CHP’nin kurultaylar tarihi kavgaya işret ediyor!

30 Mart Yerel Seçimleri’nin yenilgisini üzerinden atamayan muhalefet partileri, 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde bir kez daha mağlup oldu. Bu seferki mağlubiyet geçmiş yıllara göre çok daha vahimdi. Çünkü her iki seçimde, sadece isimleri olan ama oy potansiyeli binde beşlerin bile altında bulunan partiler bir araya gelerek Recep Tayyip Erdoğan’a karşı “mücadele” etti! Cemaati de yanlarına alan CHP ve MHP ne yazık ki milletten bir kez daha “tokat” yedi.

Doğaldır ki her seçim sonucunda –özelikle kaybeden partiler- bir muhasebe içerisine girer. Siyasi riskleri alarak seçime giren liderler, aldıkları galibiyet ve mağlubiyetlerde en büyük paya sahiptir. 10 Ağustos seçiminde mağlup olan muhalefet partilerinden CHP’de ise “hesaplaşma” başladı. Mağlubiyetin faturası CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na kesilmek isteniyor. Çünkü “Çatı Aday” formülüyle seçimlere giren ve hatta çatı adayın ismini genel başkan yardımcılarından bile saklayan Kılıçdaroğlu, bunun bedelini ödemek zorunda kaldı. Ve CHP’de kurultay sesleri yükseldi.

Bu durum bizlere CHP’nin geçmişteki kurultaylarına göz atmamızı gerektirdi. Ne yazık ki CHP Kurultaylarına göz atanlar bugünkü kavganın geçmişte de yaşandığı görecektir. CHP tarihinde, 12 Eylül 1980 öncesi 24 Kurultay ve 8 Olağanüstü Kurultay; 12 Eylül 1980 sonrası ise 9 Kurultay ve 6 Olağanüstü Kurultay olmak üzere, 33 Kurultay ve 14 Olağanüstü Kurultay gerçekleştirildi. Bu durum CHP’nin “Kurultaylar Partisi” olduğunu gösterir.

Ta Sivas Kongresi’nden alın Kemal Kılıçdaroğlu’na kadar geçen sürede nice isimlerin değiştiğine, nice kavgaların yaşandığına şahit olacaksınız. CHP’nin 2. Kurultayı’nda Atatürk “Büyük Nutuk”u okudu. “Altı Ok” ile ilgili altı ilke belirlendi. 4. Kurultay, Atatürk’ün katıldığı son kurultay oldu. Atatürk’ün vefatıyla başlayan olağanüstü kurultayların ilkinde İsmet İnönü “Değişmez Genel Başkanlığa” seçildi.

8 Haziran 1943’teki 6. Kurultay, CHP’nin tek parti döneminde yaptığı son kurultay olarak tarihe geçti.  14 Mayıs 1950 seçimleri, CHP’nin 27 yıllık tek parti iktidarının sonu oldu. 26 Kasım 1951’deki 9. Kurultaya partiden istifalar, parti içi çatışmalar ve 16 Eylül 1951 ara seçimi yenilgisinin etkisi damga vurdu. Yine 22 Haziran 1953’teki 10. Kurultaya parti içi gruplaşmaların yaşandığı, çatışmaların arttığı bir dönemde gidildi.

2 Mayıs 1954’teki genel seçimlerin DP’nin ezici zaferiyle sonuçlanması muhalefetteki üç partiyi harekete geçirdi. Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetçi Millet Partisi ve Hürriyet Partisi, 4 Eylül’de bir bildiri yayınlayarak, ortak hareket etme kararı aldıklarını açıkladı. (2011 seçimlerindeki hezimet, 30 Mart Yerel Seçimleri ve 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir kez daha aynı yöntemi uygulattı muhalefete. Ama sonuç değişmedi).

28 Nisan 1967’deki 4. Olağanüstü Kurultay’da Turhan Feyzioğlu’nun başını çektiği ve parti meclisinde 8 üye ile temsil edildiği için “Sekizler” olarak adlandırılan muhalifler, “ortanın solu” hareketine karşı çıkıyordu. (Bugün Yeni CHP’ye karşı çıkanlar gibi).

8 Mayıs 1972’de önemli bir gelişme yaşayan ismet İnönü, 33 yılı aşkın bir süre bulunduğu genel başkanlık görevinden istifa etti. (daha sonra partiden de istifa edecek).

Bundan sonra CHP, Bülent Ecevit’le çok partili dönemdeki en büyük başarılarına ulaşmaya başladı. Deniz Baykal’ın Genel Sekreter Yardımcısı olduğu yıllarda yönetim anlayışı ve çalışma yöntemleri konusundaki görüş ayrılıkları, partide parçalanmaya neden oldu.  Baykal ile birlikte MYK’nın 4 üyesi de istifa etti. Bu olay, “5’ler” hareketi olarak CHP tarihinde yerini aldı. (Şimdi de 20’ye yakın milletvekili ile ‘eskiler’ parti yönetime ters düştüğünü gösteriyor).

26 Nisan 2008’deki 32. Kurultayda Deniz Baykal’ın karşısında tek aday olarak –bugün Kılıçdaroğlu’nun yanındaki- Haluk Koç vardı. Baykal, kurultayda genel başkanlık koltuğunu korudu. Ancak kaset komplosuyla 10 Mayıs 2010’da istifa ederek Kılıçdaroğlu’na Genel Başkanlık yolunu “araladı.”

Ve bugün bir kez daha CHP’de kavga başladı. Geçmişte kuyruk acısı olanlar, Kılıçdaroğlu’ndan kurtulmak isteyenler, ‘eskiler’ bir kez daha devreye girdi. Ancak Kılıçdaroğlu yaptığı kurultay hamlesiyle “oyun”u bozmaya çalışıyor. Kemal Kılıçdaroğlu yeniden genel başkan seçilse bile partideki “çatlak” bundan sonra başarı getirmez. CHP’nin kurultaylar tarihine bir yenisi daha eklenmiş olur.

Gazete PDF:

http://www.yedigungazetesi.com.tr/gazeteler/20140819gazete.pdf

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir