Birbirimizi ne için seviyoruz?

Sihirli kelimelerden biridir sevmek. Üzerine yüzlerce kitap yazılmış, filmler çekilmiş, tiyatrolar gösterilmiş; adına türküler, şarkılar bestelenmiş, içinde derin anlamlar barındıran bir kavramdan söz edeceğiz bu yazımızda. Ve başlıkta kullandığımız soru cümlesinin cevabını arayacağız hep birlikte.

Şunu baştan belirtelim ki zor bir soru ama bu soruya herkesin kendince vereceği cevaplar vardır. Fakat biz yazarlar, yazıyı kaleme alırken bireysellikten öte, toplumsal bir bakış açısıyla analizlerimizi yapmak ve tespitlerimizi ona göre ifade etmek zorundayız. Bunu yaparsak başarılı olur, amaca ulaşmış sayılırız.

Sevmek konusuna dönecek olursak, bu sözcüğünün sözlüklerdeki anlamlarına baktığınız zaman karşımıza “Herhangi bir nedene dayandırılmayan duygudaşlık” tanımı çıkıyor. Asıl mesele burada ortaya çıkıyor ve bu tanımlamalar bize ipucu veriyor. Buradaki en önemli ifade “Herhangi bir nedene dayandırılmadan” cümlesidir.

Tabii sevgi deyince aklımıza Allah sevgisi, Peygamber sevgisi, anne-baba sevgisi, aile sevgisi, vatan sevgisi, millet sevgisi, ülke sevgisi, karı-koca sevgisi, kardeş sevgisi, arkadaş sevgisi, cinsel sevgi gibi art arda sıralayabileceğimiz birçok tür geliyor. Bunların kimi “isteğe bağlı” olarak gerçekleşiyor kimi de “zorunlu” olarak. Hatta bunun için toplumda yaygın olar bir ifade vardır; “Allah rızası için seviyorum” ya da “Sevmek zorunda değilim.”

Bu türler, sevginin hangi katmanlarda nasıl şekillendiğini gösteriyor aslında. İnsanın doğumundan ölümüne kadar kalbinde olan sevinme duygusu, sevmenin hem nedeni hem de sonucu olma özelliğine sahip.  Yaratılış gereği insanda hem sevinme hem de üzülme duygusu vardır. Bundan dolayıdır ki bu duygularımızı kimi zaman bir şarta bağlayarak dışa vururuz.

Dilerseniz insanın doğumundan ölümüne kadar geçen bir sürede, sevgi duygusunu nasıl kullandığına örnekler üzerinden bakarak bu konuyu daha da somutlaştırmaya çalışalım. Dünyaya gelen insan hep bir sevilme duygusu içinde yaşar. Bunu kimi zaman “beğenilme” kimi zaman “saygı duyulma” bazen de karşısındaki tarafından “korkulan kişi”  olarak algılar. Bunun altında yatan nedenlerden birisi ve en önemlisi henüz çocuklukta başlayan yanlış uygulamalardır.

Çocukluğunda aile büyükleri tarafından “Beni sevdiğini söyle sana şunu alacağım, beni sevdiğini söyle sana şunu yapacağım” gibi şartlı cümlelerle emeklemeye başlayan çocukların, koşarken hangi şartlı yanlışların içine sürüklendiğini varın sizler düşünün! İşte sevginin tanımı içinde olan “herhangi bir nedene bağlanmadan” kısmı daha hayata başlarken ihmal ediliyor.

Biraz daha ileri boyutu “beni sevdiğini söyle seni kabul edeyim” şartlı ergenliğiyle şekillenip, “beni seviyorsan şunu yaparsın, beni seviyorsan bundan vazgeçersin” olgun şartlarla aile kurumunu şekillendirmeye çalışıyor. Hayatın her alanında, evde, okulda, iş yerinde, siyasette, sporda, sanatta, ekonomide, aklınıza gelebilecek her yerde bir şart ve bu şarta bağlı olarak geliştirilmeye çalışan duygudaşlıklar vardır. Bunların çoğu ne yazık ki menfaat üzerine şekilleniyor. Ve birbirimizi neden sevdiğimize cevap veriyor.

Küçücük bir iş yerinde menfaat uğruna kırk takla atarak “sevdiğini beyan etmek” zorunda kalanlar, siyasetin büyüsüne kapılıp “sevmek zorunda” olanlar, paranın sıcaklığı ve makamların gücüyle kendini “sevdirenler”, makam-mevki peşinde olup da “yalan yemin edenler”, yapmacık sevgilerle her gün “kişilik değiştirenler”, bir de Allah rızası için sevenler… Bunlar maalesef toplumsal gerçekler!

Bizim için ölçü ne olmalı? Burada Ebu Hüreyre (ra)’dan rivayet edilen “Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız…” Hadis-i Şerif temelindeki Allah rızasıdır. Menfaat için değil, Allah rızası için sevmek ve sevilmek dileğiyle…

Gazete PDF:

http://www.yedigungazetesi.com.tr/gazeteler/20150310gazete.pdf

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir