CHP’nin vaatleri ve çelişkileri

Bir önceki yazımızda HDP’nin vaatlerini ve takındığı üslubu ele almıştık. Bu yazımızda da CHP’nin vaatleri, kullandığı üslup ve çelişkilerini ele almak istiyorum.

11 Mayıs akşamı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fox TV’de Fatih Portakal’ın moderetörlüğündeki programın canlı yayın konuğuydu. Karşısında dört gazeteci vardı. Onlar sordu, Kılıçdaroğlu cevapladı. (Tabii soruların birçoğu Kılıçdaroğlu’nun “istediği” gibiydi.) CHP’nin seçim vaatlerini anlattı. Meydanların durumunu özetledi. Seçmenden sadece 4 yıl yetki istedi. Hedef olarak yine “yüzde 35’le tek başına iktidar” dedi. Oysa yüzde 35 ile bu seçim sisteminde Türkiye’de tek başına iktidar olmanın zor olduğu kendisine bir kez daha hatırlatıldı.

Kılıçdaroğlu bu yetkiyi isterken dikkat çeken şu vaatlerde bulunuyor: “Atanamayan öğretmenlerin hepsini atayacağız. İmam-Hatip okullarını kapatmayacağız. Öcalan ile masaya oturmayacağız. HDP Meclis’te olursa onlarla görüşür, sorunu çözeriz. Yeni bir yapılanma, yeni bir ekonomi, yeni bir istikrar, yeni dış politika (Ese, Sisi v Netenyahu ile dostça) programı sunuyoruz. Batı’da ne varsa onu getireceğiz. Devlet içinde paralel yapılanmayı asla kabul etmeyiz. Çiftçiye mazotu 1,5 TL yapacağız. Emekliye iki bayram ikramiye vereceğiz. Taşeronu ortadan kaldıracağız…” Bir de “Tıpış tıpış oy verecekler” üslubunu terk etmiş görünüyor.

1-Sütunumuza taşıdığımız vaatlerden yola çıkacak olursak “Atanamayan öğretmenler” diye telaffuz edilenler aslında “atanamayan öğretmen adayları”dır. Bir kere bunu doğru telaffuz etmek gerekir. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Öğretmen fazlası var” diye açıklama yaparken, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli “alayını atayacağız” diye meydanlarda kükrüyor. Nereye atayacaklar? Bunu söylemiyorlar!

2-Kemal Kılıçdaroğlu, “İmam Hatipleri kapatmayacağız” diyor; ama kesintisiz 10 yıllık eğimi savunarak İmam Hatip’lerin orta kısmını kapmak için “göz kırpıyor.” Bunu da CHP’nin hazırladığı rapordaki “İmam Hatip eğitimi, din görevlisi sayısına duyulmakta olan ihtiyaç çerçevesinde düzenlenecektir…”  sözleriyle ifşa ediyor. Bunun adına “çılgın proje” deniliyor.

3-Çözüm süreci kapsamında Öcalan ile masaya oturmayacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, AK Parti ile Devlet’i ayırt edememiş olacak ki “AK Parti, Öcalan ile masaya oturdu” diyor. Oysa Öcalan ile görüşen devletin yetkili organları! Sorunu HDP ile çözebileceklerini belirten Kılıçdaroğlu, PKK sorununa dair somut hiçbir şey söylemiyor. Nasıl çözeceksiniz?

4-Yeni bir ekonomi, yeni politikalar diyen CHP, “eşit bölüşüm, hakça düzen” diyor ve sıkça “halkın cebi dolacak” vaadinde bulunuyor. Bu “halk” ile Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki “halk” mı kastediliyor acaba?

5-Kılıçdaroğlu’na “Türkiye’nin bir paralel yapı sorunu var mı?” şekkinde yöneltilen soruya verdiği cevap “Türkiye’de devlet içinde paralel yapılanma asla kabul edilemez” yönünde oldu. Asıl soru yani “Türkiye’nin paralel yapı sorunu var mı?” kısmı, Fatih Portakal’ın araya girmesiyle “ustaca” geçiştirildi. Çünkü Kılıçdaroğlu “evet paralel yapı sorunu var” dese, kol kola girdikleri “paralelcilerle” karşı karşıya gelecekti; “Türkiye’nin paralel yapı sorunu yok” dese, Baykal kasetleri, kendi koltuğu ve partisindeki milletvekillerinin ilişkileri tekrar gündeme gelecekti!

6-CHP’nin taşeronu kaldırma, mazotu 1,5 TL’ye düşürme, kredi borçlarının faizlerini silme, emekliye yılda iki kere ikramiye verme, işsizliği bitirme (ama nasıl?) gibi vaatleri seçmeni az da olsa heyecanlandırmış görünüyor. Fakat Kılıçdaroğlu kendi ağzıyla bir şey itiraf etti: “13 yılda hazine doldu” dedi. Bu da AK Parti hükümetlerinin ekonomide istikrar kazandığı ve Kılıçdaroğlu’nun vaatlerini, AK Parti’nin “kazancına” dayandırdığı anlamına gelir. Siyasetçilere ağızlarından çıkan her kelimeyi iyi düşünüp telaffuz etmelidir.

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir