Erasmus’la dünyaya gelen çocuklar

Erasmus, hepimizin bildiği gibi bir öğrenci DEĞİŞİM programı. Rönesans edebiyatçısından ismini alan Erasmus, Avrupa Birliği öğrenci, öğretim elamanı ve personel değişim programını icra ediyor.

Geçen haftalarda bu konuyla ilgili dikkat çeken bir haber düştü ajanslara. Haberin başlığı gazetelerde, haber sitelerinde farklı bir şekilde verilse de ortak nokta; Erasmus programı kapsamında 1 milyon çocuğun dünyaya gelmesiydi.

Bu programın içeriğini birçoğumuz üniversite yıllarında öğrenmişizdir. Özellikle “Öğrenci değişimi” olarak bilinen Erasmus, tam 1 milyon bebek doğurmuş!

Türkiye’deki öğrencilerin de faydalandığı Ersasmus, 27 yıldır AB çapında değişim programı görevi üslenmiş durumda. Özellikle yükseköğretimde öğrencilerin eğitimlerini yapabilmeleri için değişik ülkelerdeki eğitim sitemini görmesi, bunlardan faydalanmasının faydalarını tartışmaktan ziyade başka bir konuya dikkat çekmek istiyorum.

Bu haberde dikkat çeken unsur; dünyaya gelen 1 milyon çocuk! Erasmus sayesinde tanışan gençler eğitimlerinin yanı sıra hem iş kurmuş hem de yuva! Bu haber bu iki kavram üzerine oturtularak okuyucuya sunulmuş. Araştırmayı yapan ise AB komisyonu. Bu programa katılıp 6 ay veya 1 yıllığına yabancı ülkede eğitim gören üniversite öğrencilerinin burada kurdukları ilişkiler sonucunda, bir milyondan fazla bebek dünyaya gelmiş.

Tabii bu araştırma beraberinde çok ilginç gerçekleri de ortaya koyuyor. İstatistik bilgilerin yer aldı araştırmada, Erasmus programına katılarak farklı ülkelerde eğitim gören gençlerin yüzde 27’sinin bu sayede uzun dönemli bir partnerle tanıştıkları ortaya çıkmış. Bu şekilde tanışan çiftlerin de 1 milyon bebek dünyaya getirdiği sonucuna varılmış.

Ve yine araştırmaya göre Erasmus’a katılanların yüzde 40’ı iş hayatlarının bir döneminde yurt dışında çalışma imkânı buluyor. Yurt dışında eğitim görenlerin işsizlik oranları, eğitim görmeyenlere göre çok daha düşük çıkmış. Avrupa Komisyonunda Eğitim, Kültür, Çokdillilik ve Gençlikten sorumlu olan Androulla Vassiliou’nun açıklamalarından alınan bölümde şu mesaj veriliyor: “3 milyon öğrencinin yararlandığı bu programda yurt dışında eğitim görenler işsiz kalmıyor!”

Ancak şu sorulara ve cevaplara yer verilmiyor: Dünyaya gelen 1 milyon bebeğin kaç tanesi meşru yollarla dünyaya gelmiş? Kaç kişi resmi nikâh kıyarak evlilik kurmuş? Bu evlenenlerden kaç kişi, ne kadar sürede boşanmış? Bu evlenen çiftler ne zamandan beri birlikte yaşamaya başlamış? Kaç kişinin ailesi bu birliktelikten haberdar?

30’u aşkın Avrupa ülkesinde yaklaşık 88 bin kişiyle yapılan araştırma sonucunda bu sorulara yer verilmemiş.

2013 yılında Sosyal, Ekonomik ve Kültürel Araştırmalar Merkezi (SEKAM)’nin 81 ilde 15-28 yaş grubundan 5 bin 541 gençle yaptığı araştırmanın sonucuna göre “Kız erkek aynı evde istedikleri şartlarda olur mu?” sorusuna yönelik verilen cevaplarda gençlerin yüzde 20-25’inin bu duruma olumlu yaklaştığını gösteriyordu. Acaba Erasmus programı ile Türkiye’den giden gençlerin (kız-erkek) kaç tanesi ilişki kurdu? Kaç kişi evlendi? Kaç kişi kaç bebek dünyaya getirdi?

Bu önemli konunun yanı sıra “DEĞİŞİM” programının gençlerin kimlikleri ve kişilikleri üzerindeki etkileri de araştırılmalıdır! Çünkü gözle görülür bir değişim var.

Gazete PDF:

http://www.yedigungazetesi.com.tr/gazeteler/20140930gazete.pdf

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir