Bahçeli ve Kılıçdaroğlu bindikleri dalı kesiyor

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi ittifak kuran muhalefet partisi CHP ve MHP gösterdikleri ‘çatı’ aday ile merkezdeki taşları yerinden oynattı. Hem ezberler bozuldu hem de parti politikası, ideolojisi ve çizgisi ile ters yönde bir adım atıldı.

Kapı kapı dolaşarak “Nasıl bir cumhurbaşkanı istersiniz? Kimin cumhurbaşkanı olmasını istersiniz?” soruları ile Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı adayını belirlemeye çalıştılar. Ve öyle de oldu. Hem CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hem de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli kurmaylarından, partilerinin yetkili organlarından ve tabanlarından gizledikleri bir ismi ‘çatı’ aday olarak açıkladılar.

Eski İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri olan Ekmeleddin İhsanoğlu, CHP ve MHP’nin ortak adayı olarak açıklandı. Ve bu ismi Kılıçdaroğlu katıldığı bir televizyon programında “Ben buldum ben” diyerek MHP’ye yine çalım attı.

Hatırlayın 12 Eylül 2010 Referandumunda ‘Hayır’ oylarını bölüşmeye kalkan muhalefet liderleri birbiriyle yarışmıştı. CHP de MHP de “En fazla hayır oyu benimdir” açıklaması yapmıştı. Sonuçta CHP, yine MHP’ye çalım atmıştı.

Öyle ki eski MHP Trabzon Milletvekili Orhan Bıçakçıoğlu, MHP’nin referandumda ‘hayır’ kampanyası yürütmesini “Bahçeli partinin genleriyle oynuyor” sözleriyle eleştirmiş, ihraç kararıyla karşı karşıya kalmıştı. Şimdi aynı şey CHP’de yaşanıyor. CHP Milletvekili Nur Serter ve birçok isim “CHP’nin kalbine hançer saplandı” diyerek Kılıçdaroğlu’na tepki gösterdi.

Ve taşlar yerinden oynadı. Özellikle CHP’de ezberler bozuldu. Bunun nedeni de 8 seçime girip hepsinde birinci parti olarak çıkan AK Parti ve Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ı yenememekten kaynaklanan bir adımdır.

CHP ve MHP’nin 2010 Referandumundaki birinci ittifakı tutmamıştı. Cumhurbaşkanlığı için ikinci ittifaka girişen CHP ve MHP bu defa bindikleri dalı kesmeye başladı. Eğer bu adımda da başarılı olamazlarsa –ki öyle görünüyor- Kılıçdaroğlu da Bahçeli de o koltukta rahat edemez. Belki son bir ittifak şansları kalacaktır. O da 2015 Milletvekilliği Genel Seçimlerinde alacakları oyla koalisyon hükümeti kurmak. Tabii AK Parti yine tek başına hükümeti kuracak oy oranına sahip olursa bu da hayalden öteye geçmeyecek.

Öyleyse biz gerçekleri yazmaya devam edelim. Eğer bunu başaracak bir oy oranına ulaşamazlarsa koltuğa veda etmek zorunda kalacaklar. Özellikle CHP, tarihindeki en büyük riski alarak yıllarca hakaret ettikleri, aşağıladıkları, rejim tehlikesi olarak gördükleri, ‘gerici’ diye itham ettikleri dindar kesime sığındı. Cumhurbaşkanı adaylığını dış dünyasında muhafazakâr, dindar olarak görünen bir isme, Ekmeleddin İhsanoğlu’na teslim etti.

Bu adım CHP ve MHP tabanını harekete geçirdi. Partinin muhalif isimleri şu an içten içe kaynasa da seçimlere bu isimle girmek zorunda kalacaklar. Ancak seçim sonrası elde edilecek yenilgi, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin gücünü azaltarak “koltuklara veda” dönemini başlatacaktır.

2010 Referandumunda MHP’nin kalesi olan 10 ilin sadece ikisinde ‘evet’ oyları yüzde 50’nin altına düşmüştü. (Adana yüzde 44, Mersin yüzde 37). Osmaniye’de bile ‘evet’ oyu yüzde 54 çıkmıştı. Şimdi bu tablo bu aday ile CHP’de yaşanırsa hiç şaşırmayalım!

Gazete PDF:

http://www.yedigungazetesi.com.tr/gazeteler/20140624gazete.pdf

Blog İçerik Telif Hakları Adem Yavuz IRGATOĞLU'a Aittir