Bu kez millet inlerine girdi

Türk demokrasi tarihine kara bir leke olarak kazınan 15 Temmuz 2016 tarihindeki paralel ihanet çetenin darbe girişimi çok şükür ki aziz milletimizin, Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin onurlu duruşu, emniyetimizin fedakârlığı ile demokrasi zaferine dönüştü.

Kanlı darbelerle geçmişi aratmayan TSK içinde yuvalanan ihanet çetesi, kanı bozuk sözde ‘askerler’ akılları sıra darbe yaparak korsan bildirdi ile ‘yönetime el konulmuştur’ açıklaması yaptırttı. Ama unuttukları bir şey vardı ki o da demokrasinin asli unsuru MİLLET.

15 Temmuz akşam saatlerinde başlayan hava ve kara hareketi ile darbe girişiminde bulunan kendini bilmez, vatan haini, millet düşmanları, milli iradenin temsil edildiği TBMM’ye, Cumhurbaşkanlığı’na, Genelkurmay’a, Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne, MİT’e, Özel Hareket Dairesi’ne, TRT’ye, Hürriyet’te, CNN’e, Boğaziçi Köprüsü’ne, TAİ’ye, TÜRSAT’a, Türk Telekom’a ve  daha birçok yere saldırdı. Bu saldırılarda onlarca kişi şehit oldu, binlerce kişi ise yaralandı.

Kendi komutanını kelepçeleyen, Cumhurbaşkanın kaldığı oteli bombalayan, şerefli üniformanın içindeki şeref yoksunları en sonunda elleri kelepçeli vaziyette, kilotlarıyla bu dünyada ilk rezilliklerini yaşadı. Millet olaya el koydu ve paralel çetelerin inlerine bu kez millet girdi.

Tüm yaşananlara rağmen bunu bir ‘tiyatro’ olarak değerlendiren vatan hainlerine o gece kendi yaşadığım tiyatroyu örnek vermeden önce haber kaynaklarımdan aldığım bilgileri aktarmak istiyorum.

Birkaç şehirde küçük çaplı operasyon yapan emniyet güçleri, 19 Temmuz Salı günü için Türkiye genelinde aynı anda geniş çaplı operasyon kararı alıyor. Bu kararı da Yargı’dan onaylatıyor. Ancak operasyon 19 Temmuz’dan dört gün önce darbecilere sızdırılıyor. Ve hareketlilik başlıyor. Bu hareketliliğin hükümet ve emniyet tarafından sezilmesiyle harekete geçen darbeciler, gece saat 3 ila 4 arasında yapacakları darbeyi erkene alıp saat 10’da başlatıyor.

Planlanan ilk şey Cumhurbaşkanı’nın öldürüldüğü haberini yayıp millete psikolojik baskı oluşturmak, ardından TBMM ve diğer kurumları bombalayarak hükümeti düşürmek oluyor. Eğer bu başarılamaz ise halkın sokağa çıkması ile iç savaş oluşturmak amaçlanıyor. Sonrasında yaşananlar hepimizin gözü önünde oluyor.

Şimdi gelelim birilerinin ısrarla anlamadığı kendi ‘tiyatromuzu’ anlatmaya. 15 Temmuz akşamı Ankara’da olanlar bu darbe girişiminin ne demek olduğunu çok iyi hissetti, çünkü hep birlikte yaşadık. Cumhurbaşkanımız CNN Türk’e bağlanıp ‘milletimi sokağa davet ediyorum’ demesiyle ayağa kalkıp önce abdestimi aldım, ardından eşim ile helalleştim ve kızımı önce Allah’a sonra ona emanet ettim. Çünkü milleti sokağa çağırıp kendimizin evde oturması bir vatan evladına yakışmazdı. Öleceksek, şehit olacaksak bundan daha iyi fırsat yoktu.

Evden çıkar çıkmaz binamızın ana giriş kapısına astığımız şanlı bayrağımızı elime alıp aracıyla beni almaya gelen arkadaşlarımı bekledim. Önce demokrasi nöbetine Havalimanı’nda, Kızılay’da, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde başladık. Bu esnada arkadaşlarımızı şehit verdik, yaralananlar oldu.

Demokrasiden darbeye, darbeden de demokrasiye geçişin iliklerimize kadar hissedildiği bir geceyi, vatan düşmanlarının deyimiyle ‘tiyatroyu’ biz böyle yaşadık.

Şimdi şunu bir kez daha haykırıyorum ki cesaret, duygu, onur ve izzetiyle meydanlara akın edip, bedenlerini tanklara, tüfeklere siper eden, duygudaşlığı birlikte yaşayan, şanlı barağımızla demokrasiye sahip çıkan Türk milletinin bir neferi olmaktan gurur duyuyorum. 

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir