Eğitimde hâlâ 90’lardayız

Dünya Ekonomik Forumu bir rapor açıkladı. Raporda Türkiye kanun yapma etkinliğinde bir hayli yol katedip 19. sıraya yerleşirken, eğitim kalitesinde hâlâ 90’larda seyrediyor. Ve yine rapora göre Türkiye eğitim kalitesiyle 91. sırada yer aldı.

Dünya Ekonomik Forumu “2014 Global Bilgi ve Teknoloji” raporunu yayınladı. Raporu okurken yine karamsarlıklara kapıldık. Bir türlü çözemediğimiz eğitim problemi burada da karşımıza çıktı. Birçok alanda sıralamalar yapıldı. Yüzlerce ülke arasında Türkiye’nin durumu çok da iç açıcı değil.

Türkiye son teknoloji araçlarına ulaşımda 44. sırada yer alırken, eğitim sistemi kalitesiyle 91. sırada yer aldı. Matematik ve Fen bilimleri açısından olumsuz bir karne sergiliyoruz. Bunun altında yatan nedenlerden biri de “ezberci eğitim” sistemidir. Bu alanda Türkiye 101. sıraya yerleşmiş durumda. Okur-yazarlık oranında ise 67. sırada yer alıyor.

Yani teknoloji araçlarını kullanma veya ulaşma noktasında biraz daha iyi durumdu olmamıza rağmen bunu eğitim noktasında uygulayamıyoruz. Belki eğitim sistemimiz belki eğitim kalitemiz buna müsaade etmiyor. Her yıl bu problemi yaşıyoruz. Ancak buna kalıcı bir çözüm bulamıyoruz.

Rapordaki ülkelere baktığımızda her zaman olduğu gibi teknoloji konusunda en başarılı ülkelerin, Singapur, Finlandiya, Yeni Zelanda ve Japonya karşımıza çıkıyor. Son yıllarda önemli atılımlar yaparak adından sıkça söz ettiren Türkiye, kendi uydusunu, kendi savunma sistemini, kendi askeri araçlarını üretebilme kabiliyetine sahip bir ülke haline geldi.

Ancak rapora baktığımız zaman Türkiye’nin daha çok kanun yapmakta üst sıralarda yer aldığını görüyoruz. Koalisyon hükümeti yerine tek bir partinin hükümet olmasından kaynaklanıyor olsa gerek. Durum böyle olunca kanun yapma yeter sayısına ulaşan milletvekillerine sahip bir iktidar partisi, rapordaki sıralamaya bir hayli katkı sunmuş görünüyor.

Kanun yapmaktaki başarı maalesef eğitimde görülemiyor. Eğitimde 91. sırada olan Türkiye, kanun yapma etkinlinde 19. sırada yer alıyor. Kanun çıkarma etkinliğinde üst sıralarda yer alan Türkiye, yargı bağımsızlığı konusunda makasın ağzını bir hayli açmış görünüyor. Çelişkili bir durumla karşı karşıyayız. Çünkü rapora göre Türkiye, yargı bağımsızlığı ile 85. sırada yer alıyor.

Yerel rekabet konusunda da ilerleme kaydeden Türkiye, hükümetlerin teknoloji satın alımı konusunda diğer ülkeleri geride bırakarak 23. sırada bulunuyor. İnternet kullanımında da ilk yüzün altında bulunan Türkiye, son dönemlerdeki projeleri ile bu sıralamasını gelecek senelerde daha da yukarılara taşıyacaktır.

Hani şu kıyamet kopartılan internet güvenliği noktasında ise Türkiye 48. sırada yer alıyor. Ve son yılların popüler alanı olan sosyal medyada kullanımında 158 ülke arasında 61. sıradayız. Ciddi yol katedilmiş demektir.  (Geziciler bunda büyük pay sahibi J)

Sonuç olarak çok çalışmamız gerekiyor. Enerjimizi verimli kullanıp ülke olarak daha iyi seviyelere yükselmek için gayret göstermeliyi. İç çekişmelerimizden fırsat bulup dışa açılmalıyız.

Gazete PDF:

http://olay-gazetesi.com/gazeteler/20140501gazete.pdf

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir