Cezasız kalan Hocalı soykırımı

1992’de Ermeni çeteler tarafından soykırıma uğrayan Azerbaycan vatandaşları Türkiye’nin dört bir yanında anılıyor. Yakın zamana kadar Hocalı hep karanlıkta bırakılmıştı, kimse gündeme getirmiyordu, ne yerel ne de uluslararası basın bunu görüyordu. Şimdi ise sokaktaki vatandaş bile bu konuda fikir sahibi olmaya ve hassasiyet göstermeye başladı. Bunlar sevindirici gelişmeler. Hocalı hala hesabı sorulamamış bir soykırımdır.

Çünkü bizler iki devlet ve tek milletiz. Dilimiz, dinimiz, kültürümüz bizim ortak değerlerimiz. Bu ortak değerler bize sorumluluk yüklüyor. Bu sorumluluk da güçlü olup tüm dünyaya hakikati haykırmak. Hamdolsun Türkiye son yıllarda elde ettiği siyasi, askeri, ekonomik güçle bunu yapmaya devam ediyor. Siyaset, diplomasi kanalları Hocalı’nın hakkını savunmaya, orada yaşanan hunharca katliamı dünya gündemine taşımayı sürdürürken sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler de bu konuda sempozyumlar, paneller düzenleyip toplumu aydınlatmaya, tarih şuuru oluşturmaya devam ediyor.

Bunlardan bir tanesi Ankara’da 26-27 Şubat tarihlerinde gerçekleştirildi. Pursaklar Belediyesi, Türk Tarih Kurumu, TİKA, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Azerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Tarihdaş tarafından Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde düzenlenen Uluslararası Hocalı Sempozyumu’nda Hocalı şehitleri bir kez daha anıldı. Alanında uzman akademisyenler değişik oturumlarda bu konuyu masaya yatırdı. Azerbaycan’dan gelen ve o anları yaşayanlar büyük soykırımı tüm çıplaklığıyla anlattı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Başdanışman Yardımcısı Bahruz Hasanov “Güçlü olmalıyız, Türkiye ve Azerbaycan her zaman birbirinin destekçisidir” diyerek iki ülkenin gücüne dikkat çekti. İki yıldır Hocalı Sempozyumu düzenleyen Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin ise Hocalı soykırımının hesabının henüz sorulmadığını hatırlatarak “Hocalı soykırımının hesabı sorulmuş olsaydı bugün Hollanda meclisi ‘sözde Ermeni soykırımını’ kabul edecek cesareti kendinde bulamazdı. Ermenistan her ne kadar gerçeklerle yüzleşmekten kaçınsa da, bizler bu gerçeği Türkiye’den, tüm dünyaya bir kez daha haykırıyoruz” dedi.

Programın konuşmacıları arasında bulunan AK Parti Milletvekili Necdet Ünüvar da uluslararası medyayı iyi kullanmak ve gençlerin bu konulara önem vermesi gerektiğine dikkat çekip “Uluslararası alanda sesimizi çok iyi duyurmamız gerekiyor. Gençlerin bu konuya ilgi göstermesi önemli. Filmler, belgeseller yapmamız lazım. Gücümüzü birleştirmeliyiz. Uluslararası alanda diplomatik mesaj vermek önemli. Uluslararası medyayı kullanmak önemli. Şu anki Türkiye 1992’de olsaydı belki de Hocalı katliamı olmayacaktı.”

Programın ev sahipliğini yapan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Metin Doğan, üniversitelerin görevlerinin gençlerin zihin dünyasında tarih şuuru oluşturmak olduğunu da hatırlatarak bugün Ermenistan denen yerlerin binlerce yıl Türk toprağı alduğu gerçeğini açıkladı.

AK Parti Milletvekili Haluk İpek Ermenistan haritasının o bölgede oynanan oyunu deşifre ettiğini söyleyip “Türkiye’nin Orta Asya’ya açılan penceresini kapatmak, Orta Asya’nın da Batı’ya açılan penceresini kapatmak istediler” diyerek Ermenistan politikasını deşifre etmiş oldu.

Sitemlerin de yer aldığı programda Azerbaycan Büyükelçisi programın sonuna doğru salondaki izleyici sayısının azlığından yakınsa da BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Türkiye’de meydanlara çıkıp, Ermeni olmadıkları halde ‘Hepimiz Ermeniyiz’ diyenleri sert bir dille eleştirdi. Destici “Bilinçlenmemiz gerekiyor. Türkiye’de Ermeniler dışında ‘Hepimiz Ermeniyiz’ diyen ahmak bir güruh var. Ermenistan’da ‘Hepimiz Türk’üz’ diyen gördünüz mü? İnsan haklarına saygılı olmalıyız ama herkese hak ettiği dilden konuşmalıyız. Türkiye’de kaçak yaşayan on binlerce Ermeni var. Bunları sınır dışı edilmesi lazım. Türkler asla soykırım yapmamıştır” dedi.

Azerbaycan ve Türkiye’den katılan isimlerin yaptığı tüm bu konuşmalar gösterdi ki Hocalı soykırımının hesabı henüz sorulamadı. O soykırımı yapanlar bugün Ermenistan’da en etkili konumdalar. Hocalı’da hayatını kaybedenleri rahmetle anıyorum. 

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir