Fırat Kalkanı Harekâtı komutanı neler söyledi?

Toplumun değişik kesimlerinden yazar, kanaat önderi, siyasetçi, akademisyen, bilim insanlarını 1987’den beri haftalık konferanslarla vatandaşlarla buluşturan Araştırma ve Kültür Vakfı, Hacı Bayram-ı Veliye komşu olan Şey İzzettin Türbesi’nin yanında adına uygun faaliyetler icra etmeyi sürdürüyor.

Hiçbir cemaat, tarikat ve siyasi partiyle ilişki kurmadan özgün çalışmalar yapan vakıflar bu çalışmalarıyla elbet de faydalı hizmetlere imza atıyor. Bu önemli programlardan biri de 2 Kasım’da Emekli Tuğgeneral İhsan Başbozkurt’un konuşmacı olduğu “Coğrafyamızdaki Sorunlar ve Türkiye” başlıklı konferanstı. Konferansın ev sahibi Araştırma ve Kültür Vakfı’ydı.

2015’te Süleyman Şah Türbesi’nin taşınmasında dönemin Alay Komutanı olan ve türbenin yapımında, yeni yerine taşınmasında emeği olan isimden Süleyman Şah Türbesi’nin Eşme’ye taşınmasını dinlemek önemliydi. Muhalefet tarafından “Bu iktidar Süleyman Şah Türbesini taşıyarak Türkiye’nin toprağını bırakıp kaçtı” suçlaması yapılmaya devam ederken o bölgede komutanlık yapmış, operasyonları yönetmiş olan Başbozkurt Paşa bu eleştirilere çok sert çıktı.

Soru cevaplarla 2 saati bulan konferansta önemli bilgiler veren İhsan Başbozkurt Paşa yaptığı sunumda “Süleyman Şah Türbesi’nin bulunduğu alan 30 kilometre PKK’nın ve 7 kilometre ise DAEŞ’in kontrolündeydi” dedi. Rusya ile uçak krizi yaşanmış. Suriye hava sahasını kullanamadığımız bir dönemde Fırat Kalkanı Harekâtı yapılıyor. Dilerseniz o dönem neler yaşandığını dönemin komutanının anlattıklarından okuyalım:

“Orada görev alan bir komutan olarak söylüyorum ki hiçbir örgütten izin almadan aslanlar gibi 191 zırhlı araçla Fırat Kalkanı Harekâtını yapıp sabah 6 civarında Süleyman Şah’ın türbesini Eşme’deki 141 dönümlük araziye taşıdık. Buraya Kütahya’dan Hayma Hanımın ve Ertuğrul Gazi’nin topraklarından getirtip Süleyman Şah’ın toprağıyla bütünleştirdik. Bu hareket Türkiye’de devlet aklına ve TSK’ya bir yol açtı. Hava kuvvetlerimizi kullanamadan DAEŞ’e karşı önemli bir hareket yapılmış oldu.”

 “Türkiye DAEŞ’e yardım etti” suçlamalarını reddeden dönemin komutanı: “Türkiye DAEŞ’e asla yardım etmedi. Kimseye boyun eğmedik. Türkiye dışında DAEŞ ile mücadele eden başka bir devlet de yoktur.”

Ortadoğu’yu askeri bir üs haline getiren Batı’nın tutumunu “3S” ile özetleyen Başbozkurt Paşa; Skeys Picot Antlaşması, San Remo Konferansı ve Sevr Antlaşması’nın devamı olarak şimdi de önce “Kürt Devleti”, ardından “Büyük İsrail Devleti”nin kurulmak istediğini, Türkiye’nin ise harekâtlarla hem masada hem de sahada bu oyunu bozduğuna dikkat çekti.

Konuşmasında Suriye Milli Ordusu ve SİHA’ların önemine de değinen İhsan Paşa “Zeytin Dalı Harekâtı’nda Özgür Suriye Ordusu, TSK ile birlikte kahramanca mücadele etti. SİHA’ların yapılması çok önemli. Selçuk Bayraktar çok önemli bir iş yapıyor. Türkiye kendi milli ve yerli silahlarıyla bu başarılı harekâtları yaptı. Bu nedenle Zeytin Dalı Harekâtı bir kahramanlık destanıdır. Girilemez denilen yerlere girildi. Terörden arındırılan bölgelere, 400 bine yakın Suriyeli topraklarına döndü. Barış Pınarı Harekâtı’nda Türkiye’nin iki süper gücü (ABD ve Rusya) masaya oturtması büyük bir kazanımdır. Türkiye bölgede oyun kuran bir ülke haline geldi. Birileri kantonlar kurarken Türkiye ‘Barış Koridoru’ kurdu.”

Misak-ı Milli konusunda da önemli değerlendirmeler yapan Emekli Tuğgeneral İhsan Başbozkurt’un anlattıklarını zamanı gelince paylaşırız inşallah. O dönem sahada olanların bu dönemlerde TV ekranlarında daha çok yer alması sanki daha doğru. Çünkü 4 Harekât: Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Afrin ve Barış Pınarı ile mutabakatlar Türkiye’nin attığı büyük adımlardı.

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir