Fırat’ın Doğusu Operasyonu - Ok yaydan çıktı

NATO müttefiki olan iki ülke; Türkiye ve ABD, Fırat’ın doğusu operasyonu konusunda iki ayrı konumlanma içine girdi. Bir tarafta kendi sınırlarındaki terör tehdidini ortadan kaldırmak üzere Fırat’ın doğusuna operasyon yapma hazırlığı içinde olan ve bunu dünyaya ilan eden Türkiye varken; diğer tarafta terör örgütü PKK’nın uzantılarıyla kol kola girip Türkiye’ye karşı terör örgütleriyle ittifak içinde olan ABD var.

Her iki ülkede de sınırımızdaki Suriye topraklarında yaptıkları/yapacakları askeri hamlelerle bölgenin geleceği üzerine büyük bir ‘güç’ mücadelesi içine girmiş durumda. Türkiye yanı başındaki tehdidi ortadan kaldırmak için mücadele ederken; ABD binlerce kilometre öteden gelip bölgeye yerleşme, orada yeni devletçikler kurma gayreti içinde.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Aralık’ta duyurduğu “Fırat’ın doğusuna operasyon yapacağız” sözleri kısa sürede birçok gelişmeyi beraberinde getirdi. ABD iç kamuoyu Türkiye ile olan gerginliği tırmandırma gayretine girdi. Çünkü ABD’nin Fırat’ın Doğusunda bir niyeti var. Türkiye’nin bu tür hamleleri, operasyonları, ABD’nin tutumunu değiştirmesine ya da gerilimin tırmanmasına neden olacak etkiye sahip.

Türkiye, PKK/PYD/YPG konularında kesin bir tutum içindeyken; ABD bu terör örgütleriyle işbirliği içine giriyor, hem onları eğitiyor hem de onlara silah desteğinde bulunuyor. Bu niyetiyle Suriye’nin neredeyse üçte birine tekabül eden alanda PYD/YPG ve SDG ile kurduğu ilişki üzerinden bölgeyi “yönetmeye” çalışıyor. ABD’nin desteğiyle kazılan tüneller, inşa edilen izleme kuleleri, eğitilen binlerce SDG’li, Kobani üzerinden bölgede bir ‘Kürt devleti’ kurma hedefleri, Kürt halkını harekete geçirme planları, İsrail’in güvenliğini sağlama girişimleri Türkiye’yi ciddi anlamda rahatsız ediyor.

Tam da Fırat’ın doğusuna operasyon açıklaması yapıldığı günlerde ABD’den bir haber yayıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarını kaynak gösteren internet siteleri, gazeteler, TV’ler “Fetullah Gülen’in iadesi yapılacak. ABD’nin 15 eyaletinde FETÖ soruşturmaları hatta göz altıları başladı…” haberlerin son dakika geçti. Biz bu haberlerle uğraşırken başka gelişmeler oluyormuş meğerse.

Washington’daki Türkiye ve Erdoğan düşmanları ellerine geçen her fırsatta ülkemiz aleyhine çalışmalar yapıyor. Gelin isterseniz bunu da Habertürk Washington Temsilcisi Serdar Turgut’un 19 Aralık’taki yazısından özetle okuyalım. “…Bu kötü niyetli oyun Başkan Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn kullanılarak sahnelenmeye çalışılıyor… Türkiye her modern devletin yapacağı işi yaptı ve ileride kendisine Gülen’in iadesi konusunda yardımcı olması için( Flynn’la)  bağlantıya geçti. Bu işlerde her zaman olduğu gibi hizmet karşılığında bazı paralar verilmesi gerekiyordu bu da verildi normal olarak. Şimdi özel savcı bütün bu süreçten bir yasa dışılık suçlaması çıkarmaya uğraşıyor ve hatta bu işin Başkan Erdoğan ve bakanları tarafından planlandığını ima ediyor. (ABD basını da bunu kullanmaya başladı) Özel savcı Mueller, onu her yönden tam sıkıştırabilirse ondan daha çok laf koparabileceğini gördü ve Türkiye kartını da bu çerçevede oynamaya başladı… Orada sadece Flynn’in bu ilişkiyi resmen kayıt altına aldırması gerekiyordu. Bunu yapmayınca suçlu oldu. Buna Türkiye’yi nasıl bağlayacaklar bunu anlamak mümkün değil… Washington’da Türkiye karşıtı olan çevreler de bu işin üzerine atladı ve ortaya bir yeni oyun çıkarmaya çalışıyorlar…”

Şimdi ABD’den ikinci bir haber daha geldi. “ABD askerleri Suriye’den çekiliyor.” Buna karşı Pentegon “Her zamanki gibi devam ediyoruz” dedi. İngiltere “DAEŞ bitmedi” diye tepki koydu.  İsrail “Kendimizi korumayı sürdüreceğiz” diyerek reaksiyon gösterdi. Obama döneminde başlayan ve Trump döneminde her türlü desteğin verildiği bölgedeki terör örgütleri bu çekilme hamlesiyle ‘yalnız’ mı bırakıldı, yoksa bu terör örgütleri bundan sonra Esed rejimine mi çalıştırılacak?

“Fırat’ın Doğusuna Operasyonunda” ok yaydan çıktı bir kere. Bundan sonra oku geri takmak, yani operasyonu durdurmak veya ötelemek çok zor. ABD’nin de Suriye’de terör örgütleriyle olan bağı her geçen gün daha da büyüyor. Kaldı ki ABD askeri çekilse bile dağıttığı silahları toplaması imkansız. Türkiye, ABD’den gelebilecek her türlü tehlikeli adıma göre tedbir alıp, (Brunson olayında yaşadıklarımızı unutmadan), yoluna emin adımlarla devam etmesi gerekir. Eğer ABD, Fırat’ın doğusuna yapılacak operasyonu engellemek için bu hamleyi yapıyorsa, arkasından başka kurnazlıklar çıkacaktır.

 

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir