CHP’nin umudu hâlâ ‘sağ’

2015 seçimleri öncesi CHP direksiyonu yine ‘sağ’a kırdı. Sol şeridin hızı CHP’ye fazla gelince, ‘orta’ şeritte de ‘sıkıştırmalar’ yaşanınca umudu ‘sağ’da arıyor. Oysa hemen yanı başımızda komşumuz olan Yunanistan’da Sol, zaferini ilan etti bile.

5 yıl gibi bir sürede partisinin oylarını neredeyse sekiz kat arttıran Çipras, hükümeti bile kurdu. Hani 2011’de Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’ya ‘Dayan Yorgo, CHP iktidara geliyor’ diyen Kılıçdaroğlu, şimdi ne yapacak?  Yorgo da artık yok. Çipras’a “Kardeşim sen neden İncil’e el basmadın, neden kıvrat takmadın mı?” diyecek yoksa Çipras’a selam çakıp “Yardım et Çipras, 2015 Haziran’ı çok yakın mı?” diyecek.

Ya da Çipras’ın seçim sürecinde danışmalığını yapan heyetle bir görüşme yapıp 2015 seçimlerinde iktidar umudu arar mı bilinmez. Ama bilinen bir şey var ki CHP’nin kafası fena halde karışık ve Kemal Kılıçdaroğlu işi sağlam tutarak, umudu sağ’da arıyor. Oysa yanı başımızdaki ‘sol’, başını da oyu’nu da aldı gitti, koltuğa oturdu.

Kendi öz değerlerine sahip çıkamayan, ilkelerinden taviz veren ve CHP’nin ilkelerini savunanları partiden uzaklaştıran “Yeni CHP” yönetimi, son olarak Birgül Ayman Güler’i de istifa ettirdi. Birgül Ayman Güler, Ankara Üniversitesi’nden Kamu Yönetimi dersimin hocasıydı. Kendilerini iyi tanırım. O zamanlar da duruşundan taviz vermezdi şimdi de duruşundan taviz vermedi ve CHP’den istifa etti.

CHP’deki sağ’a açılım, sol’a çalım atma yöntemi partideki birçok ismi rahatsız ediyor ama yaklaşan genel seçimler ve milletvekilliği adaylığı sürece bu isimleri susmak zorunda bırakıyor. Özellikle milletvekili adayları belirlendikten sonra asıl CHP-“Paralel Yapı” ittifakına yönelik önemli açıklamalar duyabiliriz. CHP’deki şu anki öncelik koltukların korunmasıdır.

CHP yeni açılımlarıyla sağ şeritten ilerleyen acemi sürücüler gibi ağır ağır yol almaya çalışıyor ama menzile varmak uzun sürecektir. Yunanistan’daki Syriza’nın seçimleri kazanması bizdeki sol’a da umut oldu.  Ama CHP hala sağ’a açılım yaparak iktidar olma gayretlerini sürdürüyor. Oysa Syriza’nın bu zaferi tesadüf değil. Çünkü ciddi bir kadro ve akıllı, mantıklı seçim stratejisi ile iktidara yürüyen bir sol örneği var orada.

Bizde iktidarda bir muhafazakâr sağ partinin olduğunu unutan Kemal Kılıçrdaroğlu, ‘toplama’ ile işi kotaracağını düşünüyor. Emine Ülker Tarhan, Süheyl Batum, Ercan Cengiz ve son olarak Birgül Ayman Güler gibi etkin isimlerin CHP’den kopması, 2015 seçimlerinde CHP aday profilinde birçok renkli simanın olacağına işarettir.

CHP şimdi yeni transferlerin peşinde. Bunlardan biri AK Parti’nin kurucuları arasında yer almış, başbakan yardımcılığı yapmış (cumhurbaşkanı adayı gösterilmeyince) partiden ayrılarak yeni bir parti kurmuş, mitinglerine 50 kişiyi toplayabilmiş, sonra başarısızlığı anlaşılınca partisini kapatmış olan Abdullatif Şener.

Bir diğer isim, 28 Şubat sürecinde Merve Kavakçı’nın “yanındaymış gibi görünen” –benim o gün Meclis’te yaşanan manzarada hala şüphelerim var- şimdilerde paralel yapının savunuculuğunu yapan isimlerden Nazlı Ilıcak. Bir başka isim ise İstanbul’un eski belediye başkanlarından Ali Müfit Gürtuna. Açılım sadece bunlarla da sınırlı değilmiş.

Kulislerde konuşulan isimler arasında CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı yaptığı Mansur Yavaş, Eski Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu (CHP’nin emekli müftüsü de var, o nedenle buna alışık) isimler yer alıyor.

CHP “sağ” şeride geçerken oysa birileri “sol” şeridi kaptırmış gidiyor.

 Gazete PDF:

http://www.yedigungazetesi.com.tr/gazeteler/20150128gazete.pdf

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir