“Bahşiş terörü” sırıtıyor

Son günlerde gazete sayfalarına ve televizyon ekranlarına taşınan haberlerin içinde en dikkat çekenlerinden bir tanesi düğün konvoylarında, gelin arabasının önünü keserek bahşiş isteyen trafik canavarları haberiydi.

Bu durum öyle ileri bir boyuta taşındı ki 31 Ağustos’ta hayatının en mutlu gününde bahşiş terörü tarafından öldürülen Aziz Baş’ın ölüm haberiyle kamuoyunun dikkatini çekmeye başladı. Gerçekten dikkat çekti mi o da tartışılır!

Yukarıda bahsettiğim konu 15 Eylül tarihli Sabah gazetesinden Gül Kireklo imzalı haberde olayın mağdurlarından ve acıyı tarifsiz bir şekilde yaşayan gelin Sevda Bulut’un ağzından şu şekilde aktarılıyordu:

“Nikâhın ardından düğüne giderken eşi gelin arabasından bahşiş isteyenler tarafından öldürülen Sevda Bulut ‘O an her yer karardı. Gelinliğim bile kapkara oldu. Bitmeyen bir kâbusa uyandım’ dedi.” Hayatlarının en mutlu gününde ‘evet’ deyip yuva kurmaya hazırlanan gencecik insanların yuvasını dağıtan eşkıyalar, 5 lira karşısında kendi hayatlarını da karatıyor.

Bu haber üzerine Show Tv muhabirleri gelin-damat rolünde bir haber yapmaya niyetlendiler. (en azından ben öyle okudum). Erkek muhabir damat elbisesi giydi, bayan muhabir de gelinlik giyerek üstü açık otomobille yola koyuldular. İstanbul’da bir evlendirme memurluğu önünden hareket ederek, düğünlerde gelin ve damat konvoyunda yaşanan eşkıyalığı ekranlara taşımak ve kamuoyuna bu olayın hangi boyutlara çıktığını aktarmak için gaza bastılar.

Gelin ve damat kılığındaki muhabirler, kameramanlar yola koyulur koyulmaz karşılarında bahşiş terörünü gördüler. Gelin arabasının önünü kesen çocuk ve genç yaştaki kişiler, para istemeye başlıyor, ardından para verilmiyorsa araca zarar veriyorlar bu da yeterli olmuyorsa bu defa gelin ve damada saldırıyorlar. Bunlar filmlerde alışık olduğumuz görüntülerdi. Ancak şimdi hemen her düğünde bu rezillik yaşanıyor.

İnsanlar en mutlu anlarında bile korkularla yaşamaya başladı. Ve bu saldırganlar yaptıkları tüm eylemleri zarfların arasındaki 5, 10 lira için bilemediniz 50 lira uğruna yapıyor. Acı bir gerçek de şu ki insanlar canlarının kıymetini bilmiyor.

Show Tv muhabirinin çocuklara yönelik “Canınıza da mı acımıyorsunuz? Aracın altında ezileceksiniz?” sorusu üzerine, saldırganın verdiği cevap kan dondurur türden: “Ben ölmek istiyorum. Canımı sokakta buldum.”

Bu durum bize bahşiş terörünün sırıttığını gösteriyor. Bu konuda acil önlem alınması gerekiyor. Özellikle nikâh salonlarının bulunduğu noktalarda güvenlik önlemi ve diğer alanlarda da trafik polislerine çok iş düşüyor. Çünkü karşılaşılan kişiler sadece bahşiş terörleri değil aynı zamanda araç camlarını silenler, trafiğin ortasında canını tehlikeye atıp para isteyenler de var.

Tüm bunlar hem araç sürücülerinin canını tehlikeye atıyor hem de kendi canlarını. En azından bundan sonra alınacak önlemler ve caydırıcı cezalarla yeni canlar yitip gitmesin. İnsanlar en mutlu günlerinde bile kâbus yaşamasın. Bunu yaşatmaya hiç kimsenin hakkı yok. Bundan sonra gazete sayfalarında ve televizyon ekranlarında bu tür haberleri okumamayı ümit ediyorum.

Gazete PDF:

http://www.yedigungazetesi.com.tr/gazeteler/20140923gazete.pdf

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir