Esed, Atatürk ile aynı soydan mı?

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan yine tartışmalı bir röportaja imza attı. Tartışmayı aslında konuğu Doğu Perinçek başlattı. Hakan’ın yaptığı “Çarşamba Sohbetleri” ve Tarafsız Bölge programı kimi zaman gündem oluşturmaya değer röportajlar içeriyor. Onlardan bir tanesi 25 Mart günü Hürriyet okurlarıyla buluştu.

Günlük okuma listeme Ahmet Hakan ile başlamıştım. Röportajda konuk Doğu Perinçek’ti. Söz konusu Perinçek olunca biraz daha dikkatli okuma gereği hissettim. Çünkü Perinçek, sıradan bir isim değildi. Cezaevinden çıktığı zaman “Paralel Yapıyla hesaplaşacağız” demişti. Perinçek “Ermenilere karşı kin ve nefreti körüklemekten” AİHM’de yargılanıyor. Perinçek, Öcalan ile dağlarda halay çekip poz vermişti. Perinçek, partisinin adını Vatan Partisi yaptıktan sonra anavatanı bırakıp Esed’e koşmuştu. Ve dahası…

O röportaj, Perinçek’in Genel Başkanı olduğu partinin isminin değişmesiyle başlayıp, partiye katılımlarla devam ediyordu. Perinçek sözü alıp “Apo’yu yargılayan yargıç Turgut Okyay, Genel Kurmay Eski İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin partimize katıldı…” Sağ’dan Sol’dan isimlerle liste devam edip gidiyor. Meğer hepsi “Atatürk’te Birleştik” sloganıyla partiye katılmış… Derken röportajın asıl ikinci bölümü başlıyor.

Ahmet Hakan (mealen) soruyor “Bir katilin elini nasıl sıktınız? Kanlı bir el değil miydi?” Perinçek’in Esed ile ilgili bomba cevabı işte burada geliyor. “Bizim gözümüzde Esed, emperyalizme karşı mazlum milletlerin direnişinde cephedeki liderdir. Emperyalizmin saldırıları karşısında kaçmadı, dik durdu, ülkesine bağlı kaldı ve halk onu başında tuttu... Kanlı bir el değildi. Sıcak bir eldi. Bir dost eli. Beşar Esed, Mustafa Kemal soyundan gelen bir adam. Mustafa Kemal 1920’lerde ne yaptıysa Esed bugün onu yapıyor.”

Bu röportaj çok ses getirir diye tahmin ediyordum ama öyle olmadı. Çünkü gündeme Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasında geçen polemik damga vurdu. Ve böylece Atatürkçüler de AK Parti’deki bu gelişmeye odaklandı, o röportaj da sessiz sedasız bir şekilde arşivdeki yerini aldı.

Buraya kadar her şey yaşanan ve bilinen gelişmelerdi. Biraz hafızamızı yoklayıp çelişkilere dikkat çekmekte fayda var diye düşünüyorum. Geçmişte Öcalan ile dağlarda halay çeken Perinçek, şimdi “Öcalan’ı yargılayan ve idama mahkûm eden isim bizim partimizde” diye övünüyor. Perinçek, Süleyman Şah Operasyonunda “Hükümet kendi topraklarını bile koruyamaz duruma düştü” diyerek eleştirirken; Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Pekin, “Bunun anlamı toprak kaybı, korkmak falan değildir. Bir defe vatan toprağı falan terk edilmemiştir. Türkiye’yi daha büyük bir beladan kurtarma operasyonudur” diyordu.

Partisinin ismini “Vatan Partisi” diye değiştiren Perinçek, hızını alamıyor katil Esed’in “Atatürk’le aynı soydan geldiğini” öne sürüyor. Buna benzer çok sayıda çelişkili davranışı bulmak mümkün.

Esed’in Atatürk’ün soyundan geldiğini iddia ederek “Mustafa Kemal 1920’lerde ne yaptıysa Esed bugün onu yapıyor” beyanatıyla tehlikeli açıklamalarda bulunarak aslında hakaret ediyor. Allah muhafaza, böyle bir açıklamayı, muhafazakâr bir parti veya bir gazeteci, yazar, düşünür yapmış olsaydı şimdiye çoktan “Cumhuriyet Mitingleri” başlamıştı. “Laiklik elden gidiyor, Atatürk düşmanları içini kustu edebiyatları yapılıyor” olurdu.

Madem öyle olmadı, o halde biz şu soruyla yazımızı bitirelim: Doğu Perinçek, Hürriyet işbirliği ile Atatürk’e hakaret etti mi etmedi mi? Ve bir de başlıktaki soru…

 Gazete PDF:

http://www.yedigungazetesi.com.tr/gazeteler/20150330gazete.pdf

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir