Dünya, Türk dış politikasını kabullenecek mi?

Yazının başlığını okuyanlar buna iki şekilde cevap vereceklerdir. Birincisi, Ahmet Davdutoğlu liderliğindeki dış politikadan rahatsız olanlar, bunun pek mümkün olmayacağını ifade ederken; dünya ülkeleri arasında Türkiye’nin ilerleyişini fark edenlerse bunun gerçekleşmesinin zor olmayacağını söyleyecek.

Peki, böyle bir başlığı neden yazma gereği hissettim? Bunu da siz kıymetli okurlarımızla paylaşmaya çalışacağım. Türkiye son yıllarda gerek dış politikasıyla gerek ekonomik gelişmeleriyle gerekse demokratik reformlarla önemli bir yol kat etti.

Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu ikilisinin uyguladığı politikalar ve geliştirdiği uyum, bu iki ismin bundan sonraki süreçte Cumhurbaşkanı ve Başbakan olarak çalışacağını gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güçlü bir başbakan ve genel başkan adayı olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ismini açıklaması bir anlamda Türk dış politikasının bu şekilde devam edeceğini gösteriyor. Hükümet, her ne kadar Suriye konusunda büyük eleştiri alsa da uyguladığı dış politika birçok ülkenin o ‘kıvama’ geldiğini gösterdi. Dünyanın her yerine ulaşan bir Türkiye oluşturdu. Özellikle Filistin, Suriye, İsrail, İran, Irak ve Mısır konusunda geliştirilen politikaların bundan sonra da devam edeceği görünüyor.

Başbakan adayı olarak Ahmet Davutoğlu’nun isminin açıklaması dünya basınında da önemli yer buldu. Başta ABD olmak üzere birçok ülke yetkilisi “Yeni Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” diyerek, Erdoğan-Davutoğlu ikilisi ile geleceğe yönelik ilişkiler hakkında ipucu verdiler. Çünkü Recep Tayyip Erdoğan hedef belirlediği 2023 Türkiye’sine doğru adım adım kararlılıkla yaklaşıyor. Bu durum dünyada Tayyip Erdoğan liderliğinin kabullenilmesini sağladı. Şimdi sıra Ahmet Davutoğlu’nda.

Uzun yıllardır Türkiye’nin dış politikasını yürüten Davutoğlu, Stratejik Derinlik’i bundan sonra Başbakan olarak icra etmeye çalışacak. Bunu yaparken de Erdoğan ile uyum içinde olmak zorunda kalacak. Çünkü AK Parti Genel Merkezi’ndeki basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan, belirledikleri adayın özelliklerini sayarken kendi siyasi politikalarını devam ettirecek, partinin “kırmız çizgilerine” uyacak bir ismi açıkladı.

Erdoğan,  ortaya en önemli üç kriteri koydu: 1-Demokratik açılım sürecine olan inanç. 2-Paralel yapı ile mücadele. 3-Türkiye’yi 2023 hedefine ulaştıracak gayret. Bu üç kriterin de Ahmet Davutoğlu ismine uyduğu vurgulandı.

Başbakan adayı olarak ismi açıklanan Ahmet Davutoğlu kürsüye çıktığında Erdoğan ile ortak mücadeleye vurgu yaptı. Davutoğlu, AK Parti içinde parçalanma bekleyenlerin hayallerinin boşa çıktığını, adı ister paralel yapı olsun ister başka bir şey, Türkiye’nin çıkarlarını ve güvenliğini riske atan yapılar için karşılarında kaya gibi olacaklarını vurguladı. Ve dünya mazlumlarının yanında olarak, Türkiye’nin yükselişini devam ettireceklerini, 2023 hedefine hep birlikte ilerleyecekleri mesajını verdi.

Şimdi geriye 27 Ağustos’ta yapılacak AK Parti Olağanüstü Kongesi’nde aday gösterilen Ahmet Davutoğlu’nun güçlü bir destekle Genel Başkanlık koltuğuna oturması, ardından Başbakanlık görevini üstlenerek güvenoyu alıp AK Parti’yi 2015 seçimlerine hazırlayıp, dördüncü kez iktidara taşıması. Eğer Ahmet Davutoğlu bunu başarırsa –ki başaracağına inananlardanım- AK Parti’nin 2023’e kadar iktidar olması kaçınılmazdır. Bu da Türkiye’nin güçlenerek mevcut politikalarını daha rahat bir şekilde yürüteceği ve dünyaya kabul ettireceği anlamına gelir.

Gazete PDF:

http://www.yedigungazetesi.com.tr/gazeteler/20140829gazete.pdf

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir