Eğitim başlarken Bakan Dinçer’in açıklamaları

3x4’lük (4+4+4) tartışmalar ile başladığımız 2012-2013 eğitim öğretim yılında yeni değişiklikler birçok kişinin kafasını karıştırdı. Bir tarafta eğitim müfredatındaki değişiklik, diğer tarafta eğitim süresindeki kademelendirmeler.

Hükümet yapmış olduğu bu değişiklikle kafasındaki eğitimin şifrelerini “66,4+4+4” gibi sayı ve rakamlarla oluştururken, halkın kafasındaki endişe henüz giderilemedi. Başbakan her ne kadar “kapı kapı dolaşıp, 4+4+4’ü anlatın” dese de bu tamamlanamadan yeni eğitim öğretim yılı başladı.

Asıl tartışmayı 60 ila 72 aylık öğrencilerin okula başlama yaşı ve aralarındaki ay farkından kaynaklanan pedagojik (eğitim bilimi) durum oluşturuyordu. Kimileri, çocukların birbirleri ile anlaşamayacağını söyledi; kimisi de okullardaki lavaboların çocuklar için uygun olmadığından yakındı. Bunların hepsi haklı eleştiri olabilirdi. Bir kısmı kısa vadede halledilebilir. Ancak içlerinde bir konu var ki o da İmam Hatip ortaokullarının yeniden açılmasıydı. Bu gelişme birilerini rahatsız etti. Asıl kıyamet burada koptu. Öyle ki hafta sonu Ankara’daki yeni eğitim sistemine karşı düzenlenen mitingde İmam Hatip olan Batıkent Kardelen İlköğretim Okulu’nun, İmam Hatip’e çevrilmemesi için imza kampanyası başlatıldı.

Burada dikkatimi çeken birkaç ayrıntı vardı. Bunlar atılan sloganlar ve yazılı pankartlardı. “Direne direne kazanacağız”, “Çocuk işçiler istemiyoruz”, “Tribünde de sokakta da 4+4+4’e karşıyız” ve “Çocuk gelinler istemiyoruz.” Bu nasıl bir zihniyet ki İmam Hatip’te okuyanları, kız öğrencilerin okula gönderilmeyeceğini veya 4+4+4’ü “Çocuk gelinler” olarak görüyor ve bu yönde eleştiri yöneltiyor. Ardından da “Özgür-Demokratik Eğitim, İnsanca-Kardeşçe Bir Yaşam İstiyoruz” mitingi düzenleyeceksiniz.

Ve ardından otobüs duraklarına saldırmalar, polise taş atmalar… Bunlar mı sizin eğitim anlayışınız? Böyle mi kardeşçe yaşayacağız?

Sıhhıye’deki kalabalık grup Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve hükümet aleyhine sloganlar atarken, Bakan Dinçer’in cuma günü ATV Ana Haber’de anlattıklarını anımsadım bir an. Canlı yayında soruları yanıtlayan Dinçer, bir ayrıntıya dikkat çekti ki bu çok önemliydi. Geçen yıl da aralarında 1,5 yaş fark olan çocukların birlikte eğitim gördüklerini tespit ettiklerini, ancak bunun dillendirilmediğini söyledi. Ve eleştirilerin haksız olduğunu söylemeye çalıştı.

Bakan Dinçer’in anlattıklarının özetine baktığımızda okula yeni başlayan öğrenciler 72 aylıktan başlanarak sınıflara yerleştirilecek. Böylece aradaki ay farkının da önüne geçilmiş olacak. Tabii bu uygulama nüfuzu fazla olan yerlerde geçerli olabilir ama köy ve belde gibi küçük yerlerde biraz zor. Kur’an-ı kerim ve Siyer-i Nebi derslerinde kimseye zorlama yapılmayacak. Bir başka konu fiziki imkânların yeterli olup olmamasıdır. Bu konuda da Dinçer, samimi bir cevap vererek, “Elimizden geleni yapacağız, denenmemiş bir sistem. Aksaklıklar olacaktır, bizleri hoş görmesini bekliyoruz halkımızın. Şimdiden milletimizden özür diliyoruz. Bize güvensinler. Biz onlardan aha çok düşünüyor ve araştırıyoruz.”diyor.

Öğretmenler konusunda da açıklama yapan Bakan, atamalarda eş durumundan dolayı mağdur olan öğretmenler için 4 alternatif yöntem izleyeceklerini söyledi. 1-Doğu’ya gitmek isteyenleri gönderecekler. 2-Eşinin olduğu yere tayin isteyeni gerektiği durumda memur olarak gönderebilecekler. 3-Eş durumundan dolayı mağdur olanlara 1 yıl ücretsiz izin verecekler. 4-Becayiş sistemini merkezden uygulayacaklar.

Eğitim başlarken Bakan Dinçer’in açıklamaları umut verici. İnşallah herkes için hayırlı olur.

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir