’yla, Etimesgut’la, Keçiören’le, Mamak’la, Gölbaşı’yla, Polatlı’yla, Çubuk’la, Kahramankazan’la, Elmadağ’la, Şereflikoçhisar’la, Nallıhan’la, Haymana’yla, Kızılcahamam’la, Kalecik’le, Güdül’le, Çamlıdere’yle, Evren’le kısaca bütün ilçeleriyle Ankara’dır.

Ankara bir bütün olarak istiklalimizin kalbi, istiklalimizin yüreğidir. Tekbirlerle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açan, Cumhuriyet’e giden yolu açan Ankara’dır. Millî bekamızın temel taşı olan şehirdir. Daha güçlü, daha aydınlık bir Türkiye umudu ve heyecanının ilham kaynağıdır Ankara. Cumhuriyetimizin filizlendiği, boy attığı, serpildiği, büyüdüğü topraklardır Ankara. Ankara kadim bir medeniyetler şehri, bir kültür ve irfan şehridir.

Ankara aynı zamanda Hacı Bayram-ı Velî’nin şehri, onun irfanı bu şehrin taşına toprağına sinmiş, havasına suyuna karışmıştır. Ankara; Ahiliğin yurdu olmuştur. Ankara öyle kadimdir ki… Bu topraklar, Seyyid Hüseyin Gazi’nin, Taceddin-i Velî’nin, Oruç Gazi’nin, Tabduk Emre’nin irfanından beslenen topraklardır. Ali Semerkandî’nin, Bünyamin Ayaşî’nin, İsmail Ankaravî’nin, Seyyid Abdülhakim Arvasî’nin feyziyle bereketlenen topraklardır.

Ankara, cumhurbaşkanlarının, başbakanların, bakanların, askerin, memurun, bürokratların, yargıçların, öğrencilerin ve dahi tüm Türkiye’nin şehridir. Ankara siyasetinin merkezi, Türk siyasetinin nabzının attığı yerdir. Konya Selçuklu’nun başkenti, İstanbul Osmanlı’nın Başkenti, Ankara Cumhuriyetimizin başkentidir. Ankara bu ülkenin başkenti, Türkiye’nin vitrinidir.

Ankara deyince; 1. Meclis, Hacı Bayram Camii, Kocatepe Camii, Anıtkabir, Güvenpark, Hamamönü, Atapark, Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetler Müzesi, Etnografya Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, Roma Hamamı, Resim ve Heykel Müzesi, Kuğulu Park, Çubuk Barajıyla, Mavi Göl, Gençlik Parkı, Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Seğmenler Parkı, Ankara Kedisi, Ankara Keçisi, Eymir Gölü, Harikalar Diyarı, Samanpazarı, Başkent’in köklü takımı Ankaragücü ve daha niceleri akla gelir. 

Ankara kendine özgü yaşam biçimi, kendine özgü hitabetini oluşturmuş rengarenk nüfus yapısı, siyasi görüşü ve taraftar grubu ile bir başka güzel. Bilvesile Allah Türkiye’nin başkenti Ankara’yı, Ankaralıyı daima izzetli kılsın.

Bundan sonra Ankara’nın tarifinde Haber Ankara’nın da yer alması dileğiyle MERHABA’mızı kabul edin kıymetli okurlarımız.

 

 

 

 

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir