Google, Facebook bizi takip ediyor

21. yüzyıl teknoloji çağında 7’den 77’ye hemen herkesin internetle muhatap olduğu bir dönemdeyiz. Mektupların yerini maillerin, muhabbetlerin yerini mesajlaşmaların aldığı bir dönemde internet bağlantısı olan cihazlarımızın bizleri kimlere ve nerelere yönlendirdiğini çoğumuz belki de bilmiyoruz.

Oysa bizi gözetleyen, takip eden ve yaptıklarımızı kaydedenler var. Tabii bu cümle aklımıza maddi anlamda bir kayıt cihazı ya da bir takip merkezini getirebilir. Ancak yaradılıştan beri insanoğlunu takip eden, onların yaptıklarını kaydetmek için görevlendirilen melekler var. Kiramen Katibin diye bildiğimiz melekler insanların sağında ve solunda bulunarak, iyi ve kötü bütün işlerini yazmakla, kaydetmekle görevlendirilmiş iki melektir. Allah (cc) yüce Kur’an’da En’am suresinde “Hem O, kullarının üstünde mutlak galiptir ve üzerinize muhafaza edici melekler gönderir. Nihayet birinize ölüm geldiği zaman, elçilerimiz onun canını alırlar ve onlar ihmal etmezler.” (Melekleri hatırlattıktan sonra buraya bir virgül koyup başlıktaki konumuza dönelim)

Başlıkta belirttiğimiz gibi arama motoru olan Google ve sosyal paylaşım sitesi olan Facebook,  bizi takip ediyor. Bununla ilgili olarak The Guardian gazetesinde Dylan Curran güzel bir makale kaleme aldı. İnternet kullanıcılarının bilmesi gerek önemli gerçekleri yazıya döktü. Curran yazısında Facebook ve Google gibi firmaların kişisel verilerimize dair tuttuğu kayıtların boyutunun, çoğumuzun hayal bile edemeyeceği noktalara eriştiğini ifade ediyor. Ayrıca bu firmaların hangi bilgilere sahip olduğunu görebilmemiz için yazısında hem görsel hem de sayfalara ulaşmak için link verip öneride bulunuyor.

Bu bilgilerin ilk örneğini Google oluşturuyor. “Google knows all the apps you use” (Google kullandığınız tüm bilgileri biliyor) ara başlığıyla örnekler veren Curran, “Telefonunuzda Google’ı kullanmaya başladığınız ilk günden itibaren, eğer telefonunuzdaki yer takibi seçeneğini açık bıraktıysanız, gittiğiniz her yer kayıt altına alınıyor” diyor. Bunu görmeniz için şu linki paylaşıyor: https: //www.google.com/maps/timeline?pb

Yapılan arama geçmişine dair de bilgiler sıralayan Dylan Curran, Google’ı kullandığınız tüm cihazlarda tutulan arama geçmişine tek bir sayfa üzerinden ulaşabileceğinizi de belirtmiş. Telefonunuzdan veya tarayıcınızdan arama geçmişinizi temizlemiş olmanız bile bazen yeterli olmayabiliyormuş. Bunu görmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.  (https://myactivity.google.com/myactivity)

Tabii teknolojideki ilerleme bununla da sınırlı kalmıyor. Google size özel bulunduğunuz yer, yaşınız, cinsiyetiniz, hobileriniz, ilişki durumunuz, gelirleriniz gibi önemli kişisel bilgileriniz üzerinden size özel reklam profilleri oluşturup sizi deşifre ediyor. Eğer Google’ın bu profili oluşturmasına daha önceden izin verdiyseniz, profilinize şu linkten ulaşabilirsiniz. ( https://www.google.com/settings/ads/)

Google’ın marifeti bununla da sınırlı kalmıyor. Yazarın belirttiğine göre Google kullandığınız uygulamalara ilişkin detaylı kayıt tutuyor. Örneğin; uygulamayı ne sıklıkla, nerede, kiminle kullandığınız, Facebook’ta kiminle konuştuğunuz burada yer alıyor. Bununla ilgili verilere ulaşmak için ise şu linke başvurabilirsiniz. (https://security.google.com/settings/security/permissions)

Google bunları yapar da her gün milyonlarca internet kullanıcısının başvurduğu Youtube geçmişini tutmaz mı? Tabii ki tutuyor. Curran’ın iddiasına göre buradan yola çıkarak sizin siyasi eğiliminize veya ruh halinize dair çıkarım yapmaları da muhtemel. Demek ki bazı araştırmalarda bu yöntemlere başvuruluyor. Youtube geçmişinizi görüntülemek için şu linkten erişim sağlayabilirsiniz (https://www.youtube.com/feed/history/search_history)

Tüm e-postalarınız, Google Drive dosyalarınız, çektiğiniz fotoğraflar, takvim bilgileriniz ve daha birçok verinize ulaşmanız da mümkün. Talebiniz üzerine oluşturulacak bir dosya ile hepsine ulaşabilirsiniz. Google’daki tüm verilerinizi bu linkten talep edip indirebilirsiniz. (www.google.com/takeout)

Facebook üzerinden yazmış olduğunuz mesaj, gönderdiğiniz dosya, telefonunuzdaki tüm kişilerin bilgileri ve sesli mesajlarınız kayıt altına alınıyor. Bu verileri de tek tıkla indirmeniz mümkün. https://www.facebook.com/help/131112897028467

Teknoloji öyle bir hale geldi ki sizi takip etmeleri için üzerinize kayıt cihazı yerleştirmeye veya evinize kamera koymaya gerek yok. Buyurun işte Google ve Facebook hapsini yapabiliyor.

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir