Bütün suç o ‘koltuk’ta mı?

Star TV’de yayınlanan Arena programında Deniz Baykal’ın ‘eksen kayması’na ilişkin yaptığı açıklamalar çok önemliydi. 14 Haziran 2010 Pazartesi günü yapılan programda Baykal şunları söylüyordu: “Türkiye’nin ekseninin kaydığı yok.” ‘Allah Allah! Bunu söyleyen Deniz Baykal mı?’diye kendi kendimi sorguladım.

Bir tarafta CHP’nin çiçeği burnunda lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, öbür yanda MHP’nin açıklamaları yankılanırken, Baykal nasıl böyle bir açıklama yapmıştı. Doğrusu şaşırmadım değil!

Deniz Baykal, “Türkiye’nin ekseni kaydı, kayıyor” şeklindeki açıklamalar karşısında “Bunu eksen kayması olarak kabul etmem, karşı çıkarım.” açıklaması yapıyor. Hatta “Gazze’ye Türk insanının sahip çıkmasını göğsüm kabararak izliyorum.”diyor. Biraz geçmişe gidelim.

Baykal’ın ‘Kutlu Doğum Haftası’nda yapmış olduğu konuşmayı hatırlayalım lütfen. O konuşmayı bir kere daha okuyun. Baykal, millete ve milletin değerlerine kulak verip, bir jest yaparak o törene katılmıştı. Şimdiye kadar Baykal’ın ağzından hiç duymadığımız kavramlara o gün şahit oluyorduk.

“Siz değerli kardeşlerim” hitabıyla konuşmasına başlamış “Kur’an’ın insanları özgürleştirirken, toplumsal hayata adaletin hâkim olması esasına dayandığını” dile getirmişti. Baykal “Hz. Muhammed, insanlık tarihinde bir dönüm noktasıdır. O’nun taklit edilmeye değil, anlaşılmaya ihtiyacı vardır.” diyordu.

“Kur’an, bütün insanlığa inmiştir. Bu, evrensellik ve globallik anlayışının İslamiyet’in kökünde olduğunu bize göstermektedir.”demişti. O gün bunları diyen Baykal, bugün de benzer şeyleri söyleyerek, Arap ve tüm Müslümanlarla ilişkilerin ileriye gitmesi gerektiğini vurguluyor.

Baykal, konuşmasının sonunda bazı göndermelerde bulunarak şunları da söylemişti: “Elbette istişare olmadan doğru fikre ulaşmak imkânı yoktur. Doğru, kimsenin tekelinde değildir. İstişare şarttır. Şûranın biçimini, devletin düzeni tayin eder. İşi ehline vereceksin. ‘Benim adamımdır, yakınımdır, akrabamdır’ diyerek iş vermeyeceksin. Adaleti gözeteceksin. Padişahlıksa da, cumhuriyet ise de, demokrasiyse de adalet olacak…”

Baykal, ‘eksen kayması’ ile ilgili olarak yaptığı açıklamada CHP’deki istişare sorununu da ifade ediyordu. Baykal, o günkü konuşmasının farkında olarak, Arena programında o ‘adaletli ‘konuşmalarından birisini daha yaptı. O konuşmayı yaptığında Haliç Kongre Salonu’nda, yani CHP Genel Başkanı koltuğunda değildi, bu açıklamasını yaptığında da o koltukta değil, Arena’da programındaydı. Demek ki, ‘suçlu olan koltukmuş.’ Baykal’a istemediğini söylettiriyormuş.

O koltuk bugün yeni sahiplisi Kılıçdaroğlu’na da aynısını yaptırıyor. “Bu koltukta oturuyorsan her şeye muhalefet edeceksin, yoksa ayağını kaydırırlar, hem de bir ‘görüntü’ ile” diyor. Kutlu Doğum’dan bugüne Baykal’a, yaşadıklarına veya yaşatılanlara bakın bakalım ne göreceksiniz!

***

Baykal’ın, ‘eksen kayması’ konusunda yaptığı açıklamalar şunları gösteriyor:

1-      Demek ki, iddia edildiği gibi Türkiye’nin ekseninde bir kayma falan yok. (O koltukta oturunca, iş değişiyor. Var oluyor.)

2-      Türkiye’nin, Mavi Marmara katliamı olaya müdahil olması çok önemlidir. Bu konuda her ne kadar, Netanyahu hükümetinden gelecek cevaplar Kemal Kılıçdaroğlu’ndan gelse de, Gazze’ye sahip çıkmak Baykal’ın da göğsünü kabartmış.

3-      Türkiye’nin Arap ve Müslüman ülkelerle ilişkilerinin çok ileriye gitmesi gerekiyor. Tabii bunu ‘eksen kayması’ olarak değerlendirmemek kaydıyla.

4-      Türkiye’nin dış politikasında gelinen noktada, Kılıçdaroğlu’nun iddia ettiği gibi ‘bir güven bunalımı’ görünmüyor.

5-      AK Parti, iddia edilenlerin aksine, dış politikayı Genel Merkez’de değil de, Dışişleri Bakanlığı’nda yürütüyor.

6-      ABD’ye, İsrail’e, Avrupa’ya ‘sert çıkmakla’ Türkiye’nin oluşturduğu bir güven bunalımından söz edilemez. Hani, şimdiye kadar “ABD istedi oldu, ABD istedi yaptılar” deniliyordu. Şimdi ABD’ye ‘rest çekenler’ neden ‘güven bunalımı’ oluşturuyor?

Baykal’ın açıklamalarından bunlar çıkıyor; ancak Baykal bu açıklamaları yaparken Türkiye’nin İslam Kalkınma Bankası üyeliği ve işbirliği anlaşmasının (1974) altında bulunan imzasını düşünerek mi yaptı? Yoksa o koltukta olmadığı için mi? Bütün suç o ‘koltuk’taymış.

Unutulanlar: Baykal’a ait olduğu iddia edilen görüntüler ne oldu? 06 CHP 06 plakalı araç kimlerde? “Yazdıklarınızdan, Baykal’a ‘vefasızlık’ yaptıkları ve Baykal’ın ‘mağdur’ olduğu çıkıyor” diyebilirsiniz. Ben de, ‘CHP şu anda ne yapmaya çalışıyor?’derim.

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir