Bir-az insan olmak

Özgecan Aslan’ın katledilmesi bir kez daha insanlığın sorgulanması gerektiği gerçeğini ortaya koydu. Türkiye’de meydana gelen kadına şiddet olayları, kadın cinayetleri erkek “müsveddelerinin” vicdanlarının ne kadar karardığını gösteriyor.  Kullanılmış beyinler, kararmış vicdanlar, perdelenmiş gözler, kanlı ellerle buluşunca ortaya bu manzara çıkıyor ne yazık ki!

Candan gayrı olan Özgecan’a Allah’tan rahmet, yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ediyorum. Bu olay vicdanı olan herkesi ayağa kaldırdı. Tabi ayağa kalkan vicdanların yanında “pay” çıkarmak isteyenler de oldu. Ölümler bile bazen bizi bir araya getiremiyor. “Sizden” “Bizden” hitapları kalplerimizin katılığına işaret ediyor.

“O saatte yola çıkmasaydı, şu olmazdı, bu olurdu…” şeklinde yorumlarla insan sıfatına bürünmüş cahilleri bir kenara bırakalım. Bu katliamı “fırsatını bulmuşken iktidara çakalım” fırsatçılığına soyunanları da onların yanına gönderelim.

“Şu mezhepten olanlara şu yapılıyor, bu mezhepten olanlara bu yapılıyor” diyerek kin ve nefrete sürükleyenleri de vicdanlarıyla baş başa bırakalım. Cenazeleri siyaset tabutuna koyup oy toplama davranış(sızlığ)ını ilke edinenleri de bir kenara bırakalım.

İnsanların acısına saygı duyun. İman ile ayakta durmaya çalışarak, olaydan hikmet arama çabasında olan çaresiz babanın acısına saygı duyun. Bilmem hangi dizide nasıl rol üstlenerek aile yapısını param parça edenler, köşelerini fantezi dünyasına çevirenler sizler de ahlak dersi vermek yerine susun!

Gazetelerin arka sayfasını kadının çıplak bedenine ayıranlar! Nerede hata yaptığınızı bir düşünün! Televizyon ekranlarında topluma dayatılan dizilerin yapımcıları, oyuncuları sizler de durup düşünün! Hepsine şunu söylemek lazım: susun ve kalplerinizin pasını kalaylatın!

Bir de Özgecan’ın babasının sözlerini tekrar tekrar okuyun. Düşünün, anlayın. Erkek olmaya ve baba olmaya dair çok şey öğrenebiliriz o sözlerde. Ne diyor Mehmet Aslan “…Bu memlekette artık ikilik olmasın. Bu vahim olayı yapan insanlara da zulmedilmesin, adaletin karşısına çıkıp cezalarını çeksinler. Allah onların analarına, babalarına da yardımcı olsun. Kimse nefretten ve şiddetten söz etmesin. Merhamet ve şefkatle yaklaşırsanız o zaman dünya değişir.”

Yüreği yanan bir babanın dudaklarından dökülen metanetli, sabırlı cümlelere bakar mısınız? Mehmet Aslan konuşmasının devamında Ma’un Suresi’nden, Al-i İmran Suresi’nden, Asr Suresi’nden ayetlere işaret ediyor. Ve yüreğinin yangınıyla hüsranda olduğumuzu bir kez daha hatırlatıyor.

Peki, ne diyor bu surelerde Allah (c.c)?

Âli İmran Sûresi-103: “Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı yapışın; parçalanmayın. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani siz birbirinize düşman kişiler idiniz de O, gönüllerinizi birleştirmişti ve O’nun nimeti sayesinde kardeş kimseler olmuştunuz. Yine siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi O kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle açıklar ki doğru yolu bulasınız.”

Mâun Sûresi: “Gördün mü, o hesap ve ceza gününü yalanlayanı! İşte o, yetimi itip kakan, yoksula yedirmeyi özendirmeyen kimsedir.  Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki, Onlar namazlarını ciddiye almazlar. Onlar namazlarıyla gösteriş yaparlar. Ufacık bir yardıma bile engel olurlar.”

Ve Asr Suresi! Her gün mutlaka Türkçe mealini okumamız ve anlamamız gereken ayetler… “Andolsun zamana ki, insan gerçekten ziyan içindedir.  Ancak, iman edip sâlih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler, birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka.”

Geriye kalan tek şey: bir-az insan olmak. İnsanlık dersi almak!

 Gazete PDF:

http://www.yedigungazetesi.com.tr/gazeteler/20150220gazete.pdf

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir